Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa konsumenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Usługi e-zdrowia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Jak korzystać z usług e-zdrowia? Co daje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i aplikacja mojeIKP? Jak pomóc bliskiej osobie?

Jak postępować z żywymi rybami przeznaczonymi do sprzedaży?

Główny Lekarz Weterynarii wydał zalecenia w postępowaniu z żywymi rybami przeznaczonymi do sprzedaży detalicznej.

Fundusz Kompensacyjny - działanie, zmiany w 2023 r.

Rzecznik Praw Pacjenta przyznał dotąd 3,6 mln zł świadczeń pieniężnych z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Co zmieni się w 2023 r.?

Bank wpisał dane do tzw. rejestru niesolidnych dłużników i naruszył dobra osobiste

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie oddalonego powództwa klienta dotyczącego naruszenia jego dóbr osobistych poprzez bezpodstawne wpisanie danych osobowych kredytobiorcy w Centralnej Bazie Danych – Bankowego Rejestru tzw. rejestru niesolidnych dłużników i doprowadzenie tym samym do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na jego temat

Co pacjencji cenią najbardziej u lekarzy, a co lekarze u pacjentów? [BADANIE]

Pacjenci w kontaktach z pracownikami ochrony zdrowia najbardziej cenią jasną i zrozumiałą komunikację, dla lekarzy najważniejsza jest staranność i dokładność wykonywanych zadań – wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.

Jak mądrze korzystać z odroczonych płatności?

Bez konieczności wypatrywania wypłaty na koncie, od ręki, w kilka chwil, w większości dużych e-sklepów możesz zrobić zakupy, korzystając z opcji odroczonej płatności. Proste? Bardzo. Korzystne? Zdecydowanie tak, pod warunkiem, że zostaną uregulowane na czas.

Rak płuc – nowe metody leczenia

Jakie nowe metody leczenia raka płuc pojawiły się w ostatnim czasie? Czy terapie celowane czy immunoterapia są skuteczne w walce z nowotworem płuc?

Co z tą inflacją? Eksperci studzą entuzjazm

To dobra wiadomość, ale na entuzjazm zdecydowanie za wcześnie - tak eksperci Północnej Izby Gospodarczej oceniają listopadowy odczyt inflacyjny. W grudniu popędzimy na świąteczne zakupy, a niepokój we wskaźnikach może wywołać także styczniowe anulowanie części obniżek podatkowych w tarczy antyinflacyjnej.

KNF zaleca zwiększenie funduszu pomocowego banków spółdzielczych

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca zwiększenie funduszy pomocowych banków spółdzielczych; powinno to nastąpić do końca 2023 r. - poinformowała KNF w piątkowym komunikacie.

Badania diagnostyczne u kobiet w ciąży - stanowisko RPP i WSA

Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, pacjentce, która prowadzi ciążę w placówce, która posiada umowę z NFZ, należy zagwarantować bezpłatną kompleksową opiekę oraz dostęp do niezbędnych badań.

Większa świadomość, ale mniej pieniędzy na produkty „eko” [RAPORT]

Od czasów galopującej inflacji bycie odpowiedzialnym i świadomym konsumentem stało się naprawdę trudne. Ale mimo wszystko robimy w tym kierunku wiele.

Poczuj magię praw konsumenta

Poczuj magię praw konsumenta – to hasło przedświątecznej kampanii Europejskiego Centrum Konsumenckiego. ECK wskazuje na najczęstsze problemy konsumentów związane ze świątecznymi zakupami i podróżami.

Dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora - do kiedy?

Do kiedy można skorzystać z programu dofinansowania zakupu dekodera telewizji naziemnej lub telewizora? Co trzeba zrobić, aby uzyskać wsparcie?

Dentobus - czym jest i co oferuje?

Jak skorzystać z dentobusu? Czy leczenie w nim jest bezpłatne? Oto najważniejsze informacje dotyczące mobilnych gabinetów dentystycznych.

Koordynowana pomoc kardiologiczna - kto może ją otrzymać?

- Chcemy czym prędzej jak największej liczbie Polaków zapewnić koordynowaną pomoc kardiologiczną, stąd rozszerzenie pilotażu opieki na kolejne województwa – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Inflacja pogorszyła dobrobyt finansowy Polaków [RAPORT]

Z raportu Intrum wynika, iż skutki inflacji odczuwa już 9 na 10 (87%) osób w Polsce. Z kolei 7 na 10 (71%) przyznaje wprost, że obniżyła ona ich dobrobyt finansowy, definiowany m.in., jako zdolność do płacenia rachunków na czas i możliwość odkładania gotówki na „czarną godzinę”.

Ogłoszenia i komunikaty w placówkach medycznych - jak powinny być skonstruowane?

Ściany, drzwi i tablice ogłoszeniowe naszych placówek ochrony zdrowia pełne są informacji, których celem jest wywołanie określonych zachowań lub poinformowanie o panujących regułach, czy zasadach. Niektóre z nich są prawidłowo skonstruowane, inne są zabawne, ale są też i takie, które moglibyśmy uznać za przerażające.

Program treningowy NFZ „8 tygodni do zdrowia” – zasady korzystania

Program treningowy NFZ „8 tygodni do zdrowia” dostępny jest przez aplikację MojeIKP. Dostęp do niej jest bezpłatny. Plan obejmuje 8 różnych rodzajów treningów. Umożliwia także dostęp do specjalistów.

Czy przychodnia POZ może odesłać dziecko z gorączką?

Co w sytuacji, gdy personel medyczny odmawia pomocy matce i dziecku, uzasadniając to brakiem wolnych terminów? Jedną z takich spraw zajmował się Rzecznik Praw Pacjenta.

Centra Zdrowia Psychicznego - co to jest i ile ich obecnie jest?

Jeszcze przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie co czwarty Polak potrzebował pomocy psychologa bądź psychiatry. Obecnie statystyki są bardziej alarmujące. Dlatego tak ważna dla funkcjonowania społeczeństwa jest ciągła rozbudowa sieci Centrów Zdrowia Psychicznego, w których można uzyskać natychmiastowe wsparcie przez całą dobę. Do końca roku ma ona objąć 1/3 dorosłej populacji kraju.

Najbardziej świąteczne miasta w Polsce i w Europie

Rozpoczął się sezon przedświąteczny i miasta na całym świecie przekształcają się w świąteczne krainy czarów. Szczególnie miasta w Polsce i w całej Europie należą do jednych z najbardziej imponujących. Gdzie warto pojechać, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój?

Leczenie przewlekłego bólu – jak sobie z nim radzić?

Aż 8,5 mln dorosłych Polaków cierpi z powodu bólu przewlekłego. U dużego odsetka jest on źle leczony – podkreślają eksperci. Tymczasem ból przewlekły niszczy tkankę mózgu, powoduje też wykluczenie z życia i codziennych aktywności – alarmują eksperci.

Black Friday - co warto wiedzieć o cenach?

Czy każda promocja to okazja do zakupu w atrakcyjnej cenie? Jakie praktyki stosują sprzedawcy? Podpowiadamy na co zwracać uwagę, by wybierać świadomie.

Ekspert: Sądy czeka nowa fala pozwów frankowych

Jak przekonuje radca prawny Adrian Goska, pogarszająca się sytuacja ekonomiczna w kraju skłoni frankowiczów do wytaczania spraw sądowych.

Czym legalnie można palić w piecu i jak wygląda kontrola antysmogowa?

Radca prawny Marta Wadas z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku‑Białej wyjaśnia, czym legalnie można palić w piecu oraz jakie konsekwencje grożą za złamanie przepisów.

Jak uniknąć kradzieży pieniędzy z konta?

Co zrobić, gdy z rachunku skradziono pieniądze? Jak nie wpaść w pułapki oszustów? Jakie są obowiązki dostawców płatności, np. banków w przypadku kradzieży środków?

Dzień bez Długów 2022 - czy inflacja zmusza do zadłużenia się?

Dziś, 17 listopada obchodzimy Dzień bez Długów. „Święto” ma przypominać o tym, jak ważne jest racjonalne zarządzanie budżetem domowym. Jednak w obliczu rzeczywistości, z którą wszyscy musimy się zmagać, praktykowanie takiego podejścia jest bardzo trudne.

Europejski akt o dostępności (EAA) - czym jest i kogo dotyczy?

Europejski Akt o Dostępności (EAA) to dokument wskazujący wymogi dostępności wybranych produktów i usług. Co oznacza dla konsumentów?

Prawo komunikacji elektronicznej - projekt przyjęty przez rząd

Możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań w przypadku wygaśnięcia ważności konta - to jedna ze zmian wprowadzanych przez projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Jak cofnąć wniosek o upadłość konsumencką?

Jeżeli sytuacja finansowa dłużnika ulega nagłej poprawie, to może on cofnąć złożony już wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W tym celu musi wnieść pismo procesowe do sądu wraz z oświadczeniem. Do tego warto dołączyć uzasadnienie, które nie jest obowiązkowe, ale może okazać się pomocne.

Black Friday 2022. Jak nie dać się nabrać na „sztuczne” promocje?

Do Black Friday podejść z rozsądkiem. Tym bardziej, że czeka nas kilka tygodni promocji. W ostatnich latach „Czarny Piątek” rozciągnął się na „Black Week”, a niektóre marki ogłosiły nawet „Black Month”. Niebawem czeka nas również „Cyber Monday”.

Czy umowa frankowa jest umową wzajemną? Pytanie do SN

O to, czy umowa kredytu indeksowana do franka szwajcarskiego jest umową wzajemną - zapytał ostatnio kolejny z sądów rozpatrujących takie sprawy. Tym razem pytanie do Sądu Najwyższego skierował krakowski sąd, który skłania się do tezy, że umowa kredytu indeksowanego nie może być wzajemną.

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o prawach konsumenta - poinformowało w czwartek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Przepisy wydłużają m.in. z 2 do 6 lat okres dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi.

Czy można cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można cofnąć. Trzeba jednak uważać na kilka rzeczy. Jakich?

Depresja - gdzie szukać pomocy?

Jakie są przyczyny i objawy depresji? W jaki sposób odbywa się leczenie? Gdzie można szukać pomocy dla siebie lub bliskiej osoby?

Darmowe muzea - listopad 2022 r.

W 2022 r. akcja "Darmowy listopad" odbywa się w jedenastu rezydencjach królewskich. Jakie muzea można odwiedzić bezpłatnie?

Eksperci: W połowie przyszłego roku Polaków czeka prawdziwy szok cenowy

Eksperci komentujący ostatnie podwyżki cen w sklepach są pewni tego, że szczyt drożyzny jest wciąż przed nami. Niektórzy prognozują, że nastąpi on dopiero na przełomie maja i czerwca przyszłego roku, a zatem prognozowany czas ciągle się wydłuża.

Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności windykacyjnej i jego skutki

Zgodnie z projektowaną ustawą o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora, minister właściwy do spraw gospodarki będzie wydawał, odmawiał wydania, zawieszał i cofał – w drodze decyzji – zezwolenie na prowadzenie działalności windykacyjnej.

Światowy Dzień Oszczędzania 2022. Jak zaprzyjaźnić się z filozofią zero waste?

Przygodę z zero waste warto zacząć od zaprzyjaźnienia się z czterema słowami: refuse, reduce, repair, reuse. Co oznaczają te 4 „erki”?

Coraz więcej skarg na zakup odzieży i obuwia

Europejskie Centrum Konsumenckie corocznie odnotowuje znaczny wzrost liczby skarg na zakup odzieży i obuwia. Czego dotyczą najczęstsze problemy? Co zrobić, aby uniknąć reklamacji lub ją usprawnić?

Skutki ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora dla podmiotów zajmujących się windykacją

Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2023 r., a przewidziany przez twórców projektu termin na dostosowanie przez podmioty prowadzące działalność windykacyjną swojej działalności do wymogów ustawy to 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.

Składy węgla skontrolowane przez UOKiK

Z kontroli przeprowadzonej w składach przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wynika, iż głównymi przyczynami problemów z zaopatrzeniem się w opał w składach węglowych jest utrata źródeł dostaw oraz wysokie koszty zakupu.

Normy jakościowe dla węgla zawieszone do 30 kwietnia 2023 r.?

Resort klimatu chce do 30 kwietnia 2023 zawiesić normy jakościowe dla węgla. Obecnie obowiązuje rozporządzenie zawieszające normy dla paliw stałych na 60 dni: od 28 sierpnia do 26 października.

Ceny zniczy wyższe niż rok temu, mniej promocji

Znicze zdrożały rok do roku o blisko 20 procent. W sklepach będzie też dużo mniej promocji niż rok temu.

Przychodnia POZ ma obowiązek zapewnić pacjentowi kontakt telefoniczny

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływa wiele sygnałów od pacjentów, którzy zgłaszają problemy w kontakcie z rejestracją przychodni. Dotyczą one przede wszystkim braku kontaktu telefonicznego.

Nadzór nad działalnością przedsiębiorstw windykacyjnych

Projektowana ustawa o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora wprowadza dwa rodzaje nadzoru nad rynkiem windykacyjnym, tj. nadzór nad działalnością przedsiębiorstw windykacyjnych oraz nadzór nad działalnością windykatorów.

Oszczędności Polaków topnieją [BADANIE]

Jak wynika z badania „Stosunek Polaków do oszczędzania w czasach drożyzny” wykonanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co drugi Polak posiadający oszczędności musiał po nie sięgnąć w ostatnich sześciu miesiącach, w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb.

Uregulowanie działalności windykacyjnej – projekt MS

Nie kwestionując potrzeby i zasadności uregulowania rynku windykacyjnego, należy wskazać, że proponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora nie może być oceniony jednoznacznie.

Normy chemii w skórzanych dodatkach, które nosimy

Inspekcja Handlowa prowadzi kontrole pod kątem zawartości substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. W tym roku wzięła pod lupę skórzane akcesoria: obuwie, rękawiczki, paski do spodni lub zegarków, torebki, portfele, aktówki.

Cieplo.gov.pl, czyli rządowa porównywarka cen węgla

26 września 2022 r. rusza możliwość rejestracji przedsiębiorców w rządowej porównywarce cen węgla - cieplo.gov.pl. Nowy serwis ma połączyć konsumentów i sprzedawców ułatwiając zakup surowca.