Nowe możliwości aplikacji mObywatel. Duże ułatwienia przy podpisie osobistym z e-dowodu

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
mobywatel aplikacja certyfikat podpis osobisty funkcjonalność zmiana kodu telefon e-dowód / Nowe możliwości aplikacji mObywatel. Duże ułatwienia przy podpisie osobistym z e-dowodu / ShutterStock

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcjonalność. Użytkownicy mogą samodzielnie odblokować certyfikat podpisu osobistego i zmienić kodu PIN2. Pozwoli to na korzystanie z certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie bez wizyty w urzędzie.

Nowe funkcjonalności w aplikacji mObywatel

Usługę Podpisz dokument, która pozwala na złożenie podpisu osobistego z e-dowodu na dokumencie w formacie PDF, uruchomiono w aplikacji mObywatel pod koniec lutego 2025 r. W wydaniu 4.54 na użytkowników czeka kolejna nowość. Teraz mają oni możliwość samodzielnej zmiany kodu PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2), jeśli go zapomnieli, i odblokowania certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie.

– Dążymy do tego, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości aplikacji dla wygody obywatela. Od teraz użytkownik nie musi martwić się, że zapomniał PIN-u do certyfikatu podpisu osobistego swojego e-dowodu. Wystarczy, że przygotuje kod PUK e-dowodu i samodzielnie zmieni kod PIN2 w trakcie podpisywania dokumentu. Tym sposobem odblokuje też certyfikat podpisu osobistego, jeśli trzykrotnie wpisał błędny PIN2. To nowość, która pozwala zarządzić e-dowodem w aplikacji i zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Możliwość odblokowania certyfikatu podpisu osobistego i zmiany kodu PIN2

Usługa Podpisz dokument to rozwiązanie dla osób, które posiadają e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną i ustalonym 6-cyfrowym kodem PIN (tzw. PIN2) do certyfikatu podpisu osobistego. Podpis osobisty z e-dowodu jest równoważny wobec podpisu odręcznego w kontaktach z administracją publiczną. Podpisane z jego użyciem cyfrowe dokumenty usprawniają więc załatwianie codziennych formalności.

Do korzystania z usługi niezbędny jest kod PIN2. Właściciel e-dowodu nadaje go samodzielnie w trakcie odbioru dowodu osobistego w urzędzie i powinien go zapamiętać. W praktyce posiadaczom e-dowodu zdarza się go zapomnieć lub pomylić, a trzykrotne wpisanie błędnego kodu PIN2 powoduje zablokowanie certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie. Aby go odblokować, potrzebny jest PUK – kod nadawany automatycznie i wydawany w kopercie podczas odbioru e-dowodu. Przy jego użyciu można odblokować certyfikat i zmienić kod PIN2.

Jak odblokować certyfikat i zmienić PIN2 krok po kroku

Aby odblokować certyfikat podpisu osobistego i zmienić PIN2, użytkownik rozpoczyna proces w usłudze Podpisz dokument od dodania dokumentu. Następnie, na etapie wpisywania kodu PIN2, otrzymuje dodatkową opcję – możliwość zmiany kodu, jeśli go zapomniał lub trzykrotnie błędnie wpisał i chce odblokować certyfikat podpis osobistego.

Proces przebiega następująco:

Krok 1. Użytkownik otwiera usługę Podpisz dokument w aplikacji mObywatel i dodaje dokument PDF o wielkości do 10 MB przeznaczony do podpisu.

Krok 2. Następnie wpisuje numer CAN e-dowodu. To 6 cyfr w prawym dolnym rogu e-dowodu na stronie ze zdjęciem.

Krok 3. Użytkownik jest proszony o podanie kodu PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2). Aby zmienić PIN2 lub odblokować certyfikat, należy wcisnąć napis widoczny poniżej pola do wpisania cyfr: Nie pamiętasz PIN-u lub PIN jest zablokowany?

Krok 4. Po jego naciśnięciu użytkownik zostaje poproszony o wpisanie kodu PUK e-dowodu.

Krok 5. Po poprawnym wpisaniu kodu PUK usługa wyświetli pola, w których należy dwukrotnie wpisać nowy kod PIN2. Warto go zapamiętać.

Krok 6. Aby zatwierdzić nowy PIN2, użytkownik zostanie poproszony o przyłożenie e-dowodu do anteny NFC telefonu. Zatwierdzenie nowego kodu PIN2 wymaga nawiązania połączenia pomiędzy urządzeniem a warstwą elektroniczną dokumentu.

Krok 7. Użytkownik widzi komunikaty dotyczące aktualnego etapu zatwierdzania i połączenia e-dowodu z NFC na ekranie aplikacji. Powinien w tym czasie trzymać e-dowód przyłożony do anteny NFC. Po zakończeniu procesu otrzyma potwierdzenie zmiany kodu PIN2.

Krok 8. Użytkownik może następnie kontynuować podpisywanie dodanego wcześniej dokumentu. Zgodnie z instrukcją widoczną w aplikacji powinien teraz wpisać nowy, ustalony w procesie zmiany kodu PIN2 e-dowodu.

Krok 9. Aby złożyć podpis osobisty na dokumencie, należy ponownie przyłożyć e-dowód do anteny NFC z tyłu telefonu i przytrzymać go przy urządzeniu do czasu zakończenia podpisywania. Usługa wyświetli komunikat potwierdzający złożenie podpisu na dokumencie.

Krok 10. Użytkownik może następnie zapisać lub otworzyć podpisany plik, jeśli używa urządzenia z systemem iOS. Jeśli używa telefonu z systemem Android, zapisanie pliku w pamięci urządzenia nastąpi automatycznie. Dokumenty nie są przechowywane w aplikacji mObywatel.

Nowa funkcjonalność w usłudze Podpisz dokument

Nowa funkcjonalność w usłudze Podpisz dokument umożliwia użytkownikom e-dowodu samodzielne odblokowanie certyfikatu podpisu osobistego i zmianę kodu PIN2 w procesie podpisywania dokumentu. Pozwoli to wielu osobom znów korzystać z certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie, jeśli zapomnieli swój kod PIN2 lub wpisali go błędnie trzy razy, przez co certyfikat podpisu osobistego w warstwie elektronicznej e-dowodu został zablokowany.

Po zmianie kodu PIN2 użytkownik może kontynuować podpisywanie wcześniej dodanego do usługi dokumentu PDF. Nie ma potrzeby rozpoczynania procesu od początku. To duże usprawnienie i oszczędność czasu dla użytkownika. Dodatkowo daje to możliwość weryfikacji dokonanej zmiany kodu poprzez złożenie podpisu na dokumencie z użyciem nowego kodu PIN2 e-dowodu.

Ważne

Uwaga! Kod PUK należy wpisywać uważnie, ponieważ jego trzykrotne błędne wpisanie skutkuje trwałym zablokowaniem certyfikatu. Można nadal korzystać z e-dowodu jako dokumentu tożsamości oraz używać pozostałych, niezablokowanych certyfikatów. Nie da się już jednak korzystać z trwale zablokowanego certyfikatu. Aby mieć znów taką możliwość, należy złożyć wniosek o nowy e-dowód.

Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...