Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Adam Janus
rozwiń więcej
Pod żadnym pozorem nie można robić z dziecka świadka, szpiega czy stronnika w relacjach z byłym partnerem.
Decyzja o rozwodzie rodziców musi być dokładnie przemyślana. Jeżeli rodzice zdecydują, że się rozejdą to muszą o tym zakomunikować dziecku. Rozmowa i sposób jej prowadzenia jest bardzo istotny i należy przygotować się do niej bardzo starannie. Najprawdopodobniej dziecko zapamięta tą rozmowę do końca życia.

Dzieci reagują inaczej w zależności od wieku

Dzieci w zależności od wieku, stopnia świadomości, przeżywają i reagują bardzo różnie na rozwód rodziców. Niemowlęta nie mają świadomości i są uzależnione całkowicie od matki. Złe samopoczucie matki przekłada się bezpośrednio na samopoczucie dziecka. Dzieci starsze rozumieją, że ich rodzice są smutni i nie mieszkają ze sobą razem. Dzieci uchodzące do szkoły podstawowej rozumieć zaistniałą sytuację, natomiast młodzież gimnazjalna czy licealna jest już w stanie sama wyrobić sobie pogląd na relacje pomiędzy ich rodzicami.

Jak przygotować się do tej rozmowy?

Rozmowa z dzieckiem o rozwodzie nie może być spontaniczna. Dziecko zapamięta ją do końca życia i w związku z tym każde słowo jakie padnie podczas tej rozmowy musi być bardzo dokładnie przemyślane.
Rozstający się rodzice powinni spotkać się wcześniej i dokładnie omówić przebieg tej rozmowy z dzieckiem. Dobrze byłoby wybrać jakieś neutralne miejsce na dyskusję, takie miejsce gdzie dziecko nie przebywa za często, tak, aby nie kojarzyło się ono z tą rozmową.

Przebieg rozmowy

Rozmowa z dzieckiem powinna być przeprowadzana w obecności obojga rodziców. Należy przeznaczyć na nią dużo czasu, odcinając się jednocześnie od świata zewnętrznego (np. poprzez wyłączenie komórki).
Rodzice powinni przezwyciężyć podziały i mówić jednym głosem. Pod żadnym pozorem nie mogą krzyczeć ani w jakikolwiek sposób atakować kogokolwiek, w szczególności swojego byłego partnera. W samej rozmowie małżonkowie winni podkreślić, że w relacjach między nimi, a małoletnim nic się nie zmienia. Nadal go kochają i rozwód tego nie zmieni.
Gdy dziecko zareaguje gwałtownie krzycząc lub płacząc należy je przytulić, umożliwiając mu wypłakanie się bądź wykrzyczenie.

Zobacz: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

Zachowanie po rozwodzie

Utrzymywanie relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem jest bardzo istotne z perspektywy małoletniego. Tylko w ten sposób rodzice mogą zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa oraz równowagę emocjonalną. Gdy małoletni jest w okresie dojrzewania rodzice powinni dawać dziecku poczucie, że może pytać o wszystko i dostanie uczciwą odpowiedź. Powinni wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do rozmowy na każdy temat, nie omijając przy tym trudnych tematów. 

Kontakty rodziców z dzieckiem powinny być jak najczęstsze.

Niejednokrotnie walka rodziców na sali sądowej o ograniczenie lub zakazanie kontaktów jest wyrządzaniem krzywdy własnemu dziecku. Rodzic o tym nie myśli - jest zajęty wymianą ciosów z byłym partnerem.

Takie prozaiczne rzeczy jak nie spóźnianie się czy dotrzymywanie słowa powinny być fundamentem relacji pomiędzy małoletnim a jego rodzicem.

Pod żadnym pozorem nie można robić z dziecka świadka, szpiega czy stronnika w relacjach z byłym partnerem. Jeżeli relacje byłych małżonków nie układają się najlepiej to przynajmniej w obecności wspólnego dziecka powinni oni zachować powściągliwość. Nigdy nie można mówić źle o swoim byłym partnerze w obecności małoletniego.

Rodzicem pozostaje się na całe życie i nie można nigdy o tym zapomnieć. Świat dziecka po rozwodzie zmieni się, ale rodzice powinni uczynić wszystko co w ich mocy, aby owe zmiany dotknęły dziecko w możliwie najmniej negatywnym stopniu.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...