REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

W styczniu w urzędach pracy najczęściej rejestrowały się osoby bez zawodu. Najwięcej ofert dla pracowników produkcji

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wstępne dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego w Polsce. "Według wstępnych danych, w końcu stycznia 2024 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 837,7 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o 49,5 tys. osób, czyli o 6,3 proc. W rejestrach bezrobotnych w końcu stycznia 2024 r. było o 19,8 tys. (tj. o 2,3 proc.) mniej bezrobotnych niż rok wcześniej" - napisano w komunikacie.

Spory spadek liczby ogłoszeń o pracę w grudniu. Co z popytem na pracowników? [RAPORT]

W grudniu 2023 r. pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 180,6 tys. nowych ogłoszeń o pracę. Tak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton. To największy spadek rok do roku od ponad trzech lat.

We Włoszech 44 tys. kobiet zrezygnowało w zeszłym roku z pracy po urodzeniu dziecka

Około 44 tys. kobiet we Włoszech zrezygnowało w 2022 roku z pracy w ciągu trzech lat od urodzenia dziecka - o tych danych krajowego Inspektoratu Pracy informuje środowa prasa. Podkreśla, że większość matek uzasadnia swoją decyzję brakiem wsparcia i miejsc w żłobkach i przedszkolach.

REKLAMA

Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

Badanie: Blisko 80 procent kierowców zawodowych myśli o zmianie pracy

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Inelo z Grupy Eurowag na blisko 2 tysiącach kierowców zawodowych – aż 76 proc. z nich w ostatnich 6 miesiącach zastanawiało się nad zmianą pracy. Powód? Kwestie związane z wynagrodzeniem, chęć spędzania więcej czasu w domu czy problemy komunikacyjne z obecnym pracodawcą. Kierowcy zawodowi upominają się także o wzajemny szacunek w pracy, wywiązywanie się z obietnic, uczciwe rozliczanie zgodne z przepisami czy dostęp do nowoczesnego sprzętu. Z jakich innych powodów rozważają zmianę miejsca zatrudnienia i co jest dla nich kluczowe w codziennej pracy? I dlaczego tak ważne jest, żeby reagować na potrzeby kierowców, którzy w transporcie już są na wagę złota? 

Badanie: W 2024 r. firmy będą oferowały podwyżki, ale raczej skromne

Co czwarty przedsiębiorca planuje w przyszłym roku podwyżki. Niemal połowa pracowników może liczyć na wzrost wynagrodzenia na poziomie dzisiejszej inflacji. To wnioski z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

REKLAMA

Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie są możliwe scenariusze przyszłości?

Wypalenia zawodowego doświadczyło 39% pracowników biurowych [BADANIE]

39% badanych pracowników biurowych zadeklarowało, że doświadczyło wypalenia zawodowego. Największym uznaniem społecznym Polaków cieszy się zawód strażaka oraz ratownika medycznego. To niektóre wnioski zawarte w kolejnym raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Sierpień 2023”.

Ponowna rejestracja bezrobotnego po wyrejestrowaniu. Co z prawem do zasiłku?

Zdarza się, że bezrobotny z prawem do zasiłku zarejestrowany w urzędzie pracy, wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni a potem ponownie zarejestruje. Czy w takiej sytuacji prawo do zasiłku dla bezrobotnych znowu mu przysługuje? 

10 530,66 zł na studia podyplomowe dla wszystkich poszukujących pracy. Wniosek trzeba złożyć do starosty

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami starosta, na wniosek bezrobotnego, może sfinansować z Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych należne organizatorowi studiów, do wysokości 100%, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia (10 530,66 zł). Złóż wniosek jak najszybciej. 

Jak otrzymać tzw. kuroniówkę i ile wynosi w 2023 r. (brutto i netto)?

Czy rejestracja w urzędzie pracy wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kuroniówkę” i jaka jest jej wysokość 2023 roku?

Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów [BADANIE]

Na rynku pracy kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika, który wymaga od pracodawcy wyższych standardów. Tak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.

Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej

Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia?

ELSA Poland: Wszystkie praktyki studenckie powinny być godziwie płatne

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland przekonuje, że wszystkie praktyki zawodowe i staże, podejmowane przez studentów (niezależnie od studiowanego kierunku), powinny być godziwie płatne – przynajmniej na poziomie wynagrodzenia minimalnego. Należy też uregulować standard poziomu merytorycznego praktyk, pozwalający studentom na poznanie konkretnego zawodu. 

Mniej ofert pracy w urzędach pracy. Pracodawcy szukają gdzie indziej

Według danych MRiPS, w ciągu roku o 5% spadła liczba pracodawców, którzy poszukiwali pracowników za pośrednictwem urzędów pracy. W ubiegłym roku zaoferowano tam o przeszło 12% mniej miejsc pracy niż w 2021 roku. Gdzie szukano najczęściej i na jakie stanowiska? 

Kierowcy najbardziej deficytowi, brakuje także specjalistów IT

Ostatnie badanie zawodów deficytowych dla województwa zachodniopomorskiego pokazuje, że to właśnie logistyka jest w najpilniejszej potrzebie - brakuje kierowców zawodowych i kierowców komunikacji miejskiej. Brakuje także pracowników w sektorze budowlanym oraz IT. Co więcej - braki odnotowywane są także w sektorze publicznym, w tym w ochronie zdrowia.

Eksperci: kierowcy poszukiwani, ale paczki w tym roku powinny dotrzeć na czas

Przed świętami Bożego Narodzenia masowo rośnie liczba ofert pracy tymczasowej dla kurierów, dostawców i kierowców - to w tym sektorze najbardziej gorący czas w roku.

Praca dla uchodźców z Ukrainy w mniejszych miejscowościach?

30 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy na mocy specustawy znalazło już pracę na Pomorzu Zachodnim. W opinii ekspertów rynek pracy bardzo dobrze przyjął nowych pracowników. Pojawia się jednak kilka problemów np. stłoczenie osób z Ukrainy w dużych miastach, gdy dochodowa praca czeka na nich w mniejszych miejscowościach.

Ekspert PIE: nie spodziewamy się radykalnego wzrostu bezrobocia w 2023 r.

Nie spodziewamy się radykalnego wzrostu bezrobocia w 2023 roku - powiedział PAP wiceszef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski. Jego zdaniem możliwe jest nasilenie się spadku wzrostu wynagrodzeń.

Handel i transport intensywnie rekrutują w grudniu

Nie ma rekordowej ilości ofert i nie ma rekordów jeżeli chodzi o stawki oferowane przedświątecznym pracownikom sezonowym. Gdzie brakuje rąk do pracy?

Zainteresowanie pracą wśród studentów największe od lat

Znacznie wzrosła ilość studentów odwiedzających firmy rekrutacyjne w poszukiwaniu pracy. Eksperci nie mają wątpliwości, że powodem jest drastyczny wzrost kosztów życia, który powoduje, że utrzymanie się z pieniędzy od rodziców i ewentualnego stypendium nie jest możliwe.

Czy rezerwista może nabyć status osoby bezrobotnej lub go zachować?

Czy bezrobotny wstępujący w szeregi rezerwistów może nabyć status osoby bezrobotnej albo go zachować? Sprawdź czy ewentualna wypłata uposażenia za ćwiczenia spowoduje zawieszenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Rekrutacja zdalna - zmiana trendu [BADANIE]

Ponad 50% Polaków ubiegających się o pracę brała już udział w rekrutacji online. Czy jest to istotny czynnik dla osób biorących udział w procesach rekrutacyjnych?

4 bony dla bezrobotnych do 30 roku życia

Bony dla bezrobotnych do 30 roku życia przyznaje urząd pracy. Są 4 rodzaje bonów dla młodych bezrobotnych: szkoleniowy, stażowy, zatrudnieniowy, na zasiedlenie. Czym się różnią?

Okresowe wyrejestrowanie z urzędu pracy - na jak długo?

Dla ustalenia okresu, na który następuje pozbawienie statusu bezrobotnego, uwzględniane są łącznie wszystkie odmowy, niepodjęcia oraz przerwania form aktywizacji.

Obowiązki organizatora stażu i opiekuna stażysty

Jakie obowiązki względem stażysty ma organizator stażu, a jakie opiekun? Na jakiej podstawie odbywa się staż?

Aplikacja ePraca - co to jest i do czego służy?

Co to jest ePraca? Do czego służy nowa aplikacja mobilna? Jakie informacje można znaleźć w aplikacji ePraca?

Indywidualny Plan Działania, czyli IPD

Czym jest Indywidualny Plan Działania, czyli IPD? W jaki sposób może pomóc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy?

Członek zarządu fundacji - co z rejestracją w urzędzie pracy?

Czy osoba będąca członkiem zarządu fundacji może zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać status osoby bezrobotnej?

W jakim urzędzie pracy się zarejestrować?

W jakim urzędzie pracy się zarejestrować? Czy właściwy będzie urząd w miejscu zamieszkania, czy zameldowania?

Pośrednik między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem?

Czy dopuszczalne jest pełnienie przez innego przedsiębiorcę funkcji pośrednika pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem?

Bezrobotny a przychód

Jaki przychód może uzyskiwać bezrobotny? Jakie świadczenia zaliczają się do tego limitu? Kiedy następuje pozbawienie statusu osoby bezrobotnej?

Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

Wynagrodzenie za staż 2021

Wynagrodzenie za staż w 2021 r. uzależnione jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi brutto i netto?

O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany

Polski rynek pracy otwiera się coraz bardziej na cudzoziemców. Jakich korzystnych zmian mogą niektórzy się z nich spodziewać, gdy zechcą podjąć u nas pracę w 2021 roku?

Jak poradzić sobie w obliczu utraty pracy?

Utrata pracy jest dla wielu osób bardzo przykrą nowością, która niejednokrotnie doprowadza do frustracji. Bardzo ciężko poradzić sobie w sytuacji nagłej utraty zatrudnienia, przy jednoczesnym braku ofert pracy. Jak poradzić sobie w tak trudnych czasach, jakich doświadczamy? Co zrobić, gdy zadłużenie osiągnie maksimum?

Świadczenia dla osób bezrobotnych z Ukrainy

Obywatele Polski i Ukrainy, dzięki tzw. koordynacji dwustronnej, mogą korzystać z przywilejów w zakresie świadczeń dla bezrobotnych. Jest to możliwe dzięki zawarciu przez te kraje porozumienia administracyjnego w sprawie stosowania dwustronnej umowy międzynarodowej o zabezpieczeniu społecznym.

Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki - dla kogo wsparcie?

Celem stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki jest wsparcie osób bezrobotnych, chcących podjąć dalszą naukę w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i zwiększenia szans na znalezienie pracy. Kto może ubiegać się o tę formę wsparcia z urzędu pracy? Jakie warunki należy spełnić?

Ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bezrobotnej - od kiedy, zasady

Osoba bezrobotna podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że nie jest objęta ubezpieczeniem z innego tytułu. Od kiedy przysługuje ubezpieczenie? Co w przypadku zwolnienia lekarskiego czy utraty statusu osoby bezrobotnej?

Czy po zawieszeniu działalności gospodarczej można zarejestrować się w urzędzie pracy?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może w każdej chwili ją zawiesić. Czy wówczas dopuszcza się możliwość rejestracji w urzędzie pracy? Czy taka osoba może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych?

Brak gotowości do podjęcia pracy przez bezrobotnego - limit 10 dni

Bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy powinien być zdolny i gotowy do podjęcia pracy. Powiatowy urząd pracy wyznacza terminy, w których należy zgłosić się w celu potwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia. Istnieje limit 10 dni w roku kalendarzowym tzw. braku gotowości. Co to oznacza?

Rynek pracy w czasie epidemii to rynek pracownika czy pracodawcy?

Jak koronawirus wpłynął na rynek pracy w Polsce? Mamy do czynienia z rynkiem pracownika czy pracodawcy? Wydaje się, że obie te skrajności funkcjonują jednocześnie, a wszystko zależy od konkretnej branży.

Zasiłek dla bezrobotnych 2020 – kwota netto

Zasiłek dla bezrobotnych od 1 czerwca 2020 r. jest wyższy. Nowa wysokość powinna obowiązywać do 31 maja 2021 r., jednak przewiduje się kolejną podwyżkę zasiłku we wrześniu. Ile obecnie wynosi kwota netto zasiłku dla bezrobotnych?

Pozbawienie statusu bezrobotnego - odwołanie od decyzji (wzór)

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej w sprawie pozbawienia statusu bezrobotnego? Jeśli nie zgadzasz się z wyrejestrowaniem z rejestru osób bezrobotnych, napisz odwołanie. Wzór dostępny jest poniżej.

Kiedy zasiłek dla bezrobotnych przyznaje się na rok?

Sprawdź, kto może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i kiedy przyznaje się go na 180, a kiedy na 365 dni. Jakie okoliczności wpływają na wydłużenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych?

Jakie okresy wpływają na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest uzależniona od sumy okresów uprawniających do zasiłku. Jakich?

Obawy pracowników związane z epidemią koronawirusa

Obawy polskich pracowników w sytuacji epidemii koronawirusa najczęściej dotyczą zmniejszenia wynagrodzenia, następnie zwolnienia i w dalszej kolejności likwidacji podmiotu zatrudniającego. Strach przed obniżką wynagrodzenia wzmagają przepisy tarczy antykryzysowej. Kto najbardziej boi się, że otrzyma niższą pensję? Które stanowiska narażone są na utratę zatrudnienia?

REKLAMA