W całej Polsce dożywotnie zniżki i ulgi np. na paliwo, żywność, transport, bilety, artykuły przemysłowe, odzież i obuwie [nie chodzi o seniorów czy niepełnosprawnych]

REKLAMA
REKLAMA
- W całej Polsce dożywotnie zniżki i ulgi np. na paliwo, żywność, transport, bilety, artykuły przemysłowe, odzież i obuwie [nie chodzi o seniorów czy niepełnosprawnych]
- Czy Karta Dużej Rodziny ma datę ważności?
- Pojęcie rodziny w świetle ustawy o Karcie Dużej Rodziny
- Kiedy jest wielodzietność?
- Co oznacza utrzymanie przez rodzica co najmniej trojga dzieci?
- Opieka prawna nad dzieckiem a prawo do karty dużej rodziny
- Martwo urodzone dziecko a Karta Dużej Rodziny
- Zwolnienie z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi rodzin wielodzietnych: Karta Dużej Rodziny
- Czy Karta Dużej Rodziny przysługuje pracującemu studentowi?
- Czy Karta przysługuje dzieciom małżonka?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępnia specjalne wyszukiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr. Wyszukiwanie możemy podzielić według województw i kategorii, np. artykuły przemysłowe; edukacja; kultura; łączność; mieszkanie; odzież i obuwie; sport; rekreacja; turystyka; transport; usługi; usługi na odległość; zdrowie; żywność.
REKLAMA
W całej Polsce dożywotnie zniżki i ulgi np. na paliwo, żywność, transport, bilety, artykuły przemysłowe, odzież i obuwie [nie chodzi o seniorów czy niepełnosprawnych]
Dal kogo takie ulgi i zniżki? Okazuje się, że dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, ale uwaga - nie wszystkich. Szczegóły w tym zakresie reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1512), która jednoznacznie wskazuje na zakres podmiotowy ale i czasowy obowiązywania KDR.
Czy Karta Dużej Rodziny ma datę ważności?
Karta Dużej Rodziny ma datę ważności. To na ile jest wydana KDR zależy od tego, komu jest wydawana. Jak stanowi art. 11 ustawy karta jest przyznawana:
- Rodzicowi oraz małżonkowi rodzica – na czas nieokreślony. To właśnie rodzice, ze względu na fakt posiadania karty, która jest przyznana raz - ale w tym przypadku na zawsze - mają dożywotnie zniżki i ulgi np. na paliwo, żywność, transport, bilety, artykuły przemysłowe, odzież i obuwie oraz inne usługi i produkty.
- Dziecku w wieku do ukończenia 18. roku życia – do ukończenia 18. roku życia;
- Dziecku powyżej 18. roku życia – odpowiednio do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, lub, w przypadku szkoły wyższej, do dnia 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, zgodnie z oświadczeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 4, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia;
- Dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia – na okres ważności orzeczenia;
- Dziecku umieszczonemu w rodzinnej pieczy zastępczej – na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
- Osobie przebywającej w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – odpowiednio do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, lub, w przypadku szkoły wyższej, do dnia 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, zgodnie z oświadczeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 4, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia.
Należy pamiętać, że prawo do posiadania KDR nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.
Pojęcie rodziny w świetle ustawy o Karcie Dużej Rodziny
Członkami rodziny wielodzietnej są: 1) rodzic (rodzice) – przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka; 2) małżonek rodzica; 3) dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka. Słusznie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 15 marca 2016 r., II SA/Bd 56/16 podkreśla się, że przepisy art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o Karcie Dużej Rodziny nie definiują pojęcia „rodziny” jako takiej, a jedynie określają jaki rodzaj rodziny należy uznawać za rodzinę wielodzietną. Co więcej w art. 4 ust. 1 ustawy o Karcie Dużej Rodziny za istotne kryterium wskazujące na istnienie rodziny wielodzietnej ustawodawca nie wskazał istnienia związku małżeńskiego pomiędzy rodzicami, ale okoliczność, że rodzinę tworzy co najmniej troje dzieci będących „na utrzymaniu” rodzica (rodziców) lub małżonka rodzica.
Kiedy jest wielodzietność?
Na gruncie KDR ale i np. prawa oświatowego wielodzietność rozumie się, jako rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci.
Co oznacza utrzymanie przez rodzica co najmniej trojga dzieci?
Obowiązek utrzymywania dzieci przez rodziców określony jest w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, rodzice obowiązani są do dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Opieka prawna nad dzieckiem a prawo do karty dużej rodziny
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 października 2019 r., III SA/Gd 535/19wskazuje, że jeśli zakres opieki prawnej nad dzieckiem nie odbiega od obowiązków wykonywanych przez rodzica lub rodzica zastępczego, to osobie ją sprawującej powinna przysługiwać Karta Dużej Rodziny (KDR).
Martwo urodzone dziecko a Karta Dużej Rodziny
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 czerwca 2024 r., II SA/Gl 138/24 wskazuje, że martwo urodzonego dziecka nie można zakwalifikować do dziecka będącego na utrzymaniu. W konsekwencji, rozstrzygnięcie o odmowie przyznania stronie Karty dużej rodziny było zasadne bowiem trafnie ustalono, że nie zachodziła w jej przypadku bezwzględnie obowiązująca przesłanka określona we wspomnianym przepisie, gdyż nigdy nie miała ona na utrzymaniu więcej niż dwoje dzieci.
Zwolnienie z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi rodzin wielodzietnych: Karta Dużej Rodziny
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 października 2023 r., I OSK 2002/21 potwierdził, że przepisem szczególnym, który daje radzie gminy możliwość uchwalenia samorządowego programu przyznającego uprawnienia członkom rodzin wielodzietnych, jest art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny, a nie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 17 ust. 2 pkt 4 i art. 110 ust. 10 ustawy o pomocy społecznej. Zatem stosownie do powołanego art. 27 ust. 1 i 2 K.D.R. rada gminy może uchwalić samorządowy program przyznający uprawnienia członkom rodzin wielodzietnych, a przyjmując go rada określa w szczególności: 1) zakres podmiotowy programu; 2) zakres uprawnień przysługujących członkom rodzin wielodzietnych; 3) zasady realizacji programu. Natomiast kwestie związane z ustalaniem opłat za, odpady komunalne zostały całościowo uregulowane w cyt. powyżej art. 6k ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tak wiec korzystając z kompetencji tego ostatniego przepisu, organ stanowiący gminy powinien odnieść prawo do zwolnienia do członków rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy K.D.R.
Czy Karta Dużej Rodziny przysługuje pracującemu studentowi?
Karta przysługuje pracującemu studentowi, bez względu na rodzaj studiów (licencjackie, magisterskie, jednolite, doktoranckie, dzienne, wieczorowe, zaoczne), pozostającemu na utrzymaniu rodziców.
Czy Karta przysługuje dzieciom małżonka?
Tak. Bez znaczenia jest, czy troje dzieci pochodzi ze związku małżeńskiego, czy też z innych związków małżonków. Zatem uprawnienia przysługiwać będą małżonkom i dzieciom w np. takich przypadkach:
- małżonkowie mają jedno wspólne dziecko i każdy z małżonków ma po jednym dziecku z innych związków,
- małżonkowie mają troje wspólnych dzieci, a jeden z małżonków ma dwoje dzieci z innych związków,
- małżonkowie nie mają wspólnych dzieci, ale jeden z małżonków ma troje dzieci z innych związków.
Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1512)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA
Podsumowując, rodzicowi, przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka, Kartę przyznaje się dożywotnio, natomiast dziecku umieszczonemu w rodzinnej pieczy zastępczej - na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka. W przypadku braku określenia terminu umieszczenia w rodzinnej pieczy zastępczej, Kartę przyznaje się do 18 r. ż. Jednakże w przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na uprawnienie do korzystania z Karty członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym wójta / burmistrza lub prezydenta miasta. Wójt / burmistrz / prezydent miasta informuje o tym obowiązku wydając Kartę.