Umowa z zakładem energetycznym

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Sprzedaż, dystrybucja, sieci, instalacje i urządzenia. To tylko podstawowe hasła jakie powinieneś znać zawierając umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Sprawdź co musisz wiedzieć.

Dostarczanie energii odbywa się, na podstawie umowy sprzedaży i umowy o świadczenie usług dystrybucji. Dostarczanie energii może odbywać się również na podstawie jednej umowy tzw. umowy kompleksowej. Zawiera ona postanowienia umowy sprzedaży i umowy o świadczenie usług dystrybucji energii. Umowa kompleksowa może zawierać także postanowienia umowy sprzedaży energii, umowy o świadczenie usług dystrybucji energii lub umowy o świadczenie usług magazynowania tych paliw, zawartych przez sprzedawcę na rzecz i w imieniu odbiorcy końcowego z przedsiębiorstwem energetycznym zajmującym się dystrybucją energii.

Przyłączenie do sieci

Zanim jednak dojdzie do podpisania powyższych umów konieczne jest, szczególnie w nowo wybudowanych nieruchomościach, przyłączenie do sieci. Przedsiębiorstwo energetyczne, które zajmuje się usługą dystrybucji energii ma obowiązek zawrzeć z konsumentem umowę o przyłączenie do sieci. Jeżeli tylko istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania energii, a żądający zawarcia umowy spełnia określone warunki. Jeżeli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, jest obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomić o odmowie jej zawarcia Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zainteresowaną osobę. Musi podać przyczynę odmowy.

Umowa o przyłączenie do sieci powinna zawierać co najmniej postanowienia określające:

  • termin realizacji przyłączenia,
  • wysokość opłaty za przyłączenie,
  • miejsce rozgraniczenia własności sieci przedsiębiorstwa energetycznego i instalacji podmiotu przyłączanego,
  • zakres robót niezbędnych przy realizacji przyłączenia,
  • wymagania dotyczące lokalizacji układu pomiarowo-rozliczeniowego i jego parametrów,
  • warunki udostępnienia przedsiębiorstwu energetycznemu nieruchomości należącej do podmiotu przyłączanego w celu budowy lub rozbudowy sieci niezbędnej do realizacji przyłączenia,
  • przewidywany termin zawarcia umowy, na podstawie której nastąpi dostarczanie energii, ilości energii przewidzianej do odbioru,
  • moc przyłączeniową,
  • odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy, a w szczególności za opóźnienie terminu realizacji prac w stosunku do ustalonego w umowie,
  • okres obowiązywania umowy i warunki jej rozwiązania.

Konsument musi posiadać tytuł prawny do korzystania z nieruchomości by żądać przyłączenia do sieci.

Co musi zakład energetyczny

Przedsiębiorstwo energetyczne zawierając z odbiorcom końcowym umowę dystrybucji zobowiązuje się przede wszystkim do świadczenia swoich usług w dobrej jakości. Jego zadaniem jest zaopatrywanie konsumentów w energię w sposób ciągły, niezawodny, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Aby było to możliwe przedsiębiorca musi dbać o utrzymanie urządzeń, instalacji oraz sieci elektrycznych w odpowiednim stanie. Są one jego własnością.

Zakład energetyczny ma obowiązek:

  • utrzymywać określone standardy jakościowe energii - prąd dostarczany nam do domów powinien mieć określoną moc, a napięcie odpowiednią wielkość. W przypadku nieprawidłowo odbiorca może domagać się bonifikat. Ich wielkość powinna być wskazana w umowie;
  • przyjmować reklamacji od odbiorców. Konsument ma prawo zgłaszać nieprawidłowości do przedsiębiorstwa rzez całą dobę;
  • usuwać awarie bez zbędnej zwłoki;
  • informować odbiorców z wyprzedzeniem o ewentualnych przerwach w dostarczaniu prądu;
  • sprawdzać liczniki przez upoważnioną do tego osobę;
  • dostarczać odbiorcom faktury VAT;
  • niezwłocznie powiadamiać konsumentów o planowanych zmianach umowy wraz z pisemną informacją o prawie do wypowiedzenia umowy.
Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...