Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - oficjalne wyniki

Egzamin adwokacki i radcowski 2011./ Fot. Fotolia
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało ostateczne wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego, przeprowadzonych w dniach 14-17 czerwca 2011 r.

Łącznie do obu egzaminów w tym roku przystąpiły – 4522 osoby, egzaminy zdały 3287 osoby.

Zdecydowanie lepiej wypadł egzamin adwokacki, do któregoprzystąpiło 1413 zdających, gdyż wynik pozytywny z tego egzaminu uzyskało 1176 osób, to jest 83,2%.

Najlepiej egzamin adwokacki wypadł przed komisjami egzaminacyjnymi na terenie właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku, gdzie egzamin zdało 97% zdających (w tym aplikanci - 97,9%, osoby uprawnione z innego tytułu do zdawania tego egzaminu - 66,7%).

Najsłabsze w skali kraju wyniki były na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, gdzie pozytywny wynik egzaminu uzyskało 70,3% zdających (w tym aplikanci - 71,3%, osoby uprawnione z innego tytułu - 40 %).

Egzamin adwokacki w komisjach na obszarze ORA w Warszawie zdało 77,5 % (w tym aplikanci - 79,4 %, osoby uprawnione z innego tytułu - 48,1%).

Reasumując, zdawalność tegorocznego egzaminu adwokackiego na poziomie 83,2% jest wyższa o 14,8% niż w roku ubiegłym, w którym wynosiła68,4 %.

Do egzaminu radcowskiego w 2011 r. przystąpiło 3109 zdających, zaś pozytywny wynik z tego egzaminu zyskało 2111 osób, co stanowi 67,9%.

Najlepiej egzamin radcowski wypadł przed komisją egzaminacyjną w Toruniu, gdzie zdało 91,2 % osób przystępujących (w tym aplikanci - 91,1 %, osoby uprawnione - 100 %).

Najsłabsze wyniki osiągnęły osoby zdające przed komisją egzaminacyjną w Zielonej Górze,, gdzie zdało 47,5 % zdało egzamin, (w tym zdający aplikanci - 47,4 %, osoby uprawnione - 50 %).

Natomiast przed komisjami właściwymi dla OIRP w Warszawie zdawalność wyniosła 53% (w tym zdający aplikanci 55,3 %, osoby uprawnione 18,7 %).

Zdawalność tegorocznego egzaminu radcowskiego na poziomie 67,9 % jest tylko o 0,2 % niższa od ubiegłorocznej, która wynosiła 68,1 %.

Przypomnijmy, że tegoroczne egzaminy radcowski i adwokacki po raz pierwszy zostały przeprowadzone z możliwością wykorzystania przez zdających prywatnych komputerów.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz również serwis: Aplikacje 2011

Prawo
Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

pokaż więcej
Proszę czekać...