Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

WspolnyPozew.com
Portal
rozwiń więcej
Pozew grupowy przeciw deweloperowi./ Fot. Fotolia / Fotolia
Pozew zbiorowy przeciw nieuczciwemu deweloperowi może okazać się lepszym rozwiązaniem niż działanie w pojedynkę. W sądach toczą się już tego typu postępowania.

Od momentu wejścia w życie ustawy o pozwach grupowych w Polsce, sukcesywnie przybywa spraw wypowiadanych deweloperom. Właściciele nowo nabytych mieszkań skarżą się na przeciekające dachy, odpadający tynk, czy też krzywe ściany.

I nie ma w tym zjawisku nic dziwnego, bo lokali pełnych usterek jest na rynku coraz więcej, a postępowania grupowe idealnie nadają się do rozstrzygania spraw tego typu. Problem zgodny jest z artykułami zawartymi w ustawie o pozwach zbiorowych, a ponadto to sposób szybki, prosty i niedrogi na dochodzenie swoich praw.

W sądach toczą się już postępowania m.in. przeciwko warszawskiej firmie Asbud oraz poznańskiej Trade Invest Grunt. Niedawno złożono także wniosek wszczęcia postępowania grupowego przeciwko jednemu z największych deweloperów w Polsce – Dom Development. Składając pozew grupowy przeciwko deweloperowi mieszkańcy mogą domagać się odszkodowania w formie pieniężnej lub w formie fachowego usunięcia usterek w lokalu. To drugie nie zawsze jest jednak możliwe, tak jak w przypadku budynków wzniesionych przez Dom Development, w których garaże bezustannie zalewane są wodą. Ze względu na błędnie położoną hydroizolację, usterki nie da się usunąć bez wyburzenia części budynku i postawienia go na nowo.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Podstawą do wyegzekwowania od dewelopera poprawek lub funduszy na nie, jest przeprowadzenie profesjonalnych ekspertyz. W tym celu musimy zgłosić się do rzeczoznawcy budowlanego, który przyjedzie na miejsce, przeprowadzi oględziny i sporządzi odpowiedni protokół.

Spory z deweloperami prowadzone w pojedynkę potrafią ciągnąć się latami. Wraz z wydłużającym się czasem rozprawy rosną także koszty procesowe. W dodatku im więcej czasu upłynie od momentu zakupu lokalu w danym budynku, tym trudniej jest cokolwiek udowodnić.

Zdecydowanie lepiej jest się więc zjednoczyć się z innymi poszkodowanymi i wspólnie wystąpić przeciwko nieuczciwemu sprzedającemu, dzieląc wszelkie koszty pośród każdego z członków grupy.

Zobacz także: Pozew zbiorowy za zły stan dróg

Prawo
O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]
07 maja 2025

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim
07 maja 2025

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Starsza kobieta nie żyje, mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko dzieje się w okolicach wydziału prawa, ale cały teren Campus nie został wyłączony z użytku. Do wydarzenia doszło przed godziną 19-stą.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie
07 maja 2025

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

pokaż więcej
Proszę czekać...