Oznakowanie CE - co powinniśmy o nim wiedzieć

Emilia Amielanczyk
rozwiń więcej
Znak CE jest deklaracją producenta lub upoważnionego przedstawiciela, że wytwarzany przez niego wyrób spełnia minimalne określone w przepisach wymagania dotyczące danego produktu.

Wbrew powszechnemu przeświadczeniu znak CE nie mówi o pochodzeniu danego wyrobu, ani nie gwarantuje jego bezpieczeństwa. Ze względu na ujednolicenia prawa wspólnotowego, wiele dziedzin dotyczących wyrobu i obrotu towarami uregulowanych jest w dyrektywach. Znaczna część dyrektyw unijnych opracowana została w 1985 r. na podstawie nowych zasad w dziedzinie harmonizacji technicznej w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia obywateli. Noszą one nazwę dyrektyw nowego podejścia.

Dyrektywy

W Dyrektywach Nowego Podejścia znajdują się wytyczne odnośnie elementarnych wymagań, jakie muszą spełniać wyroby. Produkty, które podlegają tymże dyrektywom muszą być oznakowane symbolem CE. Od tej zasady istnieją tylko nieliczne wyjątki.

Nie można użyć oznakowania CE, jeżeli dyrektywy nie przewidują takiego obowiązku dla produktu danego rodzaju.

Wyroby nie wymagające oznakowania CE

Jedynie w trzech przypadkach wyroby nie muszą posiadać symbolu CE. Dotyczy to:
• opakowań i odpadów opakowań,
• transeuropejskiego systemu szybkiej kolei,
• transeuropejskiego system konwencjonalnej kolei.

Znak CE umieszczany jest na wyrobie przez producenta lub jego przedstawiciela. Najpierw jednak spełnione muszą być pewne przesłanki:
• wyrób jest oceniany pod względem zgodności z zasadniczymi wymogami, oraz
• wyrób został oceniony pozytywnie.

Szczególnym rodzajem oznakowania objęte są wyroby wyposażenia morskiego (koło sterowe) oraz urządzenia ciśnieniowe (litera π).

Na czym polega ocena zgodności

Ocena zgodności może być przeprowadzana na kilka sposobów. Jednym z nich jest dokonywanie oceny przez producenta wyrobu lub upoważnionego przedstawiciela przedsiębiorcy. Może on wydać się wątpliwy pod względem wiarygodności. Inny sposób przewiduje, że oceny dokonuje notyfikowana jednostki certyfikująca, kontrolująca lub notyfikowane laboratorium.
Znak CE musi zostać umieszczony na wyrobie przed wprowadzeniem go do obrotu.

Zasadą jest, że symbol CE umieszcza się na wyrobie lub jego tabliczce znamionowej. Oznakowanie musi być czytelne, widoczne oraz musi mieć określoną formę. W pewnych przypadkach konieczne jest umieszczenie symbolu CE na opakowaniu lub dokumentach dołączonych do produktu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy:
• nie możliwe jest umieszczenie znaku na wyrobie,
• nie można zachować minimalnych wymiarów oznakowania (niedopuszczalne jest aby miał mniej niż 5 mm wysokości),
• istnieją obawy, że znak będzie niewidoczny albo nieczytelny.

Odpowiedzialność za nieumieszczenie znaku CE

Producent, który nie dopełnia obowiązku umieszczenia oznakowania CE podlega karze grzywny. Kara grzywny grozi za:
• posłużeniem się znakiem CE co do produktu, który nie spełnia zasadniczych wymagań,
• umieszczenie na wyrobie znaku podobnego do CE celem wprowadzenia odbiorców w błąd,
• wprowadzenie do obrotu wyrobu bez oznakowania CE, jeżeli wyrób ten powinien posiadać znak CE,
• umieszczenie symbolu CE na wyrobie, co do którego taki obowiązek nie istnieje lub wprowadzenie takiego wyrobu do obrotu.

Prawo
Emerytura wyższa np. o 2800 zł. Setki emerytów poszło do sądów przeciwko ZUS. 30 ma już wyroki. Jeden prawomocny [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.] (przeliczenie emerytur)
10 maja 2025

Emeryt wywalczył ponowne przeliczenie emerytury i podwyżkę o około 2800 zł miesięcznie. Tak znaczna podwyżka wynika z wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2025 r. sygn. akt VII U 1462/24. Wyrok w wykonaniu wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Spór dotyczył ponownego przeliczenia emerytury niesłusznie pomniejszonej o korzyści z emerytury wcześniejszej.

Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja
10 maja 2025

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy
10 maja 2025

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]
10 maja 2025

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
10 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
10 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

pokaż więcej
Proszę czekać...