REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 najważniejszych zasad PPK z punktu widzenia pracownika

5 najważniejszych zasad PPK z punktu widzenia pracownika/fot. shutterstock
5 najważniejszych zasad PPK z punktu widzenia pracownika/fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny program oszczędnościowy na emeryturę. Ile wynoszą składki? Kiedy i jak można wypłacić zebrane pieniądze? Przedstawiamy najważniejsze zasady funkcjonowania PPK dla pracownika.

Czym jest PPK

PPK to dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania. Głównym celem PPK jest zapewnienie dodatkowych pieniędzy, z których będzie można korzystać po 60. roku życia, a w wyjątkowych sytuacjach nawet wcześniej. W kosztach partycypują trzy strony: pracownik, pracodawca oraz państwo, które płaci składkę powitalną i dodatkową, w każdym roku oszczędzania. PPK obsługują towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), które posiadają odpowiednie zgody i zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce.

Jak przystąpić do programu

Uczestnikiem PPK mogą być osoby od 18. do 54. roku życia. By uczestniczyć w programie, pracownik nie musi wypełniać żadnych formalności, a obowiązki związane z zawarciem umowy, prowadzeniem i zarządzaniem PPK spoczywają na pracodawcy oraz wybranej instytucji finansowej. Pracodawca automatycznie zapisuje do programu wszystkich swoich pracowników. Natomiast osoby między 55 a 69 rokiem życia mogą dobrowolnie przystąpić do programu.

Uczestnikami PPK są osoby zatrudnione, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu. Dotyczy to różnych form zatrudnienia:

  • osoby zatrudnione na umowę o pracę, zlecenie albo inną umowę o świadczenie usług,
  • osoby wykonujące pracę nakładczą,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
  • osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej,
  • członkowie rad nadzorczych.

Co ważne z punktu widzenia pracownika, może on wycofać się z programu w każdym momencie. W tym celu musi złożyć do pracodawcy stosowną deklarację na piśmie. Jednakże co cztery lata pracownik będzie ponownie zapisany do programu. Oznacza to, że jeśli będzie chciał zrezygnować z dokonywania wpłat, to co cztery lata będzie musiał składać stosowną deklarację o rezygnacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PPK z punktu widzenia pracownika

REKLAMA

Z wynagrodzenia pracownika, pracodawca będzie pobierał 2% wynagrodzenia brutto na wpłatę podstawową. Ponadto pracownik może zdecydować się na oszczędzanie dodatkowej sumy do 2% pensji brutto, czyli może zadeklarować, że z jego pensji będzie potrącane maksymalnie 4% (wpłata podstawowa i dobrowolna). Z kolei pracodawca może wpłacić na konto pracownika 1,5% wynagrodzenia, a także zadeklarować wpłatę dodatkową do 2,5%.

Przewidziano również specjalne wsparcie ze strony państwa. Zachętą do oszczędzania jest jednorazowa „wpłata powitalna” w wysokości 250 zł dla każdego uczestnika. Przy czym, zaznaczyć należy, że do wpłaty powitalnej jest uprawniona osoba, która przez co najmniej 3 pełne miesiące jest uczestnikiem PPK. Dodatkową zachętą do systematycznego oszczędzania są również coroczne dopłaty do rachunku w wysokości 240 zł.

Jak uczestnictwo w programie PPK wpłynie na wysokość pensji pracownika? Zobrazujemy to na przykładzie: Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 3 tys. zł brutto. Koszty po stronie pracodawcy (przy wpłacie podstawowej 1,5%) wynoszą 45 zł miesięcznie i 540 zł rocznie. Natomiast koszty po stronie pracownika (przy wpłacie podstawowej 2%) wynoszą 60 zł miesięcznie plus zaliczka na PIT (ok. 12 zł miesięcznie), zatem koszty po stronie pracownika to ok. 72 zł miesięcznie.

Należy zaznaczyć, że mimo pomniejszonej pensji, pieniądze te stanowią doskonałą inwestycję. Środki zgromadzone w PPK nadal są prywatną własnością i mogą zapewnić długotrwałe bezpieczeństwo finansowe na emeryturze. 

Gdzie trafiają środki

Środki zgromadzone w PPK trafią do tzw. funduszy zdefiniowanej daty, zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), powszechne towarzystwa emerytalne lub towarzystwa ubezpieczeniowe, w zależności od tego, którą instytucję wybrano. Instytucja finansowa ma obowiązek zarządzać środkami zgodnie z bezpiecznym ryzykiem finansowym związanym z wiekiem. Zatem im uczestnik jest starszy, tym jego pieniądze będą kapitalizowane w bezpieczniejszych funduszach.

Wcześniejsza wypłata

W celu skorzystania z pełnego programu oszczędzania, najłatwiej i najkorzystniej wypłacić środki po ukończeniu 60. roku życia (dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn). Możliwe jest wycofanie środków w dowolnym momencie, jednakże wiąże się to z licznymi potrąceniami, m.in. środki zostaną pomniejszone o środki pochodzące z dopłat od państwa czy podatek od zysków kapitałowych. Ponadto przewidziane są dwie szczególne sytuacje życiowe, w których można wypłacić oszczędności przed 60. rokiem życia. Są to: poważna choroba uczestnika, jego małżonka lub dziecka (wypłata do 25% środków, bez obowiązku zwrotu) oraz w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na zakup mieszkania, domu (wypłata do 100% środków z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat).

Wypłata po osiągnięciu 60.roku życia

Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60 roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków to 25% zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75% zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).

Uczestnik programu, po osiągnięciu 60. roku życia, będzie mógł także wnioskować o wypłatę środków zgromadzonych w PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Będzie to możliwe, gdy małżonek uczestnika PPK również osiągnie 60. rok życia, a małżonkowie wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać z wypłaty w formie świadczenia małżeńskiego.

 Kto zajmuje się formalnościami

Wszelkie formalności związane z PPK prowadzi pracodawca. To na nim spoczywa obowiązek wybrania instytucji finansowej, podpisania umowy o zarządzanie i prowadzenie rachunku z odpowiednią instytucją. Ponadto to pracodawca nalicza i odprowadza wpłaty własne i pracowników. Co zatem z pracownikiem? Otóż jedynym obowiązkiem pracownika jest określenie czy zamierza płacić składkę dodatkową oraz ewentualna rezygnacja z uczestnictwa w PPK.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA