Jak zapanować nad tremą podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
Rozmowa kwalifikacyjna z pewnością jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu zawodowym człowieka. Najbardziej denerwujemy się w momencie, kiedy praca o jaką aplikujemy jest naszą wymarzoną pracą, daje szansę na rozwój osobisty i zawodowy oraz wiąże się z dużymi korzyściami finansowymi.

Jak zatem postępować w sytuacji rozmowy, aby stres nie sparaliżował nas na tyle, by móc walczyć o swoją pozycję na tle innych kandydatów na to samo stanowisko? Najważniejsze jest to, aby w czasie procesu rekrutacyjnego czuć się w miarę swobodnie, aby stres nie spowodował uczucia ściśnięcia gardła, aby móc porozmawiać z pracodawcą, zapytać o wszystkie interesujące nas aspekty pracy. Niezwykle istotna jest nasza postawa wobec całej sytuacji. Jeśli myślimy i czujemy, że od decyzji pracodawcy o naszym przyjęciu zależy całe nasze życie, to wówczas bardzo trudno będzie opanować zdenerwowanie. Cała nasza uwaga bowiem będzie się skupiała na „ważności” całego przedsięwzięcia. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest częste uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych. Możemy wtedy wyuczyć się pewnych zachowań przez powtarzanie ich w kolejnych spotkaniach. Nawet jeśli nie interesuje nas praca w określonym sektorze, to warto złożyć dokumenty aplikacyjne i stawić się na rozmowie. Z każdym kolejnym spotkaniem z potencjalnym pracodawcą będziemy czuć się swobodniej, ponieważ będziemy mieć już doświadczenie dotyczące stawianych przez rekrutera pytań, atmosfery panującej podczas takiej rozmowy, możliwości wykazania się fachową wiedzą, zadawania pytań itd. Jeśli myślimy, że negatywny wynik rekrutacji nie jest czymś złym, a wręcz przeciwnie – daje szansę na poprawienie popełnionych błędów w przyszłości, wówczas trema na pewno będzie mniejsza.

Kolejnym czynnikiem, który pomoże opanować stres jest dobre przygotowanie do rozmowy. Należy na długo przed spotkaniem zastanowić się na spokojnie nad odpowiedziami na potencjalne pytania. Im bardziej będziemy przygotowani na różne ewentualności, tym swobodniej będziemy czuć się w sytuacji spotkania z pracodawcą.

Następnym czynnikiem jest przekonanie samego siebie, że jesteśmy pełnowartościowym człowiekiem, który z pewnością nie jest gorszy od pracodawcy. Daje to szansę na asertywne poprowadzenie rozmowy, zadawanie pytań, a nie tylko „odpieranie ataków”. Niestety kandydaci bardzo często stawiają się w sytuacji podrzędnej kategorii ludzi, tylko z tego powodu, że obecnie to oni poszukują zatrudnienia..

Przed samą rozmową kwalifikacyjną należy zadbać o odpowiednią ilość snu, estetyczny wygląd, ponieważ za tym najczęściej idzie dobre samopoczucie psychiczne. I najważniejsze, aby nie bać się porażki i negatywnych opinii na nasz temat. Każdy z nas jest tylko człowiekiem i popełnianie błędów może być korzystne, jeśli wyciągniemy z tego wnioski na przyszłość.

Prawo
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...