Istotne obowiązki małżeńskie

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
rozwiń więcej
W Kodeksie Prawa Kanonicznego nie znajdziemy wyliczenia istotnych obowiązków małżeńskich./Fot. Fotolia
Istotne obowiązki małżeńskie stanowią istotny element niektórych przyczyn stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób kwestię istotnych obowiązków małżonków reguluje prawo kanoniczne.

Pojęcie istotnych obowiązków małżeńskich w Kodeksie Prawa Kanonicznego

Sformułowanie istotne obowiązki małżeńskie napotykamy w treści normy kanonu 1095 nr 3 (niezdolność psychiczna do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich), jak i kanonu 1095 nr 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego (poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich).

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Co wynika z tych przepisów?

1. W trzecim numerze kanonu 1095 nie ma mowy o prawach, zaś w drugim ujęte są zarówno prawa, jak i obowiązki. Pojawia się więc czysto teoretyczne pytanie: czy można mówić o niezdolności psychicznej do podjęcia lub przyjęcia praw? Na pewno nie powinno się tego wykluczać, twierdząc iż nie jest to zupełnie możliwe. Rzekomy brak można zaś rozwiązać poprzez przyjęcie tezy o każdorazowym istnieniu odpowiednika dla danego obowiązku właśnie w postaci prawa.

2. W treści omawianego kanonu mowa jest nie o obowiązku a o obowiązkach. Nie oznacza to jednak, iż małżeństwo jest nieważne dopiero w sytuacji niezdolności do podjęcia minimum dwóch obowiązków bądź z powodu braku rozeznania co do przynajmniej dwóch obowiązków. Wystarczy, iż przynajmniej jedna ze stron nie jest w stanie podjąć jednego obowiązku, aby można było orzec nieważność zawartego małżeństwa (podobnie przy braku rozeznania).

3. Prawodawca objął regulacją obowiązki małżeńskie. Nie oznacza to jednak całkowitego absolutnego braku łączności obowiązków małżeńskich z innymi. Niepodjęcie danego obowiązku małżeńskiego może wyrażać się właśnie niepodjęciem obowiązku sensu stricto zupełnie innego rodzaju np. zawodowej pracy.

4. Usankcjonowane tu zostały obowiązki istotne, aby nie doprowadzić do sytuacji, iż niezdolność (podobnie brak rozeznania) do podjęcia czegoś nieistotnego otworzy furtkę do stwierdzenia nieważności zawiązanego węzła małżeńskiego.

Przykładowe istotne obowiązki małżeńskie

W tych rozważaniach nie będziemy swojej uwagi koncentrować na tym, co rozumiemy pod pojęciem niezdolności o charakterze psychicznym, a co pod sformułowaniem poważnego braku rozeznania oceniającego, gdyż to temat na oddzielne wątki.

Warto natomiast ogólnie zastanowić się nad tym, o jakich istotnych obowiązkach małżeńskich można mówić.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego na pewno nie znajdziemy wyliczenia, o jakie istotne obowiązki chodzi, ale nie należy traktować to jako braku czy wady. Prawodawca nie chciał bowiem doprowadzić do sytuacji, kiedy mamy do czynienia z niemożnością podjęcia faktycznie istotnego obowiązku, który jednak nie został ujęty w katalogu (podobnie przy braku rozeznania). Stale powinno się bowiem pamiętać o tym, iż rzeczywistość ludzka jest niezmiernie bogata, a nauka o człowieku podlega ewolucji, stąd ta otwartość i brak sztywnego wyliczania obowiązków.

Pomijając dyskusję na temat tego czy istotne przymioty małżeństwa są obowiązkami, można wskazać na takie istotne obowiązki małżeńskie, jak: dobro współmałżonka, dobro małżeństwa, dobro potomstwa, wzajemna pomoc, jedność, wierność, nierozerwalność. Każdą z tych rzeczywistości naturalnie można oddzielnie opisywać. Co więcej, pod każdą z nich podchodzą różne formy ich realizacji, co potwierdza wspomnianą różnorodność oraz zmienność pojęcia istotnych obowiązków małżeńskich.

Na ten temat m. in. w:

R. Sztychmiler, Obowiązki małżeńskie, Warszawa 1999;

P. J. Viladrich, Konsens małżeński. Sposoby prawnej oceny i interpretacji w kanonicznych procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (kanony 1095-1107 KPK), Warszawa 2002.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Prawo
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy
20 maja 2024

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody
20 maja 2024

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?
20 maja 2024

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą
20 maja 2024

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej
20 maja 2024

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra
20 maja 2024

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?
20 maja 2024

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota
20 maja 2024

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy
20 maja 2024

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków
20 maja 2024

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...