Komu przysługuje prawo do życia?

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Prawo do życia przysługuje każdemu człowiekowi. / inforCMS
Prawo dożycia jest jednym z fundamentalnych praw obywatelskich. Przewidują je ustawodawstwa wszystkich wysokorozwiniętych państw. Nie jest to jednak prawo bezwzględne. Oznacza to, że prawo przewiduje niekiedy odstępstwa od tej zasady i zezwala na zabicie człowieka w określonej sytuacji.

Polska konstytucja z 2 kwietnia 1997 r. również przewiduje prawo do życia. Jest ono jednym z podstawowych praw. Ustawa zasadnicza wymienia je bowiem na pierwszym miejscu wśród wolności i praw osobistych.

Komu przysługuje?

Prawo do życia przysługuje każdemu człowiekowi. Zgodnie bowiem z fundamentalnym stwierdzeniem Konstytucji godność człowieka stanowi źródło praw i wolności człowieka.

Przy określaniu podmiotu tego prawa nie bierze się pod uwagę jego obywatelstwa. Można zatem stwierdzić, że tak samo chronione jest życie obcokrajowca jak i obywatela RP.

Zobacz również: Konstytucja RP

Na czym polega?

Z art. 38 polskiej ustawy zasadniczej wynikają obowiązki państwa odnośnie osób przebywających na jego terytorium.

Wyrazem tego jest penalizowanie zachowań polegających na pozbawianiu życia innego człowieka.

Kodeks karny z 6 czerwca 1997 r. uznaje za przestępstwo:

  • zabójstwo,
  • zabójstwo noworodka,
  • zabójstwo eutanatyczne,
  • pomoc i nakłanianie do popełnienia samobójstwa,
  • aborcję
  • nieumyślne spowodowanie śmierci.

Są to przestępstwa podlegające ściganiu z urzędu. Co znaczy, że organy ścigania muszą nie tylko im przeciwdziałać ale również ścigać sprawców takich czynów.

Odstępstwa

Prawo do życia nie jest jednak prawem bezwzględnym. Oznacza to że istnieją pewne wyjątki od niego. Są zatem sytuacje w których pozbawienie życia człowieka nie powoduje konsekwencji karnych.

Wyjątkiem takim w polskim systemie prawnym jest przede wszystkim obrona konieczna. Nie popełnia bowiem przestępstwa ten kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

Zobacz również: Jak zmienić Konstytucję?

Jeżeli napastnik atakuje osobę w celu zabicia jej osoba ta stosując proporcjonalne środki ( odpowiednie) może odeprzeć taki atak pozbawiając napastnika życia.

Ustawodawstwa innych państw przewidują również inne odstępstwa od prawa do życia. Zalicza się do nich zalegalizowanie aborcji, zalegalizowanie eutanazji czy dopuszczalność kary śmierci. W polskim systemie prawnym te odstępstwa są jednak niedopuszczalne.

Prawo
Darmowe parkowanie w długi weekend majowy. Warszawa da odpocząć kierowcom
30 kwi 2024

Darmowe parkowanie w Warszawie. W tym roku długi weekend majowy ułożył się tak, że przez pięć dni, od środy do godz. 8.00 w poniedziałek, kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania nie muszą płacić za postój.

To była jedna z najgłośniejszych afer III RP. Sprawa Amber Gold wraca na wokandę
30 kwi 2024

Sprawa Amber Gold, jednej z najgłośniejszych afer III RP, wraca na wokandę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Sąd Apelacyjny w Warszawie ma rozstrzygnąć, czy państwo zapłaci odszkodowania poszkodowanym.

Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

pokaż więcej
Proszę czekać...