Krwiodawcy domagają się lepszej opieki zdrowotnej. Czas na zmiany i szacunek!

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Krwiodawcy domagają się lepszej opieki zdrowotnej. Czas na zmiany i szacunek! / shutterstock

Krwiodawcy borykają się z poważnymi problemami w dostępie do opieki zdrowotnej. Długie kolejki na zabiegi, brak reakcji ze strony personelu medycznego oraz niska jakość wsparcia w publicznych placówkach zdrowia są codziennością dla tych, którzy przez lata oddawali krew, ratując życie innych. W liście do redakcji, jeden z zasłużonych dawców wskazuje na pilne potrzeby – pierwszeństwo w dostępie do zabiegów, zniżki na leki oraz szacunek, który powinien im przysługiwać.

Honorowy dawca krwi i nasz Czytelnik pisz o problemach krwiodawców związanych z opieką zdrowotną, podając swój własny przypadek. Poniżej cytujemy wypowiedź w całości, bez zmian redakcyjnych.

Brak wsparcia dla honorowych dawców krwi – czas na zmiany w systemie opieki zdrowotnej

"W odpowiedzi na pana artykuł chcę napisać, że dziś nie ma opieki zdrowotnej dla honorowymi, zasłużonymi dawcami krwi. Na zabiegi w szpitalach każą nam czekać do 1,5 roku, na badania nawet po trzy miesiące, w niektórych przypadkach, nawet ja, zgłaszając, że jestem zasłużonym 1. grupy, nie spotykam się z reakcją ani ze strony lekarza, ani pielęgniarki. Więc jak to jest?

Potrzebujemy pierwszeństwa w publicznej służbie zdrowia. Potrzebujemy pierwszeństwa, jeśli mamy jakieś zabiegi. Potrzebujemy bezpłatnych leków lub jakiejś zniżki na wszystkie leki, np. 50%.

Potrzebujemy zrozumienia wśród personelu medycznego, że zasłużeni honorowi dawcy krwi nie są przypadkowi. Co to za wielki przywilej, odpis od podatku za 1 litr krwi - 130 zł? To śmieszne i żenujące.

Dziś potrzebuję operacji, a pani mówi mi, że trzeba czekać 1,5 roku i żebym się cieszył, bo to i tak wcześnie. Gastroskopię, a pani mówi, proszę czekać, termin za 3 miesiące.

Brak tak naprawdę przepisów we wszystkich placówkach zdrowia, aby zasłużonych dawców traktować z szacunkiem. Nie mówimy tutaj o wszystkich dawcach, ale zasłużony 1. grupy powinien być szanowany".

Krwiodawcy na JDG nie mają uprawnień do dni wolnych po oddaniu krwi

Inny nasz Czytelnik, który jest krwiodawcą prowadzącym własną działalność gospodarczą, napisał do nas w sprawie sytuacji krwiodawców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Poruszył również temat dotyczący możliwości odliczenia od składki ZUS i podatku liniowego. Oto fragment: "Zaczynałem oddawać krew jeszcze na studiach, to było dobre usprawiedliwienie na nieobecności na kolokwiach. Później pracowałem na etacie i także oddawałem krew, wtedy miałem dodatkowo dzień wolny oraz mogłem to odliczyć od podatku.

Obecnie od kilku lat jestem na JDG i nie mam dni wolnych po oddaniu krwi. Prosto ze stacji krwiodawstwa jadę do pracy. Dodatkowo, będąc na podatku liniowym nie mogę także odliczyć oddanej krwi od podatku. Czytałem o tym gdzieś, kiedyś i interpretacja urzędników jest tak pokrętna, że nawet nie chciało mi się tego zrozumieć ponieważ z mojej perspektywy wygląda to zupełnie inaczej.

Nie ma co ukrywać, że dla człowieka pracującego te kilka dodatkowych dni wolnych od pracy jest na serio sporym ułatwieniem. Nie wiem jak inni, ale wszyscy, których znam, po oddaniu krwi mając dni wolne od pracy, remontują dom, wsiadają w samochód jadąc 500 km na przedłużony długi weekend, latają po mieście załatwiając zaległe sprawy urzędowe itp. Generalnie na pewno nie odpoczywa jak to powinno być.

Dla wielu osób, nie będę się tutaj wybielał, także dla mnie, główną motywacją do rozpoczęcia przygody z krwiodawstwem były dodatkowe dni wolne od szkoły/pracy. Obecnie, mając oddane prawie 18 litrów robię to już tylko honorowo, przecież nie dla tych kilku czekolad, których i tak nie mogę zjeść bo dietetyk zabrania :) Co więcej, planuję wszystkie zabiegi i badania takie jak np. kolonoskopia (po której jest 6 m-cy dyskwalifikacji) w jednym terminie tak, aby maksymalnie skrócić czas, kiedy nie mogę oddawać krwi…". Czytaj dalej w artykule: Krwiodawcy na JDG bez prawa do 2 dni wolnych. Problemem jest też odliczenie od podatku

Infor.pl
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy
21 maja 2025

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku
21 maja 2025

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku
21 maja 2025

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]
21 maja 2025

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

pokaż więcej
Proszę czekać...