Różne terminy gwarancji w dokumencie i w reklamie

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Gwarancja jest udzielana na określony czas.
Kupiłem niedawno sprzęt elektroniczny, na które sprzedawca wystawił mi gwarancję. W domu zauważyłem, że w dokumencie okres gwarancji został określony na 6 miesięcy. Tymczasem w reklamie producent przekonywał, że gwarancja trwa rok. Czy to jest zgodne z prawem?

Tak. W takim przypadku mamy do czynienia z dwoma gwarancjami. Dokument wystawiony przez sprzedającego jest gwarancją sprzedawcy. Jeżeli producent w reklamie zobowiązał się do objęcia produktu roczną gwarancją, to takie oświadczenie także jest wiążące.

Istota gwarancji sprzedawcy

Gwarancja, jako umowne zobowiązanie może być wystawiona przez wiele podmiotów. W zależności od okoliczności gwarantem może być sprzedawca, producent, czy chociażby przedsiębiorca specjalizujący się w naprawie określonych towarów.

Gwarancja sprzedawcy musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem gwarancyjnym, który jest nam wydawany wraz towarem.  Obowiązki sprzedającego wynikają z art. 13 ust. 2 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Przy wydaniu dokumentu gwarancyjnego sprzedawca będzie więc musiał  sprawdzić, czy dane w nim zawarte są zgodne z tymi, które znajdują się na towarze. Sprawdzony powinien być także stan plomb oraz innych zabezpieczeń produktu.

Samo oświadczenie gwaranta powinno być sformułowane w sposób jasny i niebudzący wątpliwości.

Gwarancja może być zamieszczona w reklamie

Oddzielnie należy traktować gwarancję, jaka została nam udzielona przez producenta. Nie zawsze będzie ona stwierdzona dokumentem.

Oświadczenie dotyczące gwarancji, może być zamieszczone również w reklamie. W tym przypadku, gdy taka sytuacja miała miejsce, a gwarantem nie jest sprzedawca, tylko np. producent, wtedy nie ma obowiązku wydania dokumentu gwarancyjnego. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dochodzić naszych praw wynikających z gwarancji. Oświadczenie producenta znajdujące się w reklamie ma taką samo moc, jak gwarancja udzielona nam w dokumencie gwarancyjnym.

W podanym przykładzie konsument będzie miał możliwość, w sytuacji gdy towar nie odpowiada określonym właściwościom, żądać spełnienia określonych w gwarancjach obowiązków zarówno od producenta, jak od sprzedawcy. Po 6 miesiącach, gdy gwarancja sprzedawcy wygaśnie, konsument nadal będzie miał możliwość zwrócenia się z żądaniem do producenta.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1176).

Prawo
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy
07 maja 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek
07 maja 2024

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

pokaż więcej
Proszę czekać...