Dzień Ziemi - jak przyczynić się do ochrony środowiska?

Dzień Ziemi 2023 / Co każdy z nas może zrobić z okazji Dnia Ziemi? / Shutterstock

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia każdego roku i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz edukowanie społeczeństwa na temat wpływu działalności człowieka na naszą planetę. Święto po raz pierwszy obchodzono w USA w 1970 roku, a obecnie obchodzone jest na całym świecie. Z okazji Dnia Ziemi w 2023 roku każdy z nas może podjąć działania na rzecz ochrony środowiska, takie jak oszczędzanie energii i wody, sortowanie odpadów, kupowanie lokalnych produktów, ograniczanie zużycia papieru, używanie środków transportu alternatywnego, sadzenie roślin i edukowanie innych.

rozwiń >

O co chodzi w Dniu Ziemi?

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz podkreślenie roli, jaką odgrywa Ziemia w życiu każdego z nas. Obchody Dnia Ziemi skupiają się na edukowaniu społeczeństwa o wpływie działalności człowieka na środowisko i propagowaniu działań na rzecz jego ochrony. W ten dzień organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, w tym m.in. sprzątanie ulic i parków, akcje sadzenia drzew, seminaria i warsztaty poświęcone tematom związanym z ochroną środowiska oraz kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń dla naszej planety i sposobów ich przeciwdziałania.

Gdzie po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi?

Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Był to pomysł senatora z Wisconsin - Gaylorda Nelsona, który chciał zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska oraz skłonić rządy i społeczeństwo do podejmowania działań na rzecz ochrony natury. Wkrótce po pierwszych obchodach w USA, Dzień Ziemi zaczął być obchodzony także w innych krajach na całym świecie. Obecnie jest to coroczne wydarzenie, w którym uczestniczą miliony ludzi z różnych zakątków globu.

Polecamy: Quiz z okazji Dnia Ziemi

Co każdy z nas może zrobić z okazji Dnia Ziemi?

Z okazji Dnia Ziemi każdy z nas może podjąć wiele działań, które pomogą w ochronie środowiska naturalnego. Oto kilka sugestii:

Oszczędzać energię - wyłączać światło i urządzenia elektryczne, gdy ich nie używamy, korzystać z energooszczędnych źródeł światła i ograniczyć korzystanie z klimatyzacji.

Oszczędzać wodę - ograniczać ilość wody zużywanej podczas kąpieli, mycia naczyń i prania, zwracać uwagę na to, aby nie marnować wody.

Sortować odpady - dzięki poprawnemu sortowaniu odpadów możemy zminimalizować ilość śmieci, które trafiają na składowiska odpadów i zwiększyć ich recykling.

Kupować lokalne produkty - wybierając produkty lokalne, wspieramy rozwój lokalnej gospodarki i zmniejszamy ilość emisji związków węgla, które powstają podczas transportu towarów.

Ograniczać zużycie papieru - zamiast drukować dokumenty, korzystaj z formy elektronicznej, wybieraj papier z recyklingu, korzystaj z dwustronnego druku.

Używać środków transportu alternatywnego - wybierajmy rower, komunikację miejską, samochody elektryczne lub hybrydowe, dzięki temu zmniejszymy ilość spalin wytwarzanych przez samochody z silnikiem spalinowym.

Sadzić rośliny - sadzenie roślin pomaga w zwiększeniu ilości tlenu w powietrzu i poprawia jakość powietrza, a dodatkowo przyczynia się do ochrony bioróżnorodności.

Edukować innych - podziel się swoją wiedzą na temat ochrony środowiska z innymi, promuj zdrowy styl życia, inspirować innych do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Pamiętajmy, że każda proekologiczna decyzja ma znaczenie, a Dzień Ziemi to dobry moment, aby rozpocząć działania, które pomogą w ochronie naszej planety.

Jak obchodzić Dzień Ziemi w szkole?

Dzień Ziemi jest doskonałą okazją, aby w szkole zwrócić uwagę na ważność ochrony środowiska i przyczynić się do edukacji uczniów na ten temat. Oto kilka sugestii, jak można obchodzić Dzień Ziemi w szkole:

Zorganizuj konkurs plastyczny, podczas którego uczniowie zaprezentują swoje rysunki, obrazki lub prace z recyklingu na temat ochrony środowiska.

Zorganizuj akcję sprzątania terenu wokół szkoły lub w pobliskim parku, aby pokazać, jak ważne jest utrzymanie czystości w naszym otoczeniu.

Zorganizuj prezentację lub wykład na temat ochrony środowiska, aby uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na ten temat.

Zaproponuj, aby na jedną godzinę wyłączyć światło i urządzenia elektryczne w szkole, aby zwrócić uwagę na oszczędzanie energii.

Zorganizuj konkurs lub quiz na temat ochrony środowiska, aby przetestować wiedzę uczniów na ten temat i zachęcić ich do dalszej edukacji.

Zaproponuj, aby uczniowie przygotowali prezentacje lub projekty, które przedstawią, jak można działać na rzecz ochrony środowiska w swojej okolicy.

Zachęć uczniów do uprawiania roślin, sadzenia drzew lub tworzenia szkolnego ogrodu, aby pokazać, jak ważna jest ochrona bioróżnorodności.

Zaproponuj, aby uczniowie przynieśli do szkoły swoje zbiory plastikowych butelek, puszek lub papieru, które będą mogli przetworzyć na przykład w prace plastyczne lub użytkowe przedmioty.

Zorganizuj wycieczkę do pobliskiego parku lub rezerwatu przyrody, aby uczniowie mogli zobaczyć, jak piękna jest nasza planeta i jak ważne jest, aby ją chronić.

Zachęć uczniów do korzystania z ekologicznych form transportu, takich jak rowery, hulajnogi lub samochody elektryczne, aby promować zdrowy i przyjazny dla środowiska styl życia.

Pamiętaj, że Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby zainspirować i edukować uczniów na temat ochrony środowiska i przyczynić się do poprawy jakości życia na naszej planecie.

Dzień Ziemi 2023 - Zainwestuj w naszą Planetę

Światowy Dzień Ziemi 2023 odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą Planetę”. Inicjatywa ta - jak podkreśla Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - stanowi świetną okazję, by promować ekologię poprzez organizację różnego rodzaju akcji społecznych, takich jak zbieranie śmieci czy sadzenie drzew. To również szansa, by podnieść świadomość na temat postępującego globalnego ocieplenia, które na skutek działalności człowieka wzrasta w tempie 0,2°C  na dziesięć lat. To pociąga za sobą kolejny problem: kurczenie się zasobów wodnych ­– w ciągu ostatnich 20 lat ilość dostępnej wody słodkiej (pitnej) zmniejszała się o 1 cm rocznie.

Czytaj artykuł na ten temat na stronie PARP: Świętujemy Dzień Ziemi!

Dzień ziemi 2023 Zainwestuj w naszą planetę

Dzień ziemi 2023 Zainwestuj w naszą planetę

Shutterstock

Dzień Ziemi a kryzys klimatyczny

Obecnie jesteśmy świadkami kryzysu klimatycznego - piszą na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe przy okazji Dnia Ziemi - który stanowi ogromny problem dla całego świata. Konsekwencje tego są odczuwalne już dziś, a zdaniem specjalistów sytuacja ta na przestrzeni lat ulegnie znacznemu pogorszeniu. Do najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia należą m.in.:

  • coraz częściej występujące susze oraz powodzie
  • ciągły wzrost poziomu wód w morzach i oceanach
  • coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak długotrwałe upały, gwałtowne opady deszczu
  • topnienie lodowców
  • zwiększona częstotliwość i zasięg pożarów w lasach
  • coraz dłuższy okres wegetacyjny flory

Zmieniający się klimat wpływa na wszystkie komponenty lasu - podkreślają Lasy Państwowe.
Czytaj cały artykuł na stronie Lasy Państwowe: Dzień Ziemi 2023

Podsumowanie

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz podkreślenie roli, jaką odgrywa Ziemia w życiu każdego z nas. Obchody Dnia Ziemi skupiają się na edukowaniu społeczeństwa o wpływie działalności człowieka na środowisko i propagowaniu działań na rzecz jego ochrony. W ten dzień organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, w tym m.in. sprzątanie ulic i parków, akcje sadzenia drzew, seminaria i warsztaty poświęcone tematom związanym z ochroną środowiska oraz kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń dla naszej planety i sposobów ich przeciwdziałania. W tym artykule dowiesz się, o co dokładnie chodzi w Dniu Ziemi, gdzie po raz pierwszy został obchodzony oraz jakie działania możemy podjąć, aby przyczynić się do ochrony naszej planety. Znajdziesz także propozycje, jak obchodzić Dzień Ziemi w szkole, aby wraz z uczniami zwrócić uwagę na ważność ochrony środowiska i przyczynić się do edukacji na ten temat.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
MS: tabele alimentacyjne i alimenty natychmiastowe. Czy sądy stracą prawo do przyznawania indywidualnie alimentów?
14 maja 2024

W MS powołana została grupa robocza, która zajmie się opracowaniem dla Polski tabel alimentacyjnych. Tabele miałyby ułatwiać sądom zasądzenie alimentów w odpowiedniej wysokości. Obecnie występują tu duże rozbieżności między sądami w poszczególnych rejonach Polski.

Alimenty do zmiany? MS pracuje nad nowymi rozwiązaniami
14 maja 2024

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o planach dotyczących zmian w zasądzaniu alimentów. Mają być odpowiedzią na postulaty rodziców i sędziów. Czego dotyczą?

Tantiemy dla twórców za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Nowelizacja prawa autorskiego przyjęta przez rząd. Co się zmieni?
14 maja 2024

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta nowelizacja ma sprawić, że twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych i słowno-muzycznych będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w Internecie. Wprowadzone zostanie także nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej.

Trzy warianty dla zasiłku pogrzebowego i zasiłku celowego: 2000 zł, 7000 zł i 9000 zł [Nowelizacja]
14 maja 2024

Zwrot kosztów pogrzebu po zmianach: Wariant 1) 2000 zł to maksymalna kwota zasiłku celowego. Wariant 2) 7000 zł to kwota podwyższonego zasiłku pogrzebowego. Wariant 3) 9000 zł to kwota zsumowana zasiłku pogrzebowego (po podwyżce) i zasiłku celowego.  

Zasiłki z pomocy społecznej 2025 - wyższe kryteria dochodowe [propozycja rządu]
14 maja 2024

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r., przedłożoną przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Komunikat rządu: Podwyżka kryteriów dochodowych. 1010 zł dla samotnych. Dla rodzin 823 zł [Zasiłki]
14 maja 2024

Dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wyniesie 1010 zł (wzrost o 234 zł - o 30%). A dla osoby w rodzinie kryterium wyniesie 823 zł (na osobę). Tu wzrost o 223 zł - o 37%.

Waloryzacja dopłat z PFRON jest konieczna. Wysokość dopłat nie nadąża za inflacją i podwyżką płacy minimalnej, subsydia tracą swój walor motywacyjny
14 maja 2024

Bez zwiększenia dopłat z PFRON nie będzie pracy dla osób z niepełnosprawnością. Polski Związek Pracodawców Ochrona apeluje o waloryzację dopłat z PFRON, bo ta branża jest szansą dla osób z niepełnosprawnością.

Rząd o nowym dodatku dla osób niepełnosprawnych. Tylko z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Inni zwykłe podwyżki waloryzacyjne?
14 maja 2024

Łukasz Krasoń przekazał informacje o nowym dodatku dla osób niepełnosprawnych, inspektorach dostępności i windach. W artykule relacja z wypowiedzi wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Rozliczenie z ZUS 2024. Dorabiający do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego muszą do 31 maja dostarczyć zaświadczenie o przychodach. Za jaki okres? Kiedy ZUS potrąci lub zawiesi świadczenie?
14 maja 2024

ZUS informuje, że osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego mają czas do końca maja 2024 r.
na dostarczenie do ZUS-u zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r.

Rodzinny kapitał opiekuńczy 2024. Do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. ZUS: Nadal można składać wnioski
14 maja 2024

ZUS informuje, że cały czas rodzice mogą składać wnioski aby otrzymać  do  12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca z tytułu tzw. rodzinnego kapitału opiekuńczego - RKO. 

pokaż więcej
Proszę czekać...