Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy / shutterstock

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Przede wszystkim sądy wskazują na wadliwość umów cesji zawieranych przez te podmioty, których głównym celem okazuje się nie być wcale ochrona praw konsumentów, a maksymalizacja własnych zysków. Krytyczne stanowisko w powyższym zakresie wyraził w ostatnim czasie m. in. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie w wyroku z dnia 15.01.2025 r. w spr. o sygn. akt II C 2018/24, w wyroku z 5.03.2025 r. w spr. o sygn. akt II C 1708/24 oraz w wyroku z 7.03.2025 r. w spr. o sygn. akt II C 2274/24.

Wadliwość cesji

Poza tym, że sąd nie dostrzegł żadnych wad umów kredytu, które uprawniałyby do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, szczególną uwagę poświęcił także kwestii cesji wierzytelności, zwracając między innymi uwagę, że:
1) Zawierane umowy cesji są nieskuteczne, ponieważ nie jest możliwe cedowania uprawnień ściśle związanych ze statusem konsumenta w trakcie trwania umowy kredytu,
2) Nie jest możliwe cedowanie wierzytelności niemającej charakteru samoistnego w ramach stosunku prawnego, a służącej ochronie interesów konsumenta.

Nadużycia w korzystaniu z SKD

Na szczególną uwagę zasługuje również stanowisko wyrażone przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie w wyroku z dnia 15.01.2025 r. w spr. o sygn. akt II C 2018/24. Sąd ten trafnie podsumował działania para kancelarii wskazując, że: „oceniana jako całość metoda podważania treści obowiązującej umowy pożyczki, zaprezentowana przez powodową spółkę, jednoznacznie nie zasługuje na aprobatę z punktu widzenia aksjologii prawa konsumenckiego i celów, dla jakich wprowadzony został przepis art. 45 ust. 1 u.k.k. Przepis ten miał służyć wprowadzeniu instrumentu dyscyplinującego kredytodawców do wypełniania obowiązku informacyjnego względem konsumentów, i do sankcjonowania rzeczywistych przypadków naruszenia tego obowiązku. Nie powinien on być w ocenie sądu wykorzystywany do formalnego jedynie kwestionowania postanowień umowy, opartego na wykorzystaniu daleko idącej i wysoce sprofesjonalizowanej argumentacji leksykalno – prawniczej, z punktu widzenia kryteriów konsumentowi całkowicie obcych lub dla niego nieprzydatnych. Z tych względów, w ocenie sądu orzekającego, złożenie w tym wypadku oświadczenia o zamiarze skorzystania z sankcji kredytu darmowego przez cesjonariusza, w toku trwającej i wykonywanej umowy, stanowiło także przejaw użycia prawa całkowicie sprzecznie z jego społeczno – gospodarczym przeznaczeniem (art. 5 k.c.)”.

Sądy trafnie więc dostrzegają, że sankcja kredytu darmowego nie jest używana jako narzędzie ochronne, ale jako instrument do zarabiania pieniędzy, co wypacza sens tej instytucji i stanowi przejaw nadużycia prawa.

Co więcej, sądy wskazują, że to nie banki wprowadzają niekorzystne dla konsumentów postanowienia umowne. Sądy trafnie dostrzegają, że to postanowienia umów cesji są rażąco niesprawiedliwe dla konsumentów – kredytobiorców i z tego też powodu nieważne okazują się same te umowy, a nie kwestionowane w procesie umowy kredytu.

Wirtualne biura na potrzeby sporów

Działanie sądów w sprawach dotyczących sankcji kredytu darmowego nie kończy się jednak na kwestionowaniu umów cesji i podkreślaniu, że taka praktyka stanowi nadużycie prawa.

W sprawach prowadzonych przez Kancelarię Lawspective odnotowujemy również, że sądy zaczynają zwracać uwagę, że nieakceptowalne jest tworzenie przez niektóre podmioty skupujące wierzytelności konsumentów wirtualnych biur celem przeniesienia spraw sądowych do ośrodków, w których zapadają niekorzystne dla banków wyroki. Kwestia ta została dostrzeżona m.in. przez Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, w sprawie o sygn. akt V C 255/25.

Nie dla automatyzmu w sprawach SKD

Powyżej opisane działania sądów potwierdzają, że zaczęły one dostrzegać, iż w sporach dotyczących SKD nie zawsze chodzi o ochronę praw konsumentów. Przytoczone w niniejszym artykule orzeczenia to jasny sygnał, że polskie sądy są świadome tego zjawiska i w sprawach tego typu nie będzie miejsca na automatyzm orzeczniczy.

Robert Wechman, radca prawny, counsel, Dyrektor Departamentu Sporów Sądowych w Lawspective

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy
10 maja 2025

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]
10 maja 2025

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
10 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
10 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

Czy kandydat na Prezydenta RP może być karany? [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]
09 maja 2025

18 maja 2025 roku Polacy ponownie pójdą do urn, by wybrać głowę państwa. W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi pojawia się pytanie, które budzi emocje i wątpliwości: czy osoba karana może ubiegać się o urząd Prezydenta RR?

Bezpłatny webinar. Czas pracy i odpoczynku w podróży służbowej
09 maja 2025

Jako pracodawca musisz wiedzieć, jak prawidłowo zapewnić pracownikom czas odpoczynku w trakcie i po zakończeniu podróży służbowej. Nie warto opierać się przy tym na fałszywych mitach krążących w Internecie. Naruszenia przepisów w tym zakresie może cię bowiem sporo kosztować, bo PIP chętnie nakłada za to grzywny. Weź udział w webinarze i posłuchaj eksperta, który wytłumaczy, jak rozliczać czas pracy pracownika w podróży służbowej w zależności od środka transportu, rozkładu czasu pracy oraz liczby uczestników podróży.

pokaż więcej
Proszę czekać...