REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy dni wolnego dla krwiodawców? Sejm rozpoczyna debatę nad zmianami

Trzy dni wolnego dla krwiodawców? Sejm rozpoczyna debatę nad zmianami
Trzy dni wolnego dla krwiodawców? Sejm rozpoczyna debatę nad zmianami
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy honorowi dawcy krwi będą mogli liczyć na dodatkowy dzień wolnego? W Sejmie ruszyły prace nad petycją Fundacji Dobre Państwo, która postuluje wydłużenie zwolnienia dla krwiodawców do trzech dni oraz przeniesienie kosztów na Skarb Państwa. Choć to dopiero początek drogi legislacyjnej, propozycja budzi nadzieję na lepsze wsparcie dla osób ratujących życie. Czy uda się przekonać rządzących do tej zmiany?

Czy trzy dni wolnego dla krwiodawcy staną się faktem? Do tego pewnie jeszcze daleko, ponieważ dyskusja w sejmowej komisji to dopiero początek drogi, jednak nowa propozycje jednej z fundacji budzą nadzieję na lepsze wsparcie dla tych, którzy dzielą się bezcennym darem życia.

REKLAMA

Trzy dni wolnego dla dawców krwi – zmiana na miarę potrzeb

REKLAMA

Honorowe krwiodawstwo to fundament systemu zdrowia, zapewniający krew potrzebną do ratowania życia. Aby docenić ten gest i wesprzeć regenerację dawców, Fundacja Dobre Państwo złożyła do Sejmowej Komisji ds. Petycji petycję BKSP-155-X-275/24. Najważniejszym postulatem jest wydłużenie zwolnienia od pracy dla dawców krwi z obecnych dwóch dni (dzień oddania i dzień następny) do trzech dni – dnia oddania i dwóch kolejnych dni.

Zdaniem autorów petycji, trzydniowe zwolnienie pozwoli dawcom na lepszą regenerację, co może zachęcić więcej osób do regularnego oddawania krwi. Obecne przepisy są niewystarczające, szczególnie dla osób oddających większe ilości krwi lub osocza, które wymaga dłuższego powrotu do pełni sił. Trzy dni wolnego to standard w niektórych krajach i znaczące wsparcie dla tych, którzy poświęcają swoje zdrowie dla dobra innych – podkreślili autorzy petycji w swojej argumentacji.

Podczas obrad Komisji ds. Petycji pojawiły się także głosy krytyczne. Wydłużenie zwolnienia od pracy może negatywnie wpłynąć na organizację pracy, zwłaszcza w małych firmach. Komisja dostrzega więc potrzebę przeprowadzenia szczegółowych analiz, które pozwolą ocenić wpływ wydłużenia zwolnień na rynek pracy oraz samych dawców.

Kto zapłaci za wolne? Postulat refundacji przez Skarb Państwa

REKLAMA

Drugi kluczowy element petycji to przeniesienie kosztów zwolnień honorowych dawców krwi na Skarb Państwa. Obecnie wynagrodzenie za dni wolne przysługuje od pracodawcy, co Fundacja Dobre Państwo uznaje za niesprawiedliwe. Wprowadzenie refundacji miałoby odciążyć firmy, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeniesienie kosztów na państwo może być istotnym elementem zwiększenia wsparcia dla honorowych dawców. Zwolnienia od pracy nie powinny, zdaniem autorów petycji, obciążać pracodawców, skoro krwiodawstwo ma charakter prospołeczny i przynosi korzyści całemu społeczeństwu.

Jakie mogą być następne kroki?

Podczas obrad Komisji ds. Petycji podkreślono potrzebę dalszych analiz. Komisja zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów, przede wszystkim na kwestię przeniesienia kosztów na Skarb Państwa, co wymaga szczegółowych wyliczeń, by ocenić wpływ na budżet. Konieczne będą również konsultacje z przedsiębiorcami, dawcami i organizacjami pozarządowymi, by wypracować najlepsze rozwiązania.

Sejmowa Komisja do Spraw Petycji stwierdziła, że petycja spełnia wymogi formalne i zapowiedziała, że prace nad projektem będą kontynuowane. Komisja skieruje również do Ministerstwa Zdrowia dezyderat dotyczący m.in. zmian w przysługujących krwiodawcom prawach, chodzi o liczbę dni wolnych oraz rekompensatę kosztów.

Czy dobre zmiany dla krwiodawców wejdą w życie?

Postulaty Fundacji Dobre Państwo to krok w stronę poprawy warunków dla honorowych dawców krwi, ale ich wdrożenie wymaga wielu analiz i zgody różnych środowisk. Trzy dni wolnego dla krwiodawcy mogą stać się standardem, jeśli uda się przekonać decydentów, że to inwestycja w zdrowie publiczne, a nie koszt dla gospodarki.

Dla wielu dawców propozycja Fundacji jest wyrazem uznania za ich wkład w ratowanie życia. Przed sejmową Komisją ds. Petycji stoi teraz zadanie znalezienia rozwiązania, które pogodzi interesy dawców, pracodawców i budżetu państwa. Sprawę będziemy śledzić.

Polecamy: Niezbędnik kadrowo-płacowy 2025 - seria 12 poradników

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Osoby dzwoniące podszywają się pod pracowników ZUS i próbują wyłudzić informacje od klientów. W razie wątpliwości należy skontaktować się z ZUS.

Specustawa: TK związał nawet 12 lat zaniżania emerytur z 2013 r. Rząd chce przeliczać emerytury po datach urodzin. Bez wyrównań i odsetek

10 wątpliwości wobec założeń do projektu ustawy naprawczej dla innych roczników – problem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Rząd przedstawił założenia do projektu ustawy naprawczej, mającej na celu rozwiązanie problemu wcześniejszych emerytów, którzy zostali poszkodowani przez art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. W artykule analizuję przedstawione przez rząd założenia w kontekście ustawy naprawczej dla rocznika 1953 oraz zapadających aktualnie wyroków sądów powszechnych.

Więcej na szkoły i szpitale, mniej na 800 plus i 13 emerytury w 2026 roku? Ekspert Banku Światowego wskazał drogę

Czy rząd powinien zredukować 800 plus oraz 13 i 14 emeryturę, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na edukacje czy ochronę zdrowia? Zapytaliśmy o to jednego z najbardziej cenionych polskich ekonomistów, prof. Marcina Piątkowskiego, który odwiedził nas w programie Gość Infor.pl.

Lekcje będą krótsze, nauka może być zdalna. Takie rewolucyjne zmiany w szkołach mają być już od września

Nie ma klimatyzacji, a jedyna wentylacja to otwarte okna przez które wlewa się żar. W upalne dni nauczyciele i uczniowie po prostu się w salach lekcyjnych „gotują” . W takich warunkach trudno wiedzę przekazywać i trudno ją chłonąć. Czy nadchodzi dobra zmiana? Resort edukacji przymierza się do wprowadzenia nowych przepisów, które pozwolą dyrektorom szkół na skrócenie zajęć, a nawet na pracę zdalną.

REKLAMA

Wiek emerytalny o 20 lat w dół, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Senat już zdecydował

Korzystając z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej – w dniu 13 marca 2025 r., Senat podjął uchwałę w sprawie złożenia do laski marszałkowskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych, której celem jest obniżenie wieku emerytalnego dla jednej grupy zawodowej – tancerzy zawodowych. Zgodnie z jego postanowieniami – wiek emerytalny tancerzy ma został ustalony na poziomie 40 lat w przypadku kobiet i odpowiednio – 45 lat w przypadku mężczyzn, czyli – ma zostać obniżony o 20 lat, w stosunku do obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego.

Tym, którzy są po pięćdziesiątce ZUS robi przelewy. Na koncie zobaczą 4 tysiące złotych

Comiesięczny przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Kto może liczyć na takie „zusowskie” uposażenie? Dzieje się tak w przypadku tak zwanego świadczenia kompensacyjnego. Kto może się o nie ubiegać i jakie trzeba spełnić warunki. 

Czy 23.03.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Wiosna trwała krótko, wróciły chłody. Dziś niedziela w galerii handlowej, warto wybrać się na zakupy? Czy jednak 23.03.2025 to niedziela handlowa, czy jednak obejmuje ją zakaz handlu w niedzielę. Gdzie można zrobić dziś zakupy: tylko w Żabce lub sklepie osiedlowym, czy jednak na duże zakupy warto wybrać się do Lidla lub Biedronki?

Każdy nauczyciel musi zadbać o to, żeby wypłacono mu pieniądze za godziny nadliczbowe. W razie sporu ze szkołą są duże szanse na wygraną w sądzie

Praca wykonywana ponad normę czasu pracy z Karty nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych. Nauczyciele mają prawo do wynagrodzenia za nadgodziny, ale sami muszą zadbać o wypłatę. W razie sporu ze szkołą mają duże szanse na wygraną w sądzie.

REKLAMA

Przełom w orzekaniu o niepełnosprawności: na 150 chorób będzie przysługiwało orzeczenie o niepełnosprawności na stałe i szereg świadczeń. Nowe wytyczne i „koniec z państwem, które upokarza swoich obywateli”

Koniec wielokrotnego stawania przed zespołami orzeczniczymi przez osoby niepełnosprawne i rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, chorujących na blisko 150 genetycznych chorób rzadkich oraz przez osoby lub rodziców dzieci z Zespołem Downa. „Koniec z państwem, które upokarza swoich obywateli. (…) Koniec torturowania matek, które co kilka lat muszą wyjaśniać, że ich dziecko nigdy nie wyzdrowieje” – ogłosił Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wydał nowe zalecenia dla zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, które zobowiązują je do wydawania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności na stałe (a w przypadku dzieci – orzeczeń o niepełnosprawności do ukończenia przez nie 16 roku życia), jeżeli chorują na jedną ze 150 chorób znajdujących się na liście będącej elementem ww. zaleceń lub są dotknięte Zespołem Downa. Rozwiązany został również problem wskazań z pkt 7 i 8 orzeczeń, z którymi związane jest prawo do szeregu świadczeń, ulg i uprawnień.

Osoby niepełnosprawne na wyborach prezydenckich 2025 [głosowanie, dostosowanie lokali wyborczych, darmowy transport]

Wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania (18.05.2025 r.) ukończą 60 lat mają dodatkowe uprawnienia, które zostały przewidziane w Kodeksie wyborczym. Jakie uprawnienia mają wyborcy niepełnosprawni?

REKLAMA