Nadchodzi obniżka stóp procentowych: czy to już w środę 4 grudnia, skoro inflacja w listopadzie spadła aż o 0,4 procent

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Stopy procentowe NBP: pierwsza obniżka już w grudniu 2024, RPP zaskoczy rynki? / Shutterstock

Takiego scenariusza oczywiście nie można wykluczać, choć zdaniem analityków rynku prawdopodobieństwo jest niewielkie. Większość z nich przewiduje, że do pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce dojdzie w kwietniu 2025 roku. To by oznaczało, że zmienione – podwyższone na 5,75 proc. stopa referencyjna NBP – będą trzymały rynek w ryzach przez 18 miesięcy a więc równo półtora roku.

Przed nami ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku. Czy można spodziewać się świątecznej niespodzianki i obniżenia stóp procentowych?
Niewątpliwie każdy kredytobiorca ucieszyłby się z takiego prezentu. Ostatnia obniżka stóp miała miejsce w październiku 2023 roku, dlatego zmniejszenie oprocentowania byłoby mile widziane – mówi : Katarzyna Biazik, Ekspert Finansowy Lendi

RPP obniży stopy procentowe już w grudniu bo inflacja znów spada?

Rosnąca od lipca 2024 roku przy konsekwentnej polityce RPP w zakresie niezmieniania stóp procentowych NBP mają oczywiście swoje konsekwencje rynkowe.
Jak zwraca uwagę ekspertka w poprzednim miesiącu – listopadzie 2024, banki podnosiły wysokość oprocentowania stałego. Podwyżka ta odbiła się między innymi na zdolności kredytowej, tak istotnej zwłaszcza przy zaciąganiu kredytów hipotecznych.
W listopadzie, przy 20-procentowym  wkładzie własnym, banki proponowały oprocentowanie rzędu 7,37%. – informuje Katarzyna Biazik.
– Na szczęście odnotowujemy obniżkę wysokości oprocentowania stałego, aktualnie można zawnioskować o kredyt z oprocentowaniem 6,36% (Velo Bank, eko kredyt dla profesjonalistów) – dodaje ekspertka.

Niezmiennie wysokie stopy procentowe: co z cenami mieszkań

Ekspertka zwraca też uwagę na fakt, iż ekonomiści Pekao SA przewidują spadek cen mieszkań.
– Ma się to zadziać w II kwartale 2025 roku. Jak czytamy na portalu Business Insider (Ceny mieszkań w Polsce spadną. Ekonomiści wskazali datę), swoje przewidywania opierają na obserwacji rynku: wysokie oprocentowanie kredytów, wysoka podaż mieszkań, zmniejszające się prawdopodobieństwo wprowadzenia programu rządowego naStart, który niewątpliwie przyciągnąłby nowych klientów – mówi Katarzyna Biazik.

– Dodatkowo, jeden z największych deweloperów w Polsce (Murapol) wprowadził rabaty na całą ofertę mieszkań w kilku miastach. 20% obniżka ma zachęcić potencjalnych kupujących do podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości jeszcze w tym roku. – podkreśla ekspertka.

Spadek stóp dopiero przy ustabilizowanej inflacji 

Katarzyna Biazik przypomina też, że prezes Adam Glapiński podczas październikowej konferencji oświadczył, że jeśli inflacja będzie ustabilizowana to w II kwartale 2025 roku, Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie dyskusję na temat obniżenia stóp procentowych.
Niestety, w wypowiedzi nie padło, co to – ustabilizowana inflacja – dokładnie oznacza. Warto jednak pamiętać, że inflacja jest wynikiem skomplikowanej interakcji wielu czynników, a jej poziom zależy od tego, jak te czynniki się ze sobą łączą – podkreśla ekspertka.
– Polityka monetarna, reakcje rynków oraz sytuacja międzynarodowa również mają kluczowe znaczenie w określaniu tempa wzrostu cen – mówi Katarzyna Biazik.

Prezes Adam Glapiński nie podaje konkretnych dat, co do obniżki stóp procentowych. Raczej podtrzymuje nadzieję, że w przyszłości kredyty będą tańsze. Konsekwentnie trzyma się słów wypowiedzianych w połowie 2024 roku, że ewentualny spadek oprocentowania kredytów nastąpi w 2025 roku, po spełnieniu kluczowych warunków.
Czy mimo to, można spodziewać się zmiany decyzji już teraz?
– Czy RPP zaskoczy rynek – nie po raz pierwszy zresztą –  i obniży stopy? Wielu z zaciekawieniem wyczekuje dwudniowego posiedzenia, które zaczęło się w środę 3 grudnia i da odpowiedź na najbardziej nurtujące uczestników rynków finansowych w Polsce pytania, - podsumowuje Katarzyna Biazik, Ekspert Finansowy Lendi.

Infor.pl
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia
21 maja 2025

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...