Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników / Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników / Shutterstock

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Ważne zmiany dla pracowników budżetówki i sektora prywatnego

Już 1 stycznia 2026 roku ma wejść w życie jedna z największych zmian na gruncie prawa pracy. Choć może wydawać się niepozorna, to wpłynie na sytuację wielu pracowników i przyczyni się do podwyższenia wypłacanych im świadczeń. Będzie dotyczyła zarówno osób zatrudnionych w sektorze budżetowym, jak i u pracodawców prywatnych. Mowa oczywiście o zmianie zasad naliczania stażu pracy. Zgodnie z projektem nowelizującym przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, do stażu pracy będą wliczały się okresy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, co dotychczas nie miało miejsca. Dlaczego to jest ważna zmiana? Bo wyrówna sytuację pracowników i osób, które zdobywały doświadczenie zawodowe w innej formie niż na podstawie zatrudnienia. Jeśli po latach prowadzenia działalności gospodarczej, czy pracy na podstawie umowy zlecenia zdecydują się one podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, to będą miały po wprowadzeniu tych zmian:

  • prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego;
  • prawo do wyższego dodatku stażowego;
  • prawo do szybszego nabycia nagrody jubileuszowej,
  • prawo do zatrudnienia na stanowiskach, na których wymagany jest określony staż pracy,
  • prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę (w niektórych przypadkach);
  • prawo do wyższej odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę (w niektórych przypadkach).

Chcesz korzystać od stycznia, już teraz zadbaj o dowody

To dlatego istotne jest, by już teraz odpowiednio zadbać o to, by w przyszłości móc udowodnić określone okresy aktywności zawodowej. Jak to zrobić? Wprowadzana zmiana jest na tyle istotna, że jeszcze przed uchwaleniem przepisów MRPiPS opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej problematyki. Wśród nich znalazły się dwa dotyczące tej właśnie problematyki.

Jakie dokumenty będą wymagane do potwierdzenia okresów pracy na umowie zleceniu? Czy wystarczy sama umowa?

Co do zasady przebieg zatrudnienia będzie potwierdzać zaświadczenie wydawane przez ZUS. W przypadku osób, które nie podlegały ubezpieczeniom, pracownik sam będzie musiał przedstawić dowód zatrudnienia – np. umowę ze zleceniodawcą.

Jakie dokumenty będą wymagane do potwierdzenia okresów pracy na JDG?

Okresy prowadzenia pozarolniczej działalności co do zasady potwierdzać będzie zaświadczenie wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o opłaceniu za dany okres składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe z danego tytułu.

Jak z tego wynika, jeśli chodzi o zakończone okresy pracy, warto już teraz zadbać o to, by mieć możliwość ich udokumentowania – czy to zaświadczeniem z ZUS, czy innymi dowodami zatrudnienia, jeśli nie były odprowadzane składki.

Prawo
Renta wdowia – obietnice kontra rzeczywistość. Gdzie się podziały obiecane 300 zł?
06 lip 2025

Choć rząd obiecywał wdowom i wdowcom podwyżki świadczeń sięgające średnio 300 zł, rzeczywistość wielu z nich okazuje się zupełnie inna. Po żmudnej procedurze urzędowej, część seniorów otrzymała realnie zaledwie 38 zł więcej – bo pozostałą kwotę odjęto z innych świadczeń. Czy renta wdowia to faktyczna pomoc, czy jedynie iluzja?

Groźna bakteria w lodach: zakażenie może doprowadzić do sepsy. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia
06 lip 2025

Niewinnie wyglądające lody mogą skrywać śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysokie temperatury, brak higieny i niewłaściwe przechowywanie sprzyjają rozwojowi wyjątkowo groźnej bakterii – gronkowca złocistego. Zakażenie nim może prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do sepsy. Szczególnie narażone są dzieci i kobiety w ciąży. Ministerstwo Zdrowia apeluje o ostrożność i wybieranie tylko sprawdzonych, czystych punktów sprzedaży lodów.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?
06 lip 2025

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi
06 lip 2025

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy
05 lip 2025

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!
05 lip 2025

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników
05 lip 2025

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody
06 lip 2025

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Planujesz zakup nieruchomości? Uważaj na finansową pułapkę – możesz ponieść dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł
06 lip 2025

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza
04 lip 2025

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

pokaż więcej
Proszę czekać...