Jak podróżować ze zwierzakiem?

Wiesława Wyporska
rozwiń więcej
pies, pies w samochodzie
W dzisiejszych czasach coraz częściej podróżujemy, co w przypadku właścicieli zwierząt domowych może się wiązać z koniecznością zabrania ze sobą swojego pupila do samochodu, pociągu, czy samolotu.Zapoznaj się z zasadami, jakie powinny być przestrzegane podczas podróży.

Obecnie podróżujemy ze swoimi zwierzętami nie tylko kraju, lecz również coraz częściej wyjeżdżamy z nim za granice. Jeżeli chcemy zabrać naszego czworonoga do innego kraju Unii Europejskiej powinniśmy wiedzieć, że od dnia 1 października 2004 r. każdy pies, kot i fretka podróżująca pomiędzy państwami Unii Europejskiej musi posiadać tzw. „PET PASZPORT”, czyli paszport dla zwierzaka.

Paszport ten można wyrobić jedynie zwierzętom możliwym do zidentyfikowania, posiadającym numer identyfikacyjny w formie tatuażu, lub chipa. Wyrobienie paszportu dla zwierzęcia domowego kosztuje obecnie 50 złoty. Dokument ten zawiera dane właściciela, oraz zwierzęcia a mianowicie jego: numer identyfikacyjny imię, datę urodzenia, płeć, oraz kolor. Wpisuje się do niego również informacje o przebytych szczepieniach, należy, bowiem pamiętać, że przewożone zwierzęta muszą wszystkie wymagane szczepienia zarówno w Polsce, kraju docelowym, oraz państwach, przez które odbywać się będzie ich transfer.

Zobacz: Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

W przypadku, w którym zabieramy naszego pupila poza kraje wspólnoty należy zadbać o to by mieć ze sobą aktualny wystawiony przez powiatowego lekarza weterynarii certyfikat zdrowia.


Uwaga! czworonóg na pokładzie

Jeśli chcesz, aby twój zwierzak leciał z tobą samolotem musisz zapoznać się z regulaminem poszczególnych linii lotniczych. Na pokładzie zawsze znajdzie się miejsce dla psa przewodnika nie zależnie od jego rozmiarów, inne zaś zwierzęta, co do zasady podróżują w luku bagażowym.

Niektóre linie lotnicze przewidują jednak możliwość, po spełnieniu pewnych warunków, zabrania niewielkich czworonogów na pokład samolotu. O szczegóły należy dowiadywać się bezpośrednio w punktach obsługi klienta, lub dzwoniąc na numery infolinii wybranych linii lotniczych. Zasady te nie tylko szybko się zmieniają, lecz mogą się również różnić nawet w ramach jednej firmy w zależności np. od trasy lotu.

Linie lotnicze zgadzające się na przewóz zwierząt na pokładzie wypracowały kilka wspólnych standardów. Wraz z właścicielem jechać może jedynie pies lub kot (ważący wraz z transporterem do 8 kg), przy czym na pokładzie w tym samym czasie może znajdować się nie więcej niż 2 - 5 przedstawicieli jednego z wyżej wymienionych gatunków. Każde z wyżej wymienionych zwierząt przez cały czas trwania lotu przebywać musi w wodoszczelnym kontenerze o wymiarach nieprzekraczających w zależności od przewoźnika 55 x 40 x 20cm, lub 44.5 x 21.5 x 26cm. Niektóre linie lotnicze mogą zaproponować właścicielowi specjalny transporterek na zwierzaka tzw. "Pet Box", który można bezpłatnie otrzymać po wcześniejszym zgłoszeniu barku własnego transporterka w wybranych stanowiskach odprawy pasażerskiej.

Ponieważ dopuszczalna ilość zwierząt na pokładzie ograniczona należy jak najwcześniej zgłosić, iż pragnie się lecieć ze swoim czworonogiem, obowiązuje tu, bowiem zasada:„kto pierwszy, ten lepszy”.

Pomimo, iż niektóre linie na wyznaczonych europejskich trasach nie pobierają opłaty za przewóz zwierzęcia na pokładzie samolotu, zasadą jest jednak odpłatność tej usługi. O koszt przewozu czworonoga należy dowiadywać się jeszcze przed rezerwacją biletów, ponieważ kwoty te są bardzo różne w zależności od wybranego przewoźnika. Ogólną zasadą jest, że opłatę tą nalicza się w zależności od długości trasy.

Podróż w luku bagażowym


Podróż w luku bagażowym jest dla zwierzęcia mniej komfortowa niż na pokładzie, jednakże jest ona zupełnie dla niego bezpieczna. Pomieszczenia służące do przewozu zwierząt są jasne oraz klimatyzowane. Pomimo tego, ze względu na fakt, iż niektóre stworzenia mogą źle znosić zarówno samą podróż jak i oddzielenie od właścicieli należy wraz z weterynarzem rozważyć podanie odpowiedniego dla danego gatunku łagodnego środka uspokajającego lub przeciwdziałającego chorobie lokomocyjnej. 

Zwierze musi być przewożone w klatce, która musi spełniać następujące standardy: być dostosowana do rozmiarów zwierzęcia (tj. zapewniającą przewożonemu możliwość swobodnego stania, płożenia się i obrócenia), mieć nieprzemakalne dno, uchwyty po bokach, odpowiednio duże otwory wentylacyjne, pojemniki na wodę i jedzenie.

Co istotne klatka musi zostać opisana imieniem przewożonego zwierzęcia i oznakowana nalepkami wskazującymi gdzie jest góra kontenera oraz wskazująca, iż wewnątrz są istoty żywe.

W luku bagażowym najczęściej podróżują duże psy, koty większość innych zwierząt domowych (gryzonie, fretki, gady, owady i pajęczaki, ptaki), oraz wszystkie zwierzęta egzotyczne. 

Opłata za przewóz zwierzęcia w luku bagażowym bardzo różni się w zależności przewoźnika, dlatego najlepiej dowiedzieć się o jej wysokość jeszcze przed rezerwacją biletów. Co do zasady koszt przewozu zwierzęcia uzależnione są od jego wagi, wielkości samolotu, oraz planowanej trasy podróży.


Obecnie istnieją na rynku wyspecjalizowane firmy zajmujące się odpłatnie organizacją międzynarodowego transportu lotniczego żywych zwierząt.

 Zadaj pytanie: Forum prawników

Jak przewozić zwierze pociągiem?


Dopuszczalność przewozu zwierząt regulaminów pociągach uzależniona jest od zgody współpasażerów. W przypadku, w którym inni podróżni nie wyrażają zgody na przewóz czworonoga, konduktor powinien podróżnemu inne miejsce, a jeżeli jest to niemożliwe powinien on opuścić pociąg na najbliższej stacji. W takiej sytuacji konduktor zobowiązany jest do poświadczenia tego faktu na bilecie. Po spełnieniu wyżej warunku podróżnemu przysługuje zwrot należności za częściowo niewykorzystany bilet.

Należy jednak pamiętać, że nie można również nie zgodzić się na przewóz psów służbowych wraz z opiekunem oraz psów przewodników. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia, jest wyposażenie psa asystującego - przewodnika w uprząż, oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Co ciekawe pies ten nie musi mieć na sobie kagańca.
Współpodróżni nie mogą również nie wyrazić zgody na przewóz zwierzęcia w wagonach bezprzedziałowych.

W żadnym wypadku jednak zwierze nie może przebywać w wagonie gastronomicznym, nie może być on również trzymany na miejscach do siedzenia, leżenia lub miejscach sypialnych. Należy nadmienić, że podróżny odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym zwierze jest przewożone.

Kiedy zwierze jedzie za darmo?

Można nieodpłatnie przewieźć pociągiem, w ramach bagażu podręcznego – małe, nie uciążliwe zwierzęta domowe (np. myszy, szczury laboratoryjne, ptaki, koty), jeżeli są one umieszczone w odpowiednich pojemnikach (kontenerach, klatkach, koszach itp.), zabezpieczających przed wyrządzeniem przez nie szkody zarówno na mieniu jak i na osobie. Co ciekawe można regulaminów ten sposób przewozić również małe psy. 

Przy przewozie psów większych obowiązuje zasada odpłatności. Z regulaminów przewoźników kolejowych wynika, iż każdy dorosły podróżny może zabrać ze sobą do pociągu psa niezależnie czy podróżuje on w wagonie 1 czy 2 klasy, jeżeli pies posiada ważny bilet (opłata za przewóz psa jest naliczana ryczałtowo i wynosi w zależności od rodzaju pociągu od 4.50 do 15,20 zł) a właściciel ma przy sobie jego aktualne świadectwo szczepienia. Pies zawsze powinien być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec.

Zobacz: Jak podróżować ze zwierzętami

Jak bezpiecznie przewozić zwierze samochodem?


Aktualnie obowiązujące przepisy ruchu drogowego nie określają, w jaki sposób należy przewozić zwierzęta. Z tego powodu sami powinniśmy pomyśleć, co można zrobić, aby nasz pies czy kot nie zagrażał naszemu bezpieczeństwu. Nasz pupili powinien mieć własne, zabezpieczone przed nagłą zmianą położenia np. w skutek gwałtownego hamowania miejsce. W zależności od rozmiarów czworonoga można go np. zamknąć w przypiętym „psimi” pasami transporterze, lub przypiąć do go do tylnego siedzenia. Zwierzak w żadnym razie nie może przebywać na przednim siedzeniu (może utrudniać prowadzenie samochodu ograniczając kierowcy dostęp do kierowcy czy innych urządzeń służących kierowaniu), ani tylnej półce (w razie wypadku stanowi bardzo duże zagrożenie dla kierowcy). W każdej z wyżej wymienionych sytuacji czworonóg ogranicza widoczność. 

W sytuacji, w której nie zachowamy w skutek nie zachowania przez nas należytej ostrożności w związku z przewozem zwierząt spowodujemy zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego możemy zostać w najlepszym wypadku, (jeżeli nie spowodujemy wypadku samochodowego) ukarani karą grzywny.

Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...