Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?/ fot. Fotolia
Znaleźne to pewnego rodzaju nagroda za uczciwość znalazcy rzeczy, który postanowił zwrócić ją prawowitemu właścicielowi. Znaleźne wynosi 1/10 wartości rzeczy i można się go domagać po dopełnieniu określonych obowiązków.

Przedmioty, zwłaszcza te niewielkich rozmiarów, mają to do siebie, że lubią się gubić. Niektóre z przedmiotów nie są zbyt cenne więc po ich utracie jedynie wzruszamy ramionami. Gorzej wygląda sytuacja, w której gubimy portfel z dokumentami, laptopa na którym zapisaliśmy prezentację życia lub inny cenny dla nas przedmiot. Co wtedy? W takiej sytuacji możemy mieć nadzieję, że znalazca okaże się współczującym, uczciwym człowiekiem, który zechce zwrócić nam naszą zgubę albo skusi się na znaleźne.

Ponieważ w polskim prawie występuje instytucja znaleźnego spokój sumienia nie jest jedynym powodem, dla którego znalazcy decydują się na zwrot znalezionej rzeczy – dzięki znaleźnemu mogą legalnie odnieść korzyść z tego powodu, że zdecydowali się na uczciwość, zwłaszcza w przypadku gdy właściciel sam z siebie nie będzie chętny do odpowiedniego okazania swojej wdzięczności. Znaleźne jest więc instytucją premiującą uczciwość zarówno znalazcy rzeczy jak i jej właściciela.

Kiedy można domagać się znaleźnego?

Kwestie związane ze znaleźnym znajdują się od pewnego czasu w ustawie o rzeczach znalezionych. Znaleźnego może żądać znalazca rzeczy, jeżeli uczynił zadość swoim obowiązkom. Głównym obowiązkiem znalazcy jest powiadomienie o znalezieniu rzeczy osoby uprawnionej do jej odbioru, a także wezwanie tej osoby do odbioru tej rzeczy.

  • Jeżeli znalazca nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu rzeczy starostę (w swoim powiecie lub w powiecie miejsca znalezienia rzeczy).
  • Jeżeli rzecz została znaleziona w cudzym pomieszczeniu to należy niezwłocznie zawiadomić o tym osobę zajmującą pomieszczenie i na żądanie tej osoby oddać rzecz na przechowanie.
  • Gdy znaleziono pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności lub rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej ale nie zna się osoby uprawnionej do ich odbioru lub jej miejsca pobytu to rzecz należy oddać niezwłocznie właściwemu staroście. Staroście należy również oddać wszelkiego rodzaju znaleziony sprzęt i ekwipunek wojskowy, dokumenty wojskowe, a także każdą inną niż w/w rzecz jeżeli uzna się to zasadne.
  • W sytuacji gdy znalazłeś broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport to rzecz należy oddać w najbliższym komisariacie policji lub powiadomić policję o lokalizacji tej rzeczy.
  • Rzecz znalezioną w budynku publicznym, innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności albo w środku transportu publicznego, oddaje się zarządcy budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego.

Ile wynosi znaleźne?

Znalazca przechowujący rzecz, który zadośćuczynił wskazanym obowiązkom może domagać się 1/10 wartości (rynkowej) znalezionej rzeczy. Warunkiem jest jednak to by żądanie znaleźnego zgłosił najpóźniej w chwili w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru.

Andrzej C znalazł zegarek należący do Zbigniewa W. Ponieważ Andrzej dobrze wie gdzie mieszka Zbigniew to informuje go o znalezieniu zegarka i konieczności jego odbioru. Andrzej może żądać znaleźnego od Zbigniewa najpóźniej do momentu oddania mu zegarka – nie może żądać znaleźnego np. tydzień po tym wydarzeniu.

W przypadku, gdy znalazca rzeczy znalezionej nie przechowuje (bo np. znalazł dzieło sztuki i oddał je staroście) to może on zastrzec wobec przechowującego, że będzie żądał znaleźnego. W takim wypadku przechowujący (np. starosta) zawiadamia znalazcę o wydaniu rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru oraz o jej adresie zamieszkania albo siedziby. Znalazca może wtedy zgłosić żądanie znaleźnego w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o wydaniu rzeczy. Przechowujący informuje o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy.

Wszelkimi kosztami poniesionymi przez znalazcę lub przechowującego na przechowanie oraz utrzymanie rzeczy w należytym stanie, a także na poszukiwanie osoby uprawnionej do jej odbioru, obciążony jest właściciel rzeczy, jednak maksymalnie do wysokości wartości rzeczy w dniu odbioru.

Co jeżeli właściciel rzeczy się nie znalazł?

Po upływie 1 roku od wezwania do odbioru lub 2 lat od znalezienia rzeczy (jeżeli wezwanie było niemożliwe), rzecz staje się własnością znalazcy pod warunkiem, że zadośćuczynił on wskazanym obowiązkom.

Wyjątek stanowią jednak rzeczy będące zabytkiem lub materiałem archiwalnym - po upływie terminu do ich odebrania przez osobę uprawnioną stają się własnością Skarbu Państwa.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. z 2015 r. poz. 397)

Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...