Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
Obecny rynek pracy stawia przed bezrobotnym bardzo duże wymagania. Oprócz dobrego wykształcenia bardzo pożądane jest również doświadczenie zawodowe, które jest poświadczeniem tego, że osoba potrafi wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktycznych działaniach. Co jednak, kiedy kandydat do pracy nie posiada doświadczenia w pracy, która jest zgodna jego wykształceniem?

Umiejętności

W zależności od tego, jak kandydat będzie chciał się przedstawić przyszłemu pracodawcy, brak zgodności doświadczenia z wykształceniem może stać się atutem lub wadą. Jeśli posiadamy bogate doświadczenie w pracy, która w jakimś stopniu jest pochodną naszego wykształcenia, to należy to stawiać jako główny powód do tego, aby szef nas zatrudnił. Należy przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenie pod kątem cech i umiejętności, jakie były w nim niezbędne. I tak, np. w wielu zawodach niezwykle istotne jest: praca w zespole lub praca indywidualna, praca pod presją czasu, samodzielność w podejmowaniu decyzji, dokładność, precyzyjność itd. Bez względu na to, jaki jest charakter pracy, te zdolności są bardzo potrzebne. 

Cechy osobowości

Można się również skoncentrować na cechach osobowości, które są niezbędne do wykonywania danej pracy, np. otwartość na doświadczenie, łatwość uczenia się nowych rzeczy, rzetelność, obowiązkowość, cierpliwość, umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i stresowych, optymizm życiowy, łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, poczucie humoru, punktualność, sumienność, odpowiedzialność itp. te wszystkie cechy składają się na kompetencje społeczne, które tak naprawdę budują atmosferę w pracy i pozwalają na optymalne w niej funkcjonowanie.

Potencjał osobowościowy

Coraz częściej pracodawcy wychodzą z założenia, że pewne wiadomości merytoryczne można uzupełnić poprzez różnego rodzaju szkolenia, kursy zawodowe itp., natomiast jeśli człowiek nie ma potencjału osobowościowego do funkcjonowania w środowisku pracowniczym, wówczas bardzo trudno te deficyty zniwelować.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Doświadczenie zawodowe

Jeśli przez bardzo długi czas, mimo dobrego przygotowania do rozmowy z pracodawcą oraz świadomej analizy swojego potencjału zawodowego, znalezienie zatrudnienia wciąż jest trudne, a informacje zwrotne są jednoznaczne – brak doświadczenia w zawodzie, wówczas warto pomyśleć o możliwości uzupełnienia tej praktyki w alternatywnej formie.

Zdobycie doświadczenia zawodowego nie musi być jednoznaczne tylko i wyłącznie z pracą zawodową, można również zdobywać je na szereg innych sposobów. Jednym z takich pomysłów może być wolontariat. Jest to forma pracy bez wynagrodzenia, którą można świadczyć w każdej firmie czy instytucji, o ile wyrazi na to zgodę pracodawca. Dlatego też warto pomyśleć, jakie miejsce byłoby najodpowiedniejsze do zdobycia jak największego doświadczenia. Dobrze, aby była to firma duża, w której jest możliwość obserwacji wielu pracowników, tak, aby mieć porównanie jak tę samą pracę wykonują różne osoby. Należy również ustalić z pracodawcą jak długi będzie okres pracy wolontariackiej. Aby mieć potwierdzenie tego okresu, warto na samym początku zapytać pracodawcę, czy jest możliwość wystawienia referencji czy innego dokumentu, który później przedstawić przyszłemu przełożonemu.

Odbycie stażu

Inną formą nabycia doświadczenia zawodowego może być odbycie stażu. Jest to płatna forma aktywizacji zawodowej, której wszystkie koszty ponosi Powiatowy Urząd Pracy, gdzie jest zarejestrowany bezrobotny. Można skorzystać z ofert staży proponowanych przez urząd, natomiast skuteczniejszą i bardziej odpowiadającą potrzebom bezrobotnego jest samodzielne poszukiwanie miejsca, w którym można ten staż odbyć. I jest tu dokładnie taka sama sytuacja jak w przypadku pracy na wolontariacie. Dobrze, aby to było miejsce, gdzie można zdobyć takie doświadczenie, którym później będzie można się pochwalić przyszłemu pracodawcy. Przedsiębiorcy czy instytucje chętnie zapraszają stażystów do współpracy, ponieważ mają kolejnego pracownika, natomiast nie ponoszą za niego kosztów finansowych. 

Zdolność szybkiego uczenia się

Doświadczenie zawodowe jest bardzo istotne przy aplikowaniu do nowej pracy. Z tego, które posiadamy należy wyłonić jak najwięcej elementów, które może być przydatne w pracy zgodnej z wykształceniem. Należy również zwrócić na fakt, że posiadana wiedza teoretyczna jest podstawą do wykonywania pracy. Dobrze również zaznaczyć, że posiadamy zdolność szybkiego uczenia się i z pewnością nowo poznane rzeczy wdrożymy w praktykę. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości i pracodawca nie będzie chciał nas zatrudnić, wówczas należy się postarać, aby takie doświadczenie zdobyć. 

Zobacz również serwis: Praca

Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...