Kontrowersji wokół Karty Dużej Rodziny ciąg dalszy. Dlaczego? Bo nie dla wszystkich niepełnosprawnych dzieci Karta Dużej Rodziny jest bez ograniczeń wiekowych. Uprzywilejowane są osoby ze stopniem znacznym i lekkim. Zadajemy więc pytanie: czemu znowu stopień lekki pokrzywdzony przez prawo?
- Czy osobie niepełnosprawnej przysługuje Karta Dużej Rodziny?
- Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
- Stopień lekki niepełnosprawności a KDR
- Czy rodzinom, w których znajdują się osoby niepełnosprawne przysługują dodatkowe zniżki?
Jak wiadomo zagadnienie zniżek i profitów dla rodzin wielodzietnych reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1512, dalej jako: KDR). Ustawa była oczywiście już nowelizowana, ale wciąż znajdują się niej postanowienia, która mogą się wydawać zbyt dużą preferencją albo w pewnych przypadkach są zbyt krzywdzące. W tym drugim przypadku chodzi o to, że nie dla wszystkich niepełnosprawnych Karta Dużej Rodziny jest bez ograniczeń wiekowych. Uprzywilejowane są osoby ze stopniem znacznym i lekkim. Zadajemy więc pytanie: czemu znowu stopień lekki pokrzywdzony przez prawo?
Na stronie: niepełnosprawni.pl czytamy np. "Po co jest lekki stopień? „Dostałem lekki stopień niepełnosprawności i właśnie się dowiedziałem, że nic mi z tego tytułu nie przysługuje. To po co go dają?” - z takim problemem zgłaszało się w ostatnich tygodniach do Centrum Integracja w Warszawie wiele osób. Trudno wprost odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bo prawdopodobnie każdy z pytających miał inne oczekiwania związane z uzyskaniem orzeczenia.".
- "Nadanie lekkiego stopnia niepełnosprawności jest poprostu zbędne,szkoda czasu i fatygi.Jest to żart z ludzi niepełnosprawnych"
- "DOSTALEM WLASNIE LEKKA NA NADCISNIENIE ARYTMIE TACHYKARDIE ZABURZENIA LĘKOWE DEPRESYJNE EGZEME ALERGICZNA CHRONICZNY NIEŻYT NOSA I PRZEPUKLINĘ KRĘGOSŁUPA PLUS NA OCZY -6 .... I PARE INNYCH RZECZY... NA NIC MI SIE NIE PRZYDA.... TA ICH "GRUPA" Z DWÓJKĄ PRZYJELI BY MNIE DO OCHRONY A TRÓJKA MI NIC NIE DAJE... LEKKA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ GŁUPCY URZĘDOWI."
- "Nie rozumiem po co przyznaje się grupę inwalidzką w stopniu lekkim??????przecież to nic nie zmienia!!!!!!. pracownikowi nie przysługują żadne prawa no może oprócz drugiej przerwy którego to przepisu żaden pracodawca nie przestrzega".
- "Zlikwidować ten lekki stopień.To żenada".
Czy osobie niepełnosprawnej przysługuje Karta Dużej Rodziny?
Tak, osobie niepełnosprawnej przysługuje Karta Dużej Rodziny. Szczegóły niżej.
Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
Zgodnie z ustawą KDR: prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:
- w wieku do ukończenia 18. roku życia;
- w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w: szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego; szkole wyższej – do dnia 30 września roku – w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem,
- bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
W przypadku braku w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności informacji o stopniu, wójt wzywa wnioskodawcę do dołączenia orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Ustawa stanowi jednak takie zastrzeżenie, że dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia KDR jest przyznawana – na okres ważności orzeczenia. W uzasadnieniu do wprowadzonej regulacji czytamy jedynie tyle: "Rodzicom oraz małżonkowi rodzica Karta będzie wydawana na czas nieokreślony. W przypadku dzieci należy wziąć pod uwagę ograniczenia wiekowe, kontynuowanie nauki lub konieczność posiadania przez nie określonego stopnia niepełnosprawności.". Zatem jest jak jest, bo ustawodawca tak postanowił. Zdecydował szczególnie uhonorować osoby ze stopniem umiarkowanym i znacznym.
Stopień lekki niepełnosprawności a KDR
Oznacza to tyle, że wprawdzie dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mają prawo do KDR- ale tylko czasowo. Karta taka nie jest przyznawana niepełnosprawnym dzieciom - bez ograniczeń wiekowych. Jak było wskazane wyżej bez ograniczeń wiekowych KDR jest przyznawana w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Czy rodzinom, w których znajdują się osoby niepełnosprawne przysługują dodatkowe zniżki?
Tak, rodzinom, w których znajdują się osoby niepełnosprawne przysługują dodatkowe zniżki - ale nie jest to obowiązkowe. Wszystko zależy od instytucji, która przyznaje zniżki. Tak więc może być tak, że instytucja lub firma, która oferuje zniżki, przyznaje je dzieciom lub osobom niepełnosprawnym dodatkowo w preferencyjnym wymiarze. Jednak nie jest to norma ius cogens.
Na jednym z forum można wyczytać: "Te ulgi, to groszowe sprawy są. W niektórych miastach, wogóle ich nie honorują, tylko jakieś miejskie KRD. W Lidlu, w Kauflandzie, Carrefour, ale to też grosze oszczędności. Może trochę lepiej jest z biletami na różne krajowe atrakcje, można nawet ze 3 dyszki zaoszczędzić dla całej rodziny. No i właściwie tyle z tego jest. Chyba więcej zniżek jest na kartę 60+, a napewno więcej mają niepełnosprawni i ich opiekunowie".
Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1512)