Większe uprawnienia dla Rzecznika MŚP. Będzie nowelizacja przepisów

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
rzecznik małych i średnich przedsiębiorców rzecznik mśp Agnieszka Majewska nowelizacja ustawy projekt ustawy / Doprecyzowanie kompetencji Rzecznika MŚP. Nowe standardy działania w nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP / Shutterstock

Wzmocnienie instytucjonalnej pozycji Rzecznika MŚP oraz doprecyzowanie jego kompetencji w zakresie ochrony praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców w Polsce – taki jest cel ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjmie projekt nowelizacji w drugim kwartale bieżącego roku.

Projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP

Nowelizacja ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców zaproponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane zarówno przez Rzecznika MŚP, jak i samych przedsiębiorców. Projekt ustawy zakłada m.in.:

  • obowiązek konsultowania z Rzecznikiem projektów aktów prawnych dotyczących działalności gospodarczej;
  • rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną Rzecznika;
  • wzmocnienie uprawnień Rzecznika w postępowaniach administracyjnych, cywilnych i sądowoadministracyjnych;
  • usprawnienie procedur związanych z występowaniem Rzecznika w imieniu przedsiębiorców.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie aktywnie wspierać prace legislacyjne nad projektem. Planowany termin przyjęcia ustawy przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2025 r. Warto zauważyć, że nowelizacja ustawy potwierdza i jednocześnie wyznacza nowe standardy działania oparte na współpracy, kompetencjach i zaufaniu społecznym.

Konieczne wzmocnienie roli Rzecznika MŚP

W ocenie Agnieszki Majewskiej, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, nowelizacja ustawy jest odpowiedzią na konkretne potrzeby przedsiębiorców i wynika z ponad sześcioletniego doświadczenia funkcjonowania instytucji Rzecznika.

- Widzę konieczność wzmocnienia mojej roli, zarówno jako strażnika Konstytucji Biznesu, jak i aktywnego uczestnika procesów legislacyjnych. Dzięki nowym przepisom będę mogła skuteczniej interweniować tam, gdzie dochodzi do naruszeń praw przedsiębiorców – mówi minister Majewska.

Opiniowanie projektów aktów prawnych przez Rzecznika MŚP

Agnieszka Majewska podkreśla, że jednym z najistotniejszych elementów nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku opiniowania projektów aktów normatywnych dotyczących przedsiębiorców przez Rzecznika. Dotychczas taka konsultacja nie była obligatoryjna, co znacząco ograniczało możliwość reagowania na niekorzystne propozycje legislacyjne.

- Zdarzało się, że ważne dla przedsiębiorców projekty przechodziły bez konsultacji ze mną. Nowe przepisy to zmienią. Opinie Rzecznika mają charakter merytoryczny i opierają się na rzeczywistych doświadczeniach przedsiębiorców, a nie na abstrakcyjnych modelach regulacyjnych. Uważam, że to wartość dodana dla procesu stanowienia prawa – twierdzi Rzecznik MŚP.

Udział w mediacjach pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji

Projekt ustawy przewiduje również, że Rzecznik będzie mógł uczestniczyć w mediacjach pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji publicznej, jak również składać wnioski o wszczęcie postępowania administracyjnego z urzędu w przypadku naruszenia interesu przedsiębiorcy.

- Zależy mi, aby instytucja Rzecznika nie była postrzegana wyłącznie jako punkt interwencyjny, tylko jako instytucja realnie współkształtująca otoczenie prawne sektora MŚP w Polsce. Proponowane zmiany wzmacniają ten kierunek – podkreśla minister Agnieszka Majewska.

Prawo
Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

pokaż więcej
Proszę czekać...