Teraz ważna zmiana dla wybierających się na święta pociągiem PKP Intercity lub TLK. Teraz ulgowy bilet musisz kupić wcześniej

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Przykra niespodzianka przed świętami dla podróżujących rodzinnie PKP Intercity lub TLK / Shutterstock

Kupowaliście tańsze bilety ruszając w podróż z bliską osobą pociągiem PKP w ramach taryfy Taniej z Bliskimi? Zwłaszcza was może spotkać przykra niespodzianka - teraz tańszych biletów nie da się już kupić w przeddzień, trzeba to uczynić co najmniej trzy dni przed podróżą. Niewiedza będzie kosztować 30 proc. ceny taryfowej biletu razy dwie-sześć osób.

PKP Intercity od 12 grudnia 2023 r. zmienia warunki korzystania z najpopularniejszej obecnie ulgi – Taniej z Bliskimi. By zapłacić za bilety 30 proc. mniej teraz trzeba je kupić najpóźniej trzy dni przed wyjazdem. To znaczące pogorszenie warunków, bo do tej pory praktycznie tylko o konduktora nie można było kupić biletów na ulgowych zasadach.

PKP Intercity poinformowały, że po półtora roku działania wprowadza zmiany w zasadach funkcjonowania oferty Taniej z Bliskimi. Od 12 grudnia bilety w ramach oferty będzie można kupić najpóźniej na trzy dni przed odjazdem. Przewoźnik tłumaczy że zmiana ta wynika z konieczności zwiększenia efektywności wykorzystania taboru i zachęcenia do wcześniejszego planowania podróży. Wszystkie pozostałe zasady oferty pozostają bez zmian.

Dwie bliskie osoby w podróży koleją: jaka ulga się należy

Oferta Taniej z bliskimi została wprowadzona 1 lipca 2022 roku i od razu wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród podróżnych. W zaledwie 10 dni po uruchomieniu promocji skorzystało z niej 280 tys. osób. Popularność oferty utrzymała się całe półtora roku – do tej pory skorzystało z niej blisko 15 milionów pasażerów.

Aby skorzystać z Taniej z bliskimi wystarczy podróżować w grupe od 2 do 6 osób; wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Taniej z Bliskimi obowiązuje w pociągach kategorii TLK oraz IC w relacjach krajowych.
Żeby skorzystać z promocji, bilety należało kupić najpóźniej jeden dzień przed wyjazdem, z tego powodu w ramach oferty nie można nabyć ich u konduktora. Teraz, przypomnijmy, ten okres został wydłużony do trzech dni. Bilety są dostępne na 30 dni przed odjazdem pociągu w kasach biletowych i kanałach online.

Jeśli biletów nie kupimy na trzy dni przed podróżą, z ulgi nie można skorzystać i za bilety trzeba zapłacić 100 proc. ceny taryfowej.

PKP Intercity bije rekordy przewozów i nie potrzebuje promocji?

Od lipca 2022 r. do początku grudnia br. z oferty Taniej z Bliskimi skorzystało 14,5 mln pasażerów. Jednocześnie PKP Intercity przewiozło w tym roku rekordową liczbę pasażerów. Do końca listopada z oferty przewoźnika skorzystało już 62 mln podróżnych. To najlepszy wynik przewozowy w historii spółki, osiągnięty jeszcze przed końcem roku.
Wraz z rozwojem oferty przewozowej PKP Intercity realizuje strategię modernizacji obecnego taboru i zakupu nowego. Jednak zainteresowanie podróżnych przejazdami koleją znacznie wyprzedza możliwości przewoźnika związane właśnie z brakiem wagonów i lokomotyw.

Widać to zwłaszcza w takie okresy jak przedświąteczne, ale nie tylko.
Sam przewoźnik przyznaje, że tempo wzrostu liczby pasażerów w okresach wyższego zainteresowania podróżami dalekobieżnymi, jak długie weekendy, wakacje i ferie, było wyższe niż możliwości  standardowo podstawianych składów. Wymagało to uruchamiania dodatkowych pociągów i wzmacniania składów dodatkowymi wagonami.

PKP Intercity nadal będzie to robić, jednak mając informacje z wyprzedzeniem o zainteresowaniu połączeniami, decyzje o wzmocnieniach i dodatkowych pociągach będą mogły być podejmowane z większym wyprzedzeniem – tłumaczy PKP Intercity wprowadzone na niekorzyść podróżnych zmiany w taryfie Taniej z Bliskimi.

Przypomnijmy, że w ramach oferty Taniej z Bliskimi na jednym bilecie może podróżować nawet sześć osób. Wcześniejsze planowanie podróży ma ułatwić im dostęp do miejsc i wybór odpowiedniej konfiguracji przejazdu. Co ważne, wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania oferty pozostają bez zmian.

Nagroda pocieszenia dla podróżnych pozbawionych ulgi: graficzna rezerwacja miejsc

Przewoźnik obiecuje, że wraz z rozwojem oferty w niedługim czasie pasażerowie PKP Intercity będą mogli skorzystać z graficznej rezerwacji miejsc w kolejnych pociągach przewoźnika. To efekt prac rozwojowych nad rozwiązaniem wdrożonym pilotażowo przez przewoźnika w połowie lutego br. i duże udogodnienie w planowaniu wyjazdu w grupie.
Od 10 grudnia PKP Intercity ma systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50.

Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących.
W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Infor.pl
Bez utraty chorobowego na zwolnieniu lekarskim można pracować, byle nie zarobkowo?
30 maja 2024

Utrata chorobowego ze strony ZUS grozi tym pracownikom przebywającym na zwolnieniu lekarskim, którzy wykonują pracę lub czynności sprzeczne z zaleceniami lekarzy. Prawo do kontroli sposobu korzystania ze zwolnień lekarskich mają pracodawcy. Jednak nie zawsze odpowiednie ku temu kompetencje.

Kredytu zero procent nie będzie, inwestorzy na warszawskiej GPW są przekonani, że programu #naStart nie uda się wprowadzić
30 maja 2024

Początek tygodnia przyniósł niespotykany od dawna spadek notowań akcji spółek deweloperskich na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wyjaśnienie jest proste: w trakcie weekendu w sprawie programu kredyt #naStart wypowiedział się Szymon Hołownia, zapowiadając, że Polska 2050 nie poprze tego projektu. Tym samym szanse na wprowadzenie go w znanym nam kształcie zaczynają spadać.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.
30 maja 2024

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

QUIZ Czy znasz prawa pracownika?
29 maja 2024
Urlopy, wynagrodzenia, przepisy BHP... Praw chroniących pracowników jest sporo i naprawdę warto o nich pamiętać. Czy jesteś na bieżąco ze zmianami prawnymi? Znasz podstawowe przepisy Kodeksu pracy? Zatem obstawiamy, że w naszym quizie zdobędziesz co najmniej 7/10 punktów!
Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele dalej bez wynagrodzenia za wycieczki. Ale jest dofinansowanie do wycieczek
29 maja 2024

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia
29 maja 2024

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek
29 maja 2024

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady
29 maja 2024

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm
29 maja 2024

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

pokaż więcej
Proszę czekać...