Hodowla drobiu na własne potrzeby bez obowiązku rejestracji. Nie tylko kury, kaczki i gęsi - drobiem są nawet strusie

Hodowla kur (drobiu) na własne potrzeby bez obowiązku rejestracji / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

17 lutego 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem polskim drób, to nie tylko kury, kaczki gęsi i indyki ale także np. bażanty, a także strusie.

Drób hodowany na własne potrzeby bez obowiązku rejestracji

Jak poinformowało w komunikacie z 17 lutego 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na swoje potrzeby, będzie zwolniona z obowiązku rejestracji ptaków u Powiatowego Lekarza Weterynarii czy w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ministerstwo podjęło już prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym.

Ważne

Jednak do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.

Podstawą prawną są tu następujące przepisy Unii Europejskiej:

Wskazane wyżej Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji.

Ale zgodnie z tymi przepisami, w drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Z tej możliwości zamierza skorzystać Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co to jest drób?

Na podstawie art. 2. pkt 1) ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 1421, z 2022 r. poz. 1570) określenie “drób” oznacza: 
- kury, 
- kaczki, 
- gęsi, 
- indyki, 
- przepiórki, 
- perlice, 
- strusie oraz inne bezgrzebieniowce, 
- gołębie, 
- bażanty i 
- kuropatwy, 
utrzymywane w celach rozpłodowych, produkcji mięsa lub jaj spożywczych lub odtworzenia zasobów ptactwa łownego;

Podobną definicję zawiera art. 4, pkt. 9) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt(…), zgodnie z którym „drób” oznacza ptaki chowane lub utrzymywane w niewoli do następujących celów
1. produkcji:
- mięsa;
- jaj spożywczych;
- innych produktów;
2. odnowy zasobów ptaków łownych;
3. hodowli ptaków wykorzystywanych do rodzajów produkcji, o których mowa w lit. a) i b);

Rodzaje drobiu są określone w art. 2, pkt 17), 18), 19) Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu.

Zgodnie z tymi przepisami:

17) „drób hodowlany” oznacza drób w wieku 72 godzin i starszy, przeznaczony do produkcji jaj wylęgowych;
18) „drób produkcyjny” oznacza drób w wieku 72 godzin i starszy, chowany w celu produkcji mięsa, jaj spożywczych lub innych produktów lub w celu odnowy zasobów ptaków łownych;
19) „pisklęta jednodniowe” oznaczają drób poniżej 72 godzin życia.

oprac. Paweł Huczko

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Co z projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej?
06 maja 2024

Zakończyły się uzgodnienia wewnątrzresortowe projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej; projektowana regulacja najprawdopodobniej pod koniec maja trafi do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Co znalazło się w projektowanej regulacji?

ZUS: Emeryci i renciści dostaną dwie informacje
06 maja 2024

ZUS wysyła emerytom i rencistom dwie ważne informacje. Jedna jest o wysokości świadczenia po waloryzacji, a druga dotyczy „trzynastki”.

Kim jest Tomasz Szmydt? Azyl dla polskiego sędziego na Białorusi?
06 maja 2024

Tomasz Szmydt, sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił władze Białorusi o "opiekę i ochronę".

Zasiłki 2024 (pogrzebowy, macierzyński). Nie musisz brać z USC odpisu aktu stanu cywilnego, ZUS zrobi to sam
06 maja 2024

Do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego czy zasiłku pogrzebowego niezbędny jest m.in. odpis właściwego aktu stanu cywilnego. Od kilku lat nie trzeba tego odpisu dostarczać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ZUS sam wystąpi po niego do Urzędu Stanu Cywilnego.

1200 zł dofinansowania na kolonie dla dzieci urodzonych od dnia 01 stycznia 2008 roku do dnia 31 grudnia 2019 roku. Sprawdź, jak dostać.
06 maja 2024

1200 zł dofinansowania na kolonie dla dzieci urodzonych od dnia 01 stycznia 2008 roku do dnia 31 grudnia 2019 roku. Turnusy wyjazdowe mają być organizowane w okresie od 22 czerwca do 1 września 2024 r., a każdy z nich ma trwać 9 dni.

Recepty. Jak zmienią się zasady wydawania leków?
06 maja 2024

Zmienią się zasady wydawania leków. Ile będzie można wydać opakowań? Co z receptami, na których nieprawidłowo podano jednostki dawkowania leku?

Wakacje kredytowe 2024. Ustawa z prezydenckim podpisem
06 maja 2024

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą wakacji kredytowych w 2024 r. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań?

Świadczenie wspierające 2024/2025. Dla kogo? Jakie kwoty? [tabela]
06 maja 2024

Kto może otrzymać świadczenie wspierające? Jaki wniosek trzeba złożyć do ZUS? Jakie kwoty tego świadczenia obowiązują w 2024 roku do 28 lutego 2025 r.?

Matura 2024. Tematy maturalne z języka polskiego z poprzednich lat
06 maja 2024

Matura 2024. Jakie tematy wypracowań maturalnych były w poprzednich latach? Jakie lektury się pojawiały? 

Bon energetyczny 2024 - wnioski od 1 sierpnia. Kiedy wypłata? Dla kogo? Ile? Wysokość zależy nie tylko od dochodów
06 maja 2024

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Natomiast ów organ gminy na rozpatrzenie wniosku będzie miał 60 dni, a wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana w bieżącym roku oraz na początku 2025. Tak wynika ze zmodyfikowanego projektu ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

pokaż więcej
Proszę czekać...