Meldunek przez Internet od 1 stycznia 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Meldunek przez Internet od 1 stycznia 2018 r./ fot. Fotolia
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. Nowe przepisy zakładają utrzymanie obowiązku meldunkowego, pomimo planów jego likwidacji w 2018 r. Jednocześnie rząd umożliwia zameldowanie się za pomocą Internetu co stanowi istotne ułatwienie.

W dniu 29 sierpnia 2017 r. na posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt Ministra MSWiA dotyczący zmiany ustawy o ewidencji ludności. Głównym założeniem projektu było uchylenie przepisów, które miały zlikwidować obowiązek meldunkowy od dnia 1 stycznia 2018 r., oraz wprowadzenie przepisów mających uprościć cudzoziemcom procedurę meldunkową.

Wiele korzyści

Projektodawca podkreśla, że gromadzenie danych o miejscu zamieszkania przynosi ze sobą wiele korzyści oraz, że jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju – zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie i zagrożeniem terroryzmem. Administracja publiczna mająca dostęp do danych o miejscu zamieszkania jest w stanie lepiej wypełniać swoje zadania i obowiązki względem obywateli.

Istnienie obowiązku meldunkowego pozwala obywatelowi m.in. na głosowanie w wyborach bez konieczności zgłaszania się w spisie wyborców. Wiedza organów o liczbie i strukturze mieszkańców pozwala jednostkom samorządu terytorialnego na podjęcie bardziej efektywnych działań w zakresie spraw publicznych. Przykładowo, odpowiednio poinformowany organ samorządu terytorialnego jest w stanie zapewnić faktycznie potrzebną liczbę miejsc w żłobkach, przedszkolach czy też w szkołach.

Zameldowanie przez Internet

Aby uczynić dopełnienie obowiązku meldunkowego łatwiejszym, rząd proponuje możliwość zameldowania się za pomocą Internetu. Oszczędzi to obywatelom wizyty w urzędzie. Do tej pory możliwość taka była przewidziana tylko do wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.

Możliwość zameldowania się za pomocą Internetu będzie miała każda osoba, która posiada profil zaufany ePUAP albo kwalifikowany podpis elektroniczny. Powstanie specjalnie utworzona do tego celu e-usługa, która pozwoli na zameldowanie się nawet poza godzinami pracy urzędów.

Nowością jest też wprowadzenie jednego formularza meldunkowego. Za jego pomocą będzie można jednocześnie zameldować się na pobyt stały i wymeldować z pobytu czasowego (to samo działa w drugą stronę – będzie można zameldować się na pobyt czasowy i jednocześnie wymeldować z pobytu stałego). Takie rozwiązanie uprości procedurę i ograniczy zbędną dokumentację.

PESEL dla każdego

Rząd planuje także rezygnację z rejestrów zamieszkania cudzoziemców. Wadą tych rejestrów było to, że gromadzone w nich informacje nie były wystarczająco szczegółowe. Rejestry te nie zawierają informacji np. o płci czy też obywatelstwie danego cudzoziemca. Cudzoziemcy dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy mają otrzymać numer PESEL. Należy przy tym zaznaczyć, że numer PESEL nie będzie nadawany cudzoziemcom, który pobyt na terytorium RP ma charakter krótkotrwały lub tranzytowy.

Nowelizacja przewiduje także nadanie numeru PESEL z urzędu osobie, która mieszka w Polsce lecz numeru tego nie posiada. Urząd będzie automatycznie nadawał PESEL gdy osoba ta zacznie ubiegać się o wydanie dowodu osobistego.Takie rozwiązanie przyspieszy procedurę i formalności przy wydawaniu dowodu osobistego. Na chwilę obecną, w pierwszej kolejności trzeba uzyskać numer PESEL, a dopiero potem starać się o wydanie dowodu, co widocznie wydłuża czas oczekiwania na wydanie dokumentu.

Nie tylko u nas

Warto wspomnieć, że obowiązek meldunkowy funkcjonuje aż w 16 państwach członkowskich UE. Do tych krajów zaliczymy m.in. Włochy, Holandię, Niemcy, Hiszpanie. Forma jaką przybrał ten obowiązek w naszym kraju jest stosunkowo łagodna w porównaniu z innymi krajami. Przykładowo, w Holandii czy też w Hiszpanii, na cudzoziemca, który nie dopełnił obowiązku meldunkowego, nakładane są wysokie kary finansowe.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz.657)

Projekt z dnia 10 sierpnia 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności          

Prawo
Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

pokaż więcej
Proszę czekać...