Postępowanie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który uznał ojcostwo - po czym dowiedział się, że nie jest ojcem, może domagać się ubezskutecznienia uznania ojcostwa.
Mężczyzna, który uznał ojcostwo (d. uznał dziecko)- po czym dowiedział się, że nie jest ojcem, może domagać się ubezskutecznienia uznania ojcostwa. Jest to nowe postępowanie dodane w ostatniej nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Uznanie dziecka

Dobrowolne uznanie ojcostwa jest formą ustalenia jego pochodzenia, jeśli dziecko nie pochodzi z małżeństwa (w przypadku małżeństwa zawsze domniemuje się, że mąż jest ojcem). Odpowiednie oświadczenie mężczyzna (uznający ojcostwo) składa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (lub przed sądem opiekuńczym).

W zakresie uznania ojcostwa pojawiło się jednak kilka zmian: porównaj

Co jeśli uznający okaże się nie być ojcem

Mężczyzna, który uznał ojcostwo, wcale nie musi być faktycznie jego ojcem. Jeśli dowie się, że dziecko nie pochodzi od niego, może domagać się przed sądem opiekuńczym stwierdzenia bezskuteczności uznania.

Wcześniej tego typu możliwość istniała w trybie uchylenia się od skutków oświadczenia woli z uwagi na jego wady (istotny błąd, groźba, ograniczenie świadomości) w terminie 1 roku od dokonania uznania. Od 13 czerwca 2009 r. uległo to zmianie.

Jeśli sąd uzna powództwo za zasadne, jego skutkiem jest zerwanie więzi pokrewieństwa pomiędzy dzieckiem a ojcem (uznanym)- co wiąże się m.in. z ustaniem władzy rodzicielskiej oraz uniemożliwieniem dziedziczenia ustawowego pomiędzy dzieckiem a uznającym. Wyrok ma skutek ex tunc (tj. z mocą wsteczną), uznaje się że uznanie w ogóle nie miało miejsca.

W ramach postępowania powód powinien wykazać, że uznający nie może być ojcem dziecka- może w tym celu oprzeć się na całym wachlarzu wniosków dowodowych – m.in. świadków, ale także (i obecnie głównie) badaniach porównawczych materiału genetycznego (test DNA), które praktycznie w 100% jest w stanie wykazać ojcostwo(lub mu zaprzeczyć).

Legitymację do wytoczenia powództwa ma również matka dziecka, oraz samo dziecko (po osiągnięciu pełnoletności). Termin na wytoczenie powództwa przez dziecko wynosi 3 lata od uzyskania przez nie pełnoletności.

Kiedy i gdzie wnosi się pozew

W odróżnieniu od postępowania o zaprzeczenie ojcostwa, termin na złożenie powództwa o stwierdzenie bezskuteczności uznania nie jest związany z terminem urodzenia dziecka, a z datą w której uznający dowiedział się o tym, że dziecko nie pochodzi od niego.

Termin na wytoczenie powództwa wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym mężczyzna, który uznał ojcostwo dowiedział się, że nie pochodzi ono od niego.

W przypadku uznania dziecka nienarodzonego (co jest i było możliwe) termin nie biegnie do czasu urodzenia dziecka.

Skutkiem uchybienia terminowi (jeśli będzie to wykazane w postępowaniu) jest oddalenie powództwa. Jeśli więc mężczyzna uznający dziecko, o którym wie że nie pochodzi od niego (z różnych przyczyn) może mieć później problem z jego ubezskutecznieniem- termin biegnie bowiem w tym przypadku od daty uznania.

Ubezskutecznienia uznania nie można domagać się po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Po tym czasie- tylko ono może wytoczyć powództwo przeciwko ojcu.

Pozew należy wnieść do sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich) miejsca zamieszkania pozwanych. Wpis od powództwa wynosi 200 zł.


Kogo należy pozwać

Kwestia osób pozwanych (istotna dla skuteczności powództwa) zależy od tego, kto występuje z powództwem:

  • jeśli powodem jest ojciec, pozywa matkę oraz dziecko (lub samo dziecko jeśli matka nie żyje),
  • jeśli powodem jest matka – pozywa ojca oraz dziecko (lub samo dziecko jeśli ojciec nie żyje),
  • jeśli powodem jest dziecko- pozywa matkę oraz ojca (lub samemu ojcu jeśli matka nie żyje).

Jeśli powodem jest dziecko, a mężczyzna, który je uznał nie żyje, powództwo musi być wytoczone przeciwko kuratorowi powołanemu w jego miejsce przez sąd opiekuńczy.

Kiedy powództwa nie można wytoczyć

Możliwość wytoczenia powództwa jest ograniczona terminami – w przypadku ich przekroczenia pozew będzie oddalony. Termin podstawowy (6 miesięcy) był przedstawiony wcześniej. W tym miejscu należy wskazać, że:

  • powództwo nie może być wytoczone przez ojca i matkę po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności,
  • powództwo nie może być wytoczone po śmierci dziecka.

Jedynym wyjątkiem od ostatniej sytuacji, jest przypadek, w którym uznanie dziecka nastąpiło już po jego śmierci. W takim wypadku powództwo musi być wytoczone do dnia, w którym dziecko osiągnęło by pełnoletność.

Zadaj pytanie: Forum

Prawo
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...