Przygotuj się na PPK – co podmiot zatrudniający może zrobić przed 1 lipca 2020

Materiały prasowe

  1. Rozważyć założenie PPE

Tzw. mali przedsiębiorcy mają jeszcze czas na to, by utworzyć PPE, które po spełnieniu wymaganych  warunków (minimalna składka 3,5 proc. pensji, udział w PPE min. 25 proc. pracowników) pozwolą nie tworzyć PPK. Pierwsze składki trzeba opłacić w czerwcu 2020. Pracownicy często wolą tę formę oszczędzania, bo gromadzone środki nie pochodzą z ich wpłat, a tylko z wpłat pracodawcy. Ponadto pracodawca musi szacować, że o ile w przypadku PPK szacuje się wzrost kosztów zatrudnienia na ok. 0,9 proc., to w przypadku PPE zwiększą się one o ok. 2,2 proc. Pracownik z kolei musi wiedzieć, że w odróżnieniu od PPK środki zgromadzone w PPE nie tak łatwo wypłacić, a poza tym środki gromadzone w PPK są własnością uczestników i podlegają dziedziczeniu oraz są elementem wspólnoty majątkowej, czego w PPE nie ma.

  1. Opracować harmonogram wdrażania PPK, by bez zbędnej zwłoki zacząć go realizować (terminy wyboru instytucji finansowej, zawarcia umowy o zarządzanie, zawarcia umowy o prowadzenie itp.)
  2. Opracować szacunkowo budżet na wdrażanie PPK
  3. Oszacować z pomocą działu HR, jaki będzie poziom uczestnictwa w programie. Określić, ile osób pozostanie w PPK, ile zrezygnuje, ile będzie chciało do nich przystąpić, bo z racji wieku nie zostali zapisani automatycznie (55-70 lat).
  4. Szacując liczbę uczestników PPK, warto przeliczyć, czy poza wpłatą podstawową pracodawca chce też wpłacać składkę dodatkową.

Czy PPK w firmie to faktycznie tak duży wzrost kosztów pracy?

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych spowoduje zapewne wzrost kosztów pracy, ale pamiętać trzeba, że wpłaty pracodawcy do PPK to koszty uzyskania przychodu i są odliczane od przychodu pracodawcy, pomniejszając tym samym podstawę naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych.

Do kosztów, z którymi na pewno pracodawca będzie musiał się liczyć należą operacyjne koszty wdrażania i obsługi. Mogą one wynikać z różnych kwestii:

a) konieczności zakupu nowego oprogramowania do obsługi systemu kadrowo-płacowego i finansowo-księgowego lub dostosowania posiadanego

b) konieczności obsługi tego systemu przez firmę IT (wewnętrzną/zewnętrzną)

c) potrzeby zatrudnienia dodatkowej osoby do wdrażania i obsługi PPK lub przekazania obowiązków obecnym pracownikom

d) posiadania odpowiednich warunków do archiwizacji dokumentów lub też tworzenia ich na nowo.

Infor.pl
Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej
20 maja 2024

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra
20 maja 2024

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego
20 maja 2024

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.

35 tysięcy złotych rocznie kosztuje firmę pracownik, któremu brak motywacji
20 maja 2024

Przedsiębiorcy narzekają, że podwyżki wynagrodzeń mocno wymuszane przez wzrost najniższej krajowej mnożą im koszty działalności i pozbawiają konkurencyjności na rynkach. Tymczasem z badań wynika, że zatrudnianie niezmotywowanych pracowników kosztuje rocznie średnio 35 tys. zł na jednego zatrudnionego.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?
20 maja 2024

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie
20 maja 2024

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

QUIZ Dokończ tytuł książki. 15/15 tylko dla mistrzów
20 maja 2024
Ciężko przeczytać wszystkie pozycje z polecanych list książek wszech czasów, czy książek, które "musisz przeczytać przed śmiercią". Ale tytuły warto znać. Potrafisz dokończyć je prawidłowo?
Ile trzeba przepracować żeby dostać wczasy pod gruszą?
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą – czy musisz mieć określony staż pracy, by otrzymać gruszę?

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?
20 maja 2024

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega
20 maja 2024

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

pokaż więcej
Proszę czekać...