O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Ewa Ryś
rozwiń więcej
Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci.
Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci. Sąd ma obowiązek orzec o winie jednego lub obojga małżonków, chyba, że małżonkowie zgodnie od tego odstąpili.

Sąd orzekając o rozwodzie nie wskazuje daty jego ustania. Dzieje się tak ponieważ, sąd nie może ustalić innej daty niż dzień uprawomocnienia się orzeczenia.

Sąd ma obowiązek rozstrzygnąć:

  • z urzędu: o winie, władzy rodzicielskiej i alimentach dla dziecka, czasowym korzystaniu z mieszkania,
  • na żądanie jednego z małżonków o: eksmisji małżonka, podziale majątku wspólnego, alimentach dla małżonka,
  • na zgodny wniosek stron o podziale mieszkania.

Orzeczenie o winie

Sąd przy rozstrzyganiu o rozwodzie orzeka który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. W trakcie postępowania może okazać się, że żaden z małżonków nie poniesie winy za rozkład pożycia. W takim przypadku sąd powinien w sentencji wyroku zawrzeć stosowne stwierdzenie o braku winy.

Kwestia winy może być rozstrzygnięta tylko w wyroku rozwodowym.

Małżonkowie mogą żądać zaniechania ustalenia winy. Wniosek taki jest dla sądu wiążący.

Władza rodzicielska

Sposób funkcjonowania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi stanowi ważny element prawidłowego funkcjonowania rodziny.

Brak wspólnego pożycia małżonków, brak wspólnego zamieszkiwania małżonków powoduje trudności w pełnym wykonywaniu władzy rodzicielskiej.

Sąd nie wyklucza możliwości dalszego wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej, jeśli byli małżonkowie będą współpracować razem dla dobra dziecka. W takiej sytuacji oboje małżonkowie sprawują pełną władzę rodzicielską w zakresie pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem.

Sąd może także powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem tylko jednemu rodzicowi. Władza drugiego rodzica będzie się ograniczać do określonych obowiązków i uprawnień wobec dziecka. Małżonek, którego władza rodzicielska została ograniczona ma jednak prawo brać udział w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących dziecka. Można tu wymienić między innymi: zmianę miejsca zamieszkania dziecka, sposób spędzania wakacji, wybór szkoły.

Zobacz: Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Przy wyborze małżonka, któremu sąd powierzy wykonywanie władzy rodzicielskiej, powinien mieć na uwadze przede wszystkim dobro dziecka. Należy brać pod uwagę wiek i płeć dziecka, więź uczuciową z każdym rodzicem, dotychczasowe miejsce wychowania dziecka. Za niepożądane uważa się rozdzielanie rodzeństwa, chyba że przed rozwodem rodzeństwo wychowywało się oddzielnie.

Sąd ponadto może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

Alimenty dla dziecka

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o obowiązku alimentacyjnym każdego z małżonków wobec małoletnich dzieci. Orzeczenie sądu powinno wskazywać konkretną kwotę renty alimentacyjnej na każde dziecko.

Jeśli dziecko powierzono jednemu z rodziców wystarczy, aby sąd wskazał określoną kwotę alimentów od drugiego małżonka. Drugiego małżonka sąd zobowiązuje do ponoszenia pozostałych kosztów oraz do osobistych starań o utrzymanie i wychowanie dziecka.

Warto wiedzieć, że żaden z małżonków nie może zrzec się alimentów od drugiego małżonka i zobowiązać się do całkowitego ponoszenia kosztów utrzymania dziecka.

Podział wspólnego majątku

Orzeczenie przez sąd o podziale majątku między małżonkami jest możliwe, jeśli jedno z małżonków wystąpi z takim wnioskiem a przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Najczęściej sąd orzeka o podziale majątku, jeśli małżonkowie nie posiadają znacznego majątku. Ponadto istnieje między nimi zgoda co do składu majątku, jego podziału, a orzeczenie o podziale przyspieszy stabilizację stosunków miedzy małżonkami.

Określenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania przez skłóconych małżonków jest ważne dla w maire zgodnego funkcjonowania byłych współmałonków.

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z mieszkania przez małżonków. Chodzi o faktyczne rozdzielenie małżonków w ich dotychczasowym mieszkaniu.

Jeśli małżonek zachowuje się nagannie i uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może na wniosek drugiego małżonka orzec o eksmisji. Sąd najczęściej decyduje się na takie rozstrzygniecie, jeśli małżonek dopuszcza się aktów przemocy, nadużywa alkoholu lub innych środków odurzających.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Alimenty dla małżonka

W wyroku rozwodowym na żądanie jednego z małżonków sąd może zasądzić alimenty od drugiego małżonka.

Po pierwsze obowiązek alimentacyjny powstaje po zaistnieniu przesłanki niedostatku po stronie małżonka uprawnionego oraz możliwości zarobkowych po stronie zobowiązanego małżonka. Ten obowiązek alimentacyjny istnieje między małżonkami w przypadku, gdy żaden z nich nie został uznanym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Alimentów może żądać zarówno małżonek winny od drugiego również winnego małżonka oraz małżonek niewinny od winnego małżonka.

Po drugie obowiązek alimentacyjny obciąża małżonka wyłącznie winnego względem małżonka niewinnego. Nie jest konieczne, aby małżonek niewinny popadł w stan niedostatku. Wystarczające jest, aby rozwód pociągał za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej niewinnego małżonka.

Z żądaniem zasadzenia alimentów małżonek może wystąpić również poza postępowaniem rozwodowym w odrębny procesie.

Zobacz: Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Podział wspólnego mieszkania

Sąd w wyroku rozwodowym może na zgodny wniosek małżonków o podziale wspólnego mieszkania. Sąd może także orzec o przyznaniu mieszkania jednemu z nich.

Rozstrzygnięcie może dotyczyć tylko mieszkania, do którego małżonkowie są współuprawnieni na podstawie prawa własności, spółdzielczego prawa do lokalu.

Podziału sąd może dokonywać tylko wobec mieszkania, którego struktura nadaje się do podziału na mniejsze części.

Na zgodny wniosek małżonków sąd może orzec o przyznaniu wspólnego mieszkania rozwiedzionych małżonków jednemu z nich. Jest to możliwe tylko, gdy małżonek opuszczający mieszkanie rezygnuje z dostarczenia mu lokalu zastępczego

W każdym przypadku orzekania o wspólnym mieszkaniu sąd powinien brać pod uwagę potrzeby małżonków i ich wspólnych dzieci.

Zobacz serwis: Podział majątku

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...