reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Pozew zbiorowy za zły stan dróg

Pozew zbiorowy za zły stan dróg

Pozew zbiorowy za zły stan dróg jest coraz popularniejszym sposobem dochodzenia swoich praw. Za pomocą powództw grupowych możemy też żądać odszkodowań związanych z nieodśnieżoną lub niewyremontowaną nawierzchnią.

Zaskoczyła Cię nierówna nawierzchnia? Walcz o odszkodowanie!

Jeśli na drodze nasze auto zostało narażone na szwank w wyniku dziurawego asfaltu, warto pomyśleć o wniesieniu sprawy do sądu. Zapewne nie jesteśmy jednymi poszkodowanymi, dobrze jest więc rozejrzeć się za grupą i wspólnie wystosować pozew zbiorowy przeciwko zarządcy drogi.

Zgodnie z art. 19 ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg. Może to więc być  Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (drogi krajowe), prezydent miasta ( wszystkie  drogi w granicach miast, prócz dróg ekspresowych i autostrad), zarząd województwa (drogi wojewódzkie), zarząd powiatu (drogi powiatowe), a także wójt lub burmistrz (drogi gminne).

Coraz więcej osób, jednoczy się w grupy i dochodzi swoich praw w tych kwestiach za pomocą pozwów zbiorowych. Pozew przeciwko śląskiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wystosowali m.in. mieszkańcy Milówki, przez którą przebiega droga ekspresowa S69. Zarzucają oni zarządcy niefachowe jej wykonanie. Uważają, że źle zostało rozwiązane odprowadzanie wody z drogi, woda bowiem wpływa rurami do lasu, przez co las niszczeje.

Do sądów wpływają także pozwy zbiorowe związane z niewyremontowanymi lub nieodśnieżanymi w okresie zimowym drogami. Pozwy zbiorowe nierzadko składają także przedsiębiorcy, którym z kolei nie odpowiadają ciągnące się w nieskończoność remonty. Właściciele lokali gastronomicznych, położonych wzdłuż budowanych lub odnawianych dróg, domagają się odszkodowań z tytułu utraconych klientów.

Zobacz również: Kto ponosi odpowiedzialność za nieodśnieżony chodnik?

Dziurawe drogi oraz ich niefachowe i wieloletnie remonty to od dawien dawna klasyczny polski krajobraz, warto jednak się temu sprzeciwiać, chodzi tu przecież nie tylko o nasze samochody i pieniądze, ale często również o zdrowie, a nawet życie kierowców, pasażerów oraz pieszych.

Mieszkańcy Milówki piszą pozew zbiorowy przeciwko śląskiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie fuszerki na drodze ekspresowej S 69.
Góralom przeszkadza przede wszystkim sposób odprowadzania wody z drogi. Woda nie odparowuje i wypływa rurami do lasu, a las niszczeje. Pozew zbiorowy w ciągu 2 tygodni ma trafić do sądu. GDDKiA zapewnia, że cała dokumentacja projektowa posiada niezbędne uzgodnienia i wydane decyzje na odprowadzanie wód opadowych z S 69.
Droga ekspresowa S69 to połączenie drogowe: Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń/Myto-Skalité.

Polecamy serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Łukaszyk

Radca Prawny Paulina Łukaszyk specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama