Problemy gmin z przedszkolakami

Damian Skowron
rozwiń więcej
Gminy nie radzą sobie z obowiązkiem stworzenia odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w swoich placówkach.
W 2011 roku wejdzie w życie obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków, czego rezultatem rok później mają być sześcioletni pierwszoklasiści. Gminy jednak nie radzą sobie z obowiązkiem stworzenia odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w swoich placówkach.

Zmiany w kształceniu coraz bliżej

Szkoły i gminy mają jeszcze 2 lata na kompleksowe przygotowanie się do zmian w kształceniu najmłodszych. W tym okresie przejściowym gminy muszą stworzyć odpowiednią bazę oświatową, a rodzice przestawić się mentalnie. W tym roku rodzice pięciolatków mogli zadecydować czy chcą jeszcze poczekać, czy może już teraz posłać swoje dziecko do przedszkola. Od 2011 roku wszystkie pięciolatki bez wyjątku pójdą do przedszkola, a po odbyciu rocznego przygotowania już jako sześciolatki do I klasy szkoły podstawowej.

Czy miejsca wystarczy dla wszystkich

Problem stanowi mała ilość przedszkoli i miejsc, jakie oferują. Sześciolatki, które nie poszły jeszcze w tym roku do I klasy wraz z pięciolatkami zajęły w tym roku większość miejsc w przedszkolach. Niewielu rodziców zdecydowało się posłanie sześciolatka do szkoły, dlatego nie zwolniły się miejsca w przedszkolach dla pięciolatków i dzieci trzy, czteroletnich. W 2011 roku rodzice pięciolatków mogą mieć w związku z tym spory problem z posłaniem ich do przedszkoli, pomimo tego, że będzie spoczywał na nich taki obowiązek.

Problem rządu czy gmin

Do kompetencji gmin należy zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc dzieciom w prowadzonych przez siebie placówkach, dlatego też w wielu gminach gdzie jest mało przedszkoli tworzone są specjalne oddziały przy szkołach opiekujące się dziećmi pięcioletnimi oraz sześcioletnimi tylko przez 5 godzin dziennie. W tym krótkim czasie dzieci korzystają z bezpłatnych zajęć, na których realizowana jest podstawa programowa. Wielu rodziców jest bardzo niezadowolonych z takiego obrotu sprawy, ponieważ ich wolny wybór odnośnie rozpoczęcia wcześniejszego kształcenia dziecka okazał się fikcją. Dzieci w przedszkolach mają zapewnioną całodzienną opiekę, a z tego względu, że nie ma w nich najzwyczajniej miejsc, odsyłane są do oddziałów przy szkołach podstawowych. Tam realizowana jest podstawa programowa, a po upływie 5 godzin trafiają do świetlic, w których czekają na odebranie przez wracających z pracy rodziców. Równocześnie w tym czasie przebywają ze starszymi dziećmi, co w rodzicach wzbudza niepokój o bezpieczeństwo dzieci.

Gminy nie są jeszcze gotowe na zmiany

Specjaliści podkreślają, że działania rządu zmierzają w dobrym kierunku, jednak krytykują niedopracowaną kwestię zapewnienia przez gminy odpowiedniej ilości przedszkoli, gdzie dzieci mają zapewnioną całodzienną opiekę. Resort edukacji powinien wskazać odpowiednie priorytety, jakimi mają kierować się gminy m.in. postawienie na rozwój edukacji przedszkolnej połączone z subwencją oświatową lub też zachętami w postaci dodatków pieniężnych. Takie jasno określone działania rządu mogłyby zmobilizować gminy do efektywniejszego działania w sferze edukacji najmłodszych. W ten sposób skutecznie mogą zostać zminimalizowane negatywne skutki wprowadzanych reform. Edukacja przedszkolna jest prawem gwarantowanym przez gminę, a rodzic ma prawo żądać dla swojego dziecka przedszkola. W tym wypadku gminy powinny zapewnić odpowiednią liczbę placówek oferujących całodzienną opiekę, a nie tylko przez kilka godzin. Oddziały przyszkolne nie przekonują wielu rodziców i tych, którzy nie chcieli z nich korzystać szukało miejsc w przedszkolach prywatnych, gdzie ich dzieci miałyby zapewnioną opiekę w pełnym wymiarze.

Niestety nie każdego rodzica stać na taki wydatek, pomimo dopłat gmin. Oddziały przyszkolne wydają się mimo wszystko dobrym rozwiązaniem na terenach wiejskich gdzie problemem nie jest zapewnienie całodziennej opieki, ale dostęp do zajęć przedszkolnych i realizacja programu nauczania.

Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...