Wyniki wyborów 2023. W nowym Sejmie ponad 100 posłów-debiutantów. Donald Tusk i Roman Giertych wracają po latach na Wiejską

W Sejmie X kadencji będzie ponad 100 sejmowych debiutantów / shutterstock

W Sejmie X kadencji będzie ponad 100 sejmowych debiutantów, m.in. prezydenccy ministrowie Marcin Przydacz i Paweł Szrot. Po latach przerwy do Sejmu wrócą lider PO Donald Tusk i Roman Giertych, a najmłodszym posłem będzie 24-letni Adam Gomoła. W czwartek 26 października 2023 r. nowo wybrani posłowie otrzymają zaświadczenia o wyborze.

rozwiń >

W wyborach do Sejmu przeprowadzonych 15 października 2023 r. wyłonionych zostało 460 posłów nowego Sejmu X kadencji. Poszczególne ugrupowania polityczne uzyskały następujące wyniki:

  • Prawo i Sprawiedliwość – 35,38 proc. głosów, 194 posłów, 
  • Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., 157 posłów, 
  • Trzecia Droga – 14,40 proc., 65 posłów, 
  • Nowa Lewica – 8,61 proc., 26 posłów, 
  • Konfederacja – 7,16 proc., 18 posłów. 

Posłowie-debiutanci

Ponad 100 posłów X kadencji w poselskich ławach zasiądzie po raz pierwszy. Z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu dostało się blisko 20 osób, które po raz pierwszy zasiądą w ławach przy ul. Wiejskiej. Koalicja Obywatelska wprowadziła do Sejmu ponad 40 debiutantów, Trzecia Droga – ponad 30, Konfederacja – kilkunastu, a Nowa Lewica – kilkoro.

Prawo i Sprawiedliwość

Wśród sejmowych debiutantów wprowadzonych przez PiS jest grupa doświadczonych polityków, w tym prezydenccy ministrowie – Marcin Przydacz (szef Biura Polityki Międzynarodowej, b. wiceszef MSZ), Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta) i Piotr Sałek (doradca prezydenta).

Po raz pierwszy w ławach sejmowych zasiądzie też dotychczasowy minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Wśród sejmowych debiutantów są także szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki oraz szef biura gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Michał Moskal.

Koalicja Obywatelska

Wśród debiutantów, którzy dostali się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej są dotychczasowi senatorowie Marcin Bosacki i Robert Dowhan, wieloletni prezydent Sopotu Jacek Karnowski, lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, były trener skoczków narciarskich Apoloniusz Tajner oraz historyk i dziennikarz Bogusław Wołoszański.

Pierwszy raz w Sejmie zasiądzie także nauczyciel Marcin Józefaciuk, który startując z łódzkiej listy KO zebrał 8 893 głosów. Stał się rozpoznawalny po tym, jak publicznie sprzeciwiał się wprowadzeniu podręcznika do HiT prof. Wojciecha Roszkowskiego. Jest też znany z programu dla młodzieży w TVN.

Do Sejmu, po latach przerwy wróci Roman Giertych, który startował w woj. świętokrzyskim z ostatniej pozycji na liście KO. Giertych w latach 2001–2007 był posłem na Sejm IV i V kadencji, w latach 2006–2007 był wicepremierem i ministrem edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

W ławach sejmowych ponownie zasiądzie też lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który jako „jedynka” Koalicji Obywatelskiej w Warszawie zdobył ponad 538 tys. głosów. Tusk był posłem na Sejm I, IV, V, VI i VII (lata 1991–1993 oraz 2001–2014). W latach 2007–2014 Tusk był premierem rządu Po–PSL, a w latach 2014–2019 przewodniczącym Rady Europejskiej.

Trzecia Droga

Również Trzecia Droga, czyli formacja oparta na współpracy PSL i Polski 2050, wprowadziła do Sejmu szereg nowych nazwisk. Wśród najbardziej znanych jest lider Polski 2050 – Szymon Hołownia i wiceszef tej formacji Michał Kobosko. Najmłodszym posłem w Sejmie nowej kadencji będzie wybrany z listy Trzeciej Drogi 24-letni Adam Gomoła – ekonomista, rzecznik Polski 2050 w woj. opolskim.

Nowa Lewica

Wśród debiutantów, którzy dostali się do Sejmu z list Nowej Lewicy głośno jest o Łukaszu Litewce, który w okręgu sosnowieckim uzyskał najlepszy wynik – 40 579 głosów. To prawie dwa razy więcej niż współprzewodniczący Nowej Lewicy, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, który dostał 22 332 głosy.

Łukasz Litewka jest znany w Sosnowcu z działalności charytatywnej i społecznej. Jest z wykształcenia socjologiem. Jego fundacja m.in. poprzez media społecznościowe nagłaśnia i wspiera leczenie dzieci czy ratowanie zwierząt; reaguje na trudne sytuacje w lokalnej społeczności, zbierając środki na sprzęt rehabilitacyjny czy pomoc poszkodowanym w wypadkach. O tegorocznej kampanii Litewki zrobiło się głośno, gdy obok własnego zdjęcia i nazwiska na bannerach umieścił wizerunki czekających na adopcję psów z miejscowego schroniska wraz z ich imionami i kontaktem telefonicznym.

Konfederacja

Także Konfederacja wprowadziła do Sejmu nowe twarze, wśród ich jest współprzewodniczący formacji Sławomir Mentzen, który w Warszawie zdobył ponad 100 tys. głosów. Z listy Konfederacji w woj. lubelskim mandat zdobył szef sztabu ugrupowania, grafik Witold Tumanowicz

W podwarszawskim okręgu najwięcej głosów z listy Konfederacji uzyskała Karina Bosak startująca z drugiego miejsca (21 217 głosów) i teraz zasiądzie w ławach poselskich po raz pierwszy. 

(PAP)

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...