Handel i transport intensywnie rekrutują w grudniu

Handel i transport intensywnie rekrutują w grudniu / Shutterstock
Nie ma rekordowej ilości ofert i nie ma rekordów jeżeli chodzi o stawki oferowane przedświątecznym pracownikom sezonowym. Gdzie brakuje rąk do pracy?

„Mniej ofert, więcej chętnych”. Przedświąteczna praca sezonowa cieszy się większym zainteresowaniem niż rok temu

- To może być oznaka tego, że ludzie coraz mocniej odczuwają inflację i chętniej przyjmują propozycje pracy sezonowej – mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy IDEA HR Group. – Rok temu portale ogłoszeniowe uginały się od ofert w hotelarstwie, handlu i gastronomii. W tym roku propozycji jest sporo, ale na pewno mniej niż rok temu. Nie ma również mowy o rekordowych stawkach, co mogliśmy odnotować jeszcze rok temu. Intensywnie na święta rekrutuje handel i sektor e-commerce. Mało jest ofert w gastronomii – dodaje Anna Sudolska.

Gastronomia nie potrzebuje dodatkowych pracowników na święta? Ofert mniej, zapotrzebowanie wypełniły Panie z Ukrainy

Grudzień to poza sezonem wakacyjnym jedyny czas w roku, gdy rynek rekrutacji rozgrzewa się dużą ilością ofert pracy tymczasowej. Potrzebni są pracownicy w handlu, e-commerce, gastronomii. Firmy poszukują sprzedawców choinek, pakowaczy prezentów, hostess czy osób gotowych do dodatkowych dyżurów w firmach transportowych. W grudniu dotychczas można było nieźle zarobić, a osoby szukające pracy sezonowej, w tym studenci, mogli przebierać w dość atrakcyjnych propozycjach. Jak jest w tym roku? Eksperci mówią wprost: inaczej niż jeszcze rok temu.

- Oferty są, ale jest ich mniej i nie są tak wysokie pod kątem wynagrodzenia jak rok temu. Wynika to z faktu, że jest inflacja i przedsiębiorcy starają się racjonalniej liczyć koszty. Poza tym chętnych do pracy jest więcej, nie ma więc mowy o zaciętej walce o pracownika – mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy. Jako przykład eksperci podają gastronomię. – W ubiegłym roku mieliśmy wysyp ofert. Potrzebne były pomoce kuchenne, osoby do lepienia uszek i pierogów. W tym roku takich ofert jest bardzo mało. Zapotrzebowanie jest mniejsze i wypełniły je Panie z Ukrainy – mówi Anna Sudolska.

- Jest mniej imprez integracyjnych i świątecznych, stąd nie ma tak wielkiego pędu do zatrudniania np. dodatkowej obsługi kelnerskiej w restauracjach. Można więc powiedzieć, że to jest zdecydowanie spokojniejszy sezon niż rok temu. Widać i czuć, że wszyscy oszczędzają – mówi Anna Sudolska.

Handel nadal w ogniu. Potrzebne ręce do pracy w sklepach i dyskontach oraz na magazynach. „Praca jest, ale bez rekordowych stawek”

Czy to oznacza, że w ogóle nie ma szans na znalezienie dodatkowej pracy sezonowej w grudniu? Eksperci mówią, że w największej potrzebie jest handel i e-commerce.

- Sklepy przeżywają oblężenie i pewnie z każdym dniem ta presja będzie rosnąć. Jest więc szansa na dodatkowe zatrudnienie w dyskontach, sklepach z odzieżą, sklepach z upominkami i prezentami. Jest także sporo ofert w stylu: „zatrudnię do pomocy na jarmarku świątecznym” – mówi Anna Sudolska. Handel rokrocznie przed świętami przeżywa szczyt zainteresowania. Tutaj jednak nie należy spodziewać się rekordowych stawek. – Nowi pracownicy mogą liczyć na podobne wynagrodzenie jak Ci, którzy pracują w firmie na co dzień – dodaje ekspertka.

Na pełnych obrotach pracę zaczną niebawem firmy transportowe. – E-commerce swój sukces i sympatię klientów zawdzięcza temu, że prezenty docierają do klienta szybko, wygodnie i sprawnie. Bez kierowców, kurierów, pakowaczy, pracowników magazynowych nie ma na to szans. Spodziewam się więc, że to właśnie tutaj jest podwyższone ciśnienie na zatrudnianie nowych osób do pomocy. Sektor e-commerce nadal jest rozpędzony, Polacy kupują dużo przez Internet, to jest więc miesiąc gdzie ofert pracy jest dużo. Oczywiście nie każdy może być kurierem czy pracownikiem magazynowym. Widzimy jednak, że zapotrzebowanie na pracowników jest tu większe niż ilość chętnych do pracy – dodaje Anna Sudolska, ekspert rynku pracy Idea HR Group.

Prawo
Ważna decyzja o przyszłej emeryturze do końca lipca 2024 roku dla milionów ubezpieczonych w ZUS. Kto nie musi składać oświadczenia?
14 maja 2024

ZUS informuje, że miliony osób, które urodziły się po 1968 roku, może w najbliższych miesiącach zdecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy przekazywana do OFE. „Okno transferowe” otworzyło się w kwietniu, a decyzję należy podjąć do końca lipca tego roku. 

Narkobiznes "Małpy" upadł. Szef gangu zatrzymany
14 maja 2024

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali Mariusza Z., znanego jako "Małpa", szefa gangu handlującego narkotykami. "Małpa" był poszukiwany listem gończym, a podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli narkotyki i plantację marihuany.

Przedsiębiorcy z Marywilskiej 44. ZUS oferuje pomoc po pożarze
13 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że we wszystkich placówkach ZUS w Warszawie przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru hali targowej na Marywilskiej 44 mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy.

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego.
13 maja 2024

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego nad podstawą programową edukacji obywatelskiej.

Więcej osób otrzyma świadczenia z pomocy społecznej. Będą też zmiany w prawie autorskim. We wtorek posiedzenie rządu.
13 maja 2024

We wtorek, 14 maja 2024 r. odbędzie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który z opóźnieniem wprowadzi unijne dyrektywy, a także propozycją zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych
13 maja 2024

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych. Zainteresowanie jest ogromne, a pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju.

Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego. Będzie nowa ustawa o zawodzie psychologa
13 maja 2024

Obecna ustawa o zawodzie psychologa niezgodna z prawem europejskim, dlatego toczą się prace nad projektem nowego aktu prawnego. Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego – między innymi takie wymogi będą stawiane psychologom.

Więcej osób dostanie dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. Zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.
13 maja 2024

Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa będą dostępne dla szerszej grupy pracowników. Zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym
13 maja 2024

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Samochody z napędem alternatywnym. Będzie zwrot kosztów używania ich dla celów służbowych. Sprawdź kiedy.
13 maja 2024

>Będzie można dostać zwrot kosztów używania dla celów służbowych prywatnych samochodów z napędem alternatywnym. Projekt ustawy będzie przyjęty jeszcze w drugim kwartale 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...