Polacy wciąż niewiele wiedzą o finansach. Tylko co dwudziesty korzysta ze wsparcia doradców, a co czwarty nic nie robi gdy pojawiają się problemy

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Wiedza o finansach jest wciąż niewielka, a mało kto chce korzystać ze wsparcia doradcy / Shutterstock

Finanse wymagają merytorycznego wsparcia. Co trzeci Polak twierdzi, że w zderzeniu z problemami finansowymi, nie chciałoby lub nie wiedziałoby, do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc. Ta bariera może prowadzić do pogłębiania kłopotów z domowym budżetem, a nawet do powstania spirali zadłużenia.

W efekcie konsumenci mogą stracić wiarygodność i zdolność kredytową oraz mieć ograniczony dostęp do usługodawców i oferowanych przez nich produktów.

Finanse osobiste w Polsce w większości rodzin wciąż pozostają tematem tabu

Badanie–Od zadłużenia do wyjścia na finansową prostą przeprowadzone na zlecenie firmy B2 Impact pokazuje, że postawy Polaków wobec zarządzania finansami są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony wielu z nas zachowuje się biernie – ponad 22 proc. respondentów nie podejmuje żadnych działań, by zadbać o swoją przyszłość finansową, a jedynie 5 proc. korzysta z porad doradców i ekspertów.

Problemy finansowe

Problemy finansowe

Materiały prasowe

Z drugiej, prawie połowa badanych (48 proc.) deklaruje oszczędzanie, choć znacznie mniej osób potrafi wskazać konkretne instrumenty finansowe, takie jak ubezpieczenia (28%) czy lokaty bankowe (24 proc.), które pomagają w budowaniu finansowej poduszki.
Jeszcze mniej respondentów, bo zaledwie 19 proc., dba o regularną kontrolę swoich wydatków, co pokazuje, że temat dbania o codzienną higienę finansową wciąż ma przestrzeń do rozwoju.

Utrata kontroli nad finansami: jakie konsekwencje

Utrata kontroli nad finansami może być ważnym sygnałem do działania, zwłaszcza w obliczu trudności, takich jak przeterminowane zaległości wobec wierzycieli.
Warto wtedy wykonać pierwszy krok – np. zastanowić się nad planem działania – ponieważ nawet niewielkie zmiany mogą pomóc uniknąć długotrwałych kłopotów i odzyskać poczucie stabilności.

Osoby zmagające się z zadłużeniem, które zdecydują się na aktywne działania, mogą nie tylko odzyskać równowagę finansową, ale także zwiększyć swoje zaufanie w oczach instytucji finansowych.
Dzięki temu łatwiej będzie im uzyskać dostęp do kredytów czy zakupów na raty, takich jak sprzęt elektroniczny, samochody czy dodatkowe kursy edukacyjne. Regularne dbanie o finanse otwiera także drzwi do realizacji większych celów – od zakupu wymarzonego mieszkania, przez inwestowanie w przyszłość dzieci, aż po budowanie bezpiecznej emerytury. Każdy krok w stronę większej świadomości finansowej to inwestycja w lepsze jutro.

– Wyniki badania ujawniają wyraźną polaryzację w postawach wobec zarządzania finansami, od osób biernych po tych, którzy aktywnie poszukują sposobów na poprawę swojej sytuacji. Brak odpowiednich kompetencji finansowych i niska świadomość w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych problemów, zarówno ekonomicznych, jak i emocjonalnych – ocenia Dominika Nawrocka, ekspertka i edukatorka finansowa, twórczyni kanału edukacyjnego „Kobieta i Pieniądze”.

– Edukacja finansowa w połączeniu z przyjaznym, uwzględniającym aktualne możliwości klientów modelem spłat nadmiernych należności, powinna stać się standardem na rynku. Tylko przemyślane i konkretne działania mogą pomóc zmniejszyć problemy z zadłużeniem i poprawić codzienne życie wielu Polaków – dodaje Dominika Nawrocka.

Gdy pojawia się problem z domowym budżetem: co robić

Problemy z domowym budżetem to nie koniec świata, jednak musimy wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, by uporać się z nimi i odzyskać wpływ na swoje finanse.
Ponad połowa, bo 52 proc. badanych zaczęłoby od zmniejszenia wydatków w celu znalezienia oszczędności, a niewiele mniej, bo równe 50 proc. z nas poszukałoby dodatkowych źródeł dochodu. W całym procesie równie ważna jest konsekwencja i przyjęcie odpowiedniego planu naprawczego dla naszego portfela. Korzyści z takiego podejścia widzi 37 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, już 1/5 uczestników badania zdecydowałaby się na polubowny kontakt z wierzycielem w celu znalezienia rozwiązania, które będzie dopasowane do specyficznych potrzeb i sytuacji życiowej osoby zadłużonej.
– W obliczu posiadania zadłużenia warto pamiętać, że kluczem do rozwiązania trudnej sytuacji może być z jednej strony kontakt z wierzycielem, a z drugiej świadomość, że z każdym długiem można sobie poradzić – mówi Aneta Borycka, Prezeska Zarządu B2 Impact.
– Osoby zadłużone mogą dziś liczyć na doradców, służących wsparciem w przeanalizowaniu bieżącej sytuacji finansowej, ustaleniu rat i harmonogramu spłat. Z kolei skorzystanie z portalu spłaty zadłużenia online pomaga w samodzielnym zarządzeniu zadłużeniem w tak samo przyjazny i intuicyjny sposób, w jaki korzystamy z nowoczesnych narzędzi bankowych. Dzisiejsza rola firm windykacyjnych to pomoc w spłacie zadłużenia, odzyskaniu wpływu na finansowe zdrowie, a jednocześnie wsparcie w odbudowie zdolności kredytowej oraz wiarygodności wobec instytucji finansowych i usługodawców – dodaje ekspertka.

Ukryte koszty nadmiernego zadłużenia, które ponosimy na co dzień

Jak pokazało badanie zlecone przez B2 Impact, problemów z przeterminowanymi należnościami nie możemy lekceważyć w nieskończoność, ponieważ mogą mieć one silny wpływ nie tylko na stan naszych finansów, ale również na to, jak funkcjonujemy na co dzień w domu, w relacjach z bliskimi, w pracy.
Tym bardziej że już 46 proc. ankietowanych widzi w kłopotach z pieniędzmi źródło chronicznego stresu i gorszego samopoczucia. Co trzeci Polak czuje się bezradny w obliczu takich trudności, a co piąty odczuwa wstyd z powodu sytuacji finansowej.

Problemy te mają również poważne konsekwencje zdrowotne. Aż 41 proc. badanych przyznało, że w sytuacji kryzysu finansowego nie mogłoby regularnie korzystać z opieki medycznej ani podjąć niezbędnego leczenia. Dla jednej trzeciej osób oznaczałoby to rezygnację z leków, suplementów czy zdrowej żywności.
Kryzys finansowy wpływa również na nasze decyzje zawodowe. Zaniedbane finanse utrudniają bowiem zmianę pracy czy rozwój kariery. Dobre zarządzanie budżetem i długami jest natomiast szczególnie ważne, gdy pensja nie wystarcza na oszczędności na przyszłość. A jak pokazuje badanie, tylko 15 proc. Polaków uważa, że ma dobrą pracę, stabilną sytuację finansową i umiejętnie zarządza swoimi finansami.
Dobra wiadomość jest taka, że każdy ma szansę poprawić swoją sytuację finansową – małe kroki, takie jak regularne planowanie wydatków czy praca nad oszczędnościami, mogą z czasem przynieść ogromne efekty i otworzyć nowe możliwości zawodowe i życiowe!

Infor.pl
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia
21 maja 2025

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...