Czy można wystąpić z OFE w celu uzyskania wcześniejszej emerytury?

Osoby z tzw. średniej grupy wiekowej (tj. urodzone w latach 1949–1968) mogą nabyć prawo do wcześniejszej emerytury w przypadku spełnienia dodatkowych warunków. Jednym z nich jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego (dalej: OFE). Gdy podpisanie umowy z OFE nastąpiło pod wpływem wprowadzenia danej osoby w błąd, w pewnych okolicznościach istnieje możliwość ubiegania się o unieważnienie zawartej umowy
W 1999 r. ustawodawca dokonał podziału ubezpieczonych na trzy kategorie wiekowe. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. przechodzą na emeryturę według „starych” zasad, a całość składek emerytalnych płaconych za osoby z tej kategorii wiekowej jest przekazywana do ZUS. Wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. zostały włączone do nowego sytemu emerytalnego, a składka na ubezpieczenie emerytalne za te osoby odprowadzana jest w części na konto w ZUS, a w części do wybranego przez daną osobę OFE. Osobom ze średniej grupy wiekowej, urodzonym w latach 1949–1968, ustawodawca pozostawił możliwość wyboru, czy chcą pozostać w „starym” systemie emerytalnym, czy zamierzają przejść na emeryturę według nowych przepisów. Jeśli osoba z tej grupy do końca 1999 r. nie zawarła umowy z OFE, oznaczało to pozostanie w starym systemie z zachowaniem możliwości skorzystania z wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Natomiast osoby, które zdecydowały się przystąpić do OFE, nie mają możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, chyba że podpisanie umowy z OFE było następstwem wprowadzenia ich w błąd, co pozwala na uchylenie się od skutków zawartej umowy.
Mam 54 lata. W przyszłym roku ukończę wiek, który uprawniałby mnie do wcześniejszej emerytury. Przystąpiłam do OFE, ale tylko dlatego, że zostałam wprowadzona w błąd przez agenta ubezpieczeniowego. Nie poinformował mnie, że podpisując umowę nie będę mogła ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Czy istnieje jakaś możliwość unieważnienia umowy z funduszem?
Może Pani ubiegać się o unieważnienie umowy, jednak wyłącznie w drodze cywilnoprawnej.
W kwestii dotyczącej oświadczeń woli o przystąpieniu do OFE stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, chyba że ustawa o systemie ubezpieczeń reguluje daną sprawę odmiennie. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych stwierdza jedynie, że oświadczenie o przystąpieniu do OFE złożone przez osoby urodzone w latach 1949 – 1968 jest nieodwołalne. Nie reguluje natomiast zagadnienia uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli (podpisania umowy) złożonego pod wpływem błędu, stąd w tym zakresie zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.
WAŻNE!
Na uchylenie się od skutków złożonego oświadczenia pozwala jedynie błąd istotny.
Oznacza to, że musi o­n uzasadniać przekonanie, iż gdyby nie działała Pani pod wpływem błędu i oceniała sprawę rozsądnie, nie złożyłaby oświadczenia o tej treści, czyli nie podpisałaby Pani umowy z OFE. Na uchylenie się od skutków oświadczenia woli pozwala jedynie błąd wywołany przez drugą stronę (tutaj: agenta ubezpieczeniowego), nawet bez jej winy lub gdy wiedziała o błędzie albo mogła go z łatwością zauważyć.
Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 1974 r. (II CR 761/73, OSP 1975/11/238) stwierdził, że możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli zachodzi nie tylko wtedy, gdy błąd dotyczy okoliczności faktycznych, lecz także wtedy, gdy dotyczy okoliczności prawnych, przy czym musi być o­n istotny i odnosić się do treści oświadczenia woli.
Obowiązkiem agenta ubezpieczeniowego jest pouczanie osób ze średniej grupy wiekowej, urodzonych w latach 1949–1953, które mogłyby w przyszłości skorzystać z uprawnień do wcześniejszej emerytury, o tym, że w wyniku przystąpienia do OFE emerytura może być niższa od świadczenia obliczonego na starych zasadach lub nie będzie mogła być przyznana w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący (a więc niższym niż 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn). W tym celu agent powinien uzyskać od osoby przystępującej do OFE pisemne oświadczenie o zapoznaniu się z treścią przepisów regulujących zasady przechodzenia na emeryturę na starych i nowych zasadach, w tym zasady ustalania wysokości świadczeń.
Osoba, która mogłaby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury, a została wprowadzona w błąd przez agenta wskutek np. mylnego pouczenia lub w ogóle braku pouczenia o tym, jakie skutki spowoduje przystąpienie do OFE, może skorzystać z instytucji uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego wobec tego agenta.
Chciałabym unieważnić umowę o członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym z powodu wprowadzenia mnie w błąd przy podpisywaniu umowy, że nie nabędę prawa do wcześniejszej emerytury. Co muszę zrobić i w jakim terminie?
Musi Pani złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków złożonego pod wpływem błędu oświadczenia woli, tj. skutków podpisanej przez Panią umowy z OFE, najpóźniej w ciągu roku od momentu wykrycia błędu.
Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli w postaci podpisania umowy z OFE, które zostało złożone pod wpływem błędu, następuje w pisemnym oświadczeniu skierowanym do OFE, w oświadczeniu zawartym w pozwie do sądu przeciwko OFE bądź w oświadczeniu złożonym do protokołu na posiedzeniu sądowym, w którym OFE bierze udział. Oświadczenie takie można złożyć osobiście lub przez przedstawiciela.
Po złożeniu oświadczenia fundusz emerytalny powinien uznać, że umowa o członkostwo w tym funduszu nie została zawarta. Na potwierdzenie powinien wówczas wydać zaświadczenie o unieważnieniu zawartej umowy, stanowiące podstawę rozpatrywania przez ZUS uprawnień do wcześniejszej emerytury jako poświadczenie nieprzystąpienia do OFE.
Zagrożenie
Spór z funduszem może oznaczać konieczność rozstrzygnięcia na drodze sądowej.
Urodziłam się w 1954 r. 1 stycznia 1999 r. spełniłam wymagany warunek 15-letniego stażu pracy w szczególnych warunkach oraz ogólny wymóg 20-letniego stażu pracy. Wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę (55 lat) ukończę dopiero za niecałe pięć lat. Przystąpiłam do OFE, ponieważ agent nie poinformował mnie o możliwości skorzystania z wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Czy mogę żądać unieważnienia umowy z tego powodu?
Nie może Pani uchylić się od skutków zawartej umowy z OFE powołując się na wprowadzenie w błąd przez agenta. Agent funduszu emerytalnego nie miał bowiem obowiązku informowania Pani o możliwości nabycia wcześniejszej emerytury, ponieważ urodziła się Pani po 1953 r.
Obowiązek pouczenia przez agenta ubezpieczeniowego o treści niektórych przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczących możliwości nabycia wcześniejszej emerytury istniał wyłącznie wobec osób urodzonych w latach 1949–1953. Agent funduszu emerytalnego zawierający z Panią umowę członkostwa, nie informując Pani o możliwości nabycia wcześniejszej emerytury, nie naruszył więc obowiązującego prawa.
W związku z tym nie ma podstaw, aby mogła Pani żądać unieważnienia umowy z OFE składając funduszowi oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych tej umowy z powodu wprowadzenia w błąd. Ewentualny spór sądowy zostałby w tym przypadku rozstrzygnięty na korzyść funduszu emerytalnego, chyba że przedstawiłaby Pani inne powody, które w myśl przepisów Kodeksu cywilnego mogłyby uzasadniać unieważnienie takiej umowy (np. zawarcie umowy w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli na przykład pod wpływem groźby).
• art. 25, art. 27, art. 46, art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
• art. 111 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.),
• art. 82–88 Kodeksu cywilnego,
• art. 84a ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (DzU z 2004 r. nr 159, poz. 1667 ze zm.).
Orzecznictwo uzupełniające:
• Nie jest dotknięte błędem w rozumieniu art. 84 k.c. oświadczenie o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego w sytuacji, gdy to przystąpienie nie wpływa na realizację uprawnień do emerytury na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki. (Wyrok sądu apelacyjnego z 25 marca 2003 r., III AUa 1533/02, OSA 2003/8/32)
• Można uchylić się od skutków czynności prawnej dokonanej pod wpływem błędu, jeżeli błąd dotyczył treści czynności prawnej i był błędem istotnym (art. 84 k.c.). Błędem dotyczącym treści czynności prawnej jest błąd postrzegania w odróżnieniu od błędu wnioskowania, które należy do sfery motywacyjnej czynności prawnej i stanowi pobudkę. (Wyrok sądu apelacyjnego z 24 września 2002 r., I ACa 271/02, OSA 2004/1/1)
• Uchylenie się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia woli może nastąpić nie tylko w piśmie skierowanym do innej osoby, ale również w pozwie skierowanym do sądu przeciwko takiej osobie. Może nastąpić także w oświadczeniu złożonym do protokołu na posiedzeniu sądowym, w którym taka osoba bierze udział. (Wyrok sądu apelacyjnego z 28 sierpnia 1997r., I ACa 201/97, OSAB 1997/3/27)
Marek Opolski
ekspert, Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych


Infor.pl
Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci
21 maja 2025

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa
21 maja 2025

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji
21 maja 2025

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

A na Dzień Matki wspólny wyjazd i noclegi w hotelu ze SPA: jak to zorganizować
21 maja 2025

Zamiast kwiatów czy biżuterii – wspólny wyjazd. Najlepiej tam, gdzie można się zrelaksować, zadbać o ciało i duszę oraz po prostu… pobyć razem. Coraz więcej osób wybiera taką właśnie formę świętowania Dnia Matki.

pokaż więcej
Proszę czekać...