Większość Polaków postanowiła w 2025 roku ciąć wydatki lub oszczędzać, a inwestować planuje tylko niewielka grupa

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
W 2025 roku większość polskich rodzin zamierza ciąć wydatki, tylko nieliczni myślę o tym, by oszczędności zainwestować / Shutterstock

Okazuje się, że na inwestowanie w 2025 roku pozwalać sobie mogą głównie rodziny, które nie posiadają dzieci. Reszta musi bardzo ostrożnie planować swoje budżety w bieżącym roku, szukając w nich przede wszystkim oszczędności.

56 proc. badanych ma co najmniej jedno postanowienie noworoczne. Więcej niż co czwarty chce ograniczyć wydatki w 2025 roku, co może wiązać się z rosnącymi cenami usług i produktów, które w odczuwalny sposób obciążają portfele.
Niemal co piąta osoba chce natomiast zacząć regularnie oszczędzać lub zwiększyć kwotę, którą regularnie odkłada. Niemała część badanych swoje postanowienia wiąże z życiem zawodowym - chcą oni zacząć więcej zarabiać. Takie są główne wnioski z badania zrealizowanego na zlecenie ANG Odpowiedzialne Finanse.

Zdecydowana większość rodzin postanowiła ograniczać wydatki w 2025 roku

– Częściej ograniczyć wydatki chcą kobiety (28 proc.) niż mężczyźni (23 proc.). Co istotne, część postanowień dotyczy długu. 7 proc. osób chciałaby szybciej spłacić kredyt lub pożyczkę, a 3 proc. postanowiła szybciej spłacić kredyt hipoteczny – komentuje Natalia Ciecióra, Menedżerka Działu Marketingu w ANG Odpowiedzialne Finanse, firmy pośrednictwa finansowo-ubezpieczeniowego.
Im większe miasto, tym większa chęć cięcia wydatków. Co czwarta osoba na wsi planuje ograniczenia w ponoszonych kosztach. Liczba ta systematycznie się zwiększa wraz z wielkością ośrodków miejskich, z których pochodzą respondenci. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców o zmniejszeniu wydatków myśli nawet 30 proc. Podobnie z wykształceniem – im wyższe, tym większa determinacja w cięciu kosztów i oszczędzaniu.

Postanowienia finansowe

Postanowienia finansowe

Materiały prasowe

Dla kogo ważne jest w 2025 roku oszczędzanie lub nawet inwestowanie nadwyżek finansowych

19 proc. Polek i Polaków planuje budować oszczędności w formie odkładania nadwyżek finansowych na rachunku, lokacie czy nawet “w skarpecie”. Kolejne 9 proc. myśli o inwestowaniu w 2025 r.
– Tu prym również wiodą panie. Zacząć regularnie oszczędzać lub zwiększyć odkładaną kwotę chce 22 proc. kobiet i tylko 15 proc. mężczyzn. O inwestowaniu w akcje, obligacje czy inne produkty inwestycyjne myśli kolejne 10 proc. kobiet i 7 proc. mężczyzn – wskazuje Natalia Ciecióra.
Zarówno w przypadku postanowienia rozpoczęcia oszczędzania czy zwiększenia jej kwoty, jak i inwestowania przeważają osoby z wyższym wykształceniem – odpowiednio 22 proc. i 12 proc.

Rodzice rzadziej inwestują

Pewne różnice w podejściu do oszczędzania widać pomiędzy rodzicami i osobami bezdzietnymi. W 2025 r. oszczędzać planuje 22 proc. osób nie posiadających potomstwa i 18 proc. osób będących rodzicami. Wśród tych ostatnich, są to najczęściej rodzice dzieci w wieku od 2 do 5 lat (34 proc.).
Znacznie większe rozbieżności są w przypadku postanowień dotyczących inwestycji. Tylko 6 proc. spośród tych, którzy planują zakup akcji, obligacji i innych tego typu produktów, ma dzieci (w tym wypadku najczęściej w wieku 2-5 lat). Aż 13 proc. osób, które ma w najbliższym roku plany inwestycyjne, nie ma potomstwa. To blisko dwa razy więcej.

Kobiety i młodzi częściej niż pozostali stawiają sobie cele finansowe na 2025 rok

W ogólnym ujęciu mężczyźni rzadziej niż kobiety mają postanowienia noworoczne związane z finansami - aż 48 proc. panów nie ma żadnych. W przypadku kobiet, odsetek ten wynosi jedynie 41 proc. Co ciekawe, mężczyźni częściej wskazują jako postanowienie zaciągnięcie zobowiązania, kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego lub pożyczki.
Postanowienia na przyszły rok ma z kolei aż 81 proc. osób w wieku 18-24 lat. W kolejnych grupach wiekowych ta liczba maleje - osoby od 25. do 34. roku życia mają przynajmniej jedno postanowienie w 67 proc. przypadków. Podobnie grupa badanych o dziesięć lat starszych. Jeszcze mniej finansowych postanowień mają Polki i Polacy powyżej 55. roku życia - wśród tej grupy respondentów postanawia coś zmienić w zakresie finansów tylko dwie na pięć osób.

Wiek oszczędzających

Wiek oszczędzających

Materiały prasowe

Jak zauważa Jolanta Grabowska, Menedżerka ESG w ANG Odpowiedzialne Finanse, w kwestii ograniczenia wydatków nie ma diametralnych różnic, jeśli chodzi o grupy wiekowe.
W przypadku innych postanowień – czy to dotyczących oszczędzania, lub inwestowania czy też zaciągania kolejnych zobowiązań – różnice w wieku już są. Im starsza grupa respondentów, tym takich postanowień jest mniej.
– Może to wynikać ze stabilności, którą wiele osób osiąga wraz z biegiem czasu. To naturalne, że aż 38 proc. osób z najmłodszej grupy wiekowej (18-24 l.) chciałaby zarabiać więcej, gdy tylko 17 proc. badanych w wieku 35-44 lata wskazują tę kategorię, nie mówiąc już o najstarszej grupie badanych wskazującej ten cel w 6 proc. przypadków. O zaciągnięciu kredytu hipotecznego również częściej myślą osoby młodsze tj. w wieku 18-24 i 25-34 lat – uważa Jolanta Grabowska.

 

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...