Adopcja międzynarodowa – nowa moda czy szansa?

Anna Ślęzak
rozwiń więcej
Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się adopcja międzynarodowa. Instytucja ta daje szansę osieroconym dzieciom na dorastanie w rodzinie obywateli innego, bogatszego państwa.

Łatwość z jaką gwiazdy show biznesu przygarniają kolejne sieroty, o czym nie omieszkają powiadomić prasy może bulwersować. Czy mamy zatem do czynienia z krótkotrwałym trendem, który przeminie podobnie jak modny w tym sezonie strój militarny, czy może jest to nadzieja na odmianę losu wielu opuszczonych dzieci ?
Adopcja międzynarodowa to ustanowienie sztucznej więzi rodzinnej między osobami pochodzącymi z różnych systemów prawnych (między osobami związanymi z różnymi obszarami prawnymi), którego skutkiem jest zmiana powiązania dziecka z jednym obszarem prawnym na powiązanie z innym państwem, z którym z reguły związany jest przysposabiający.

Zobacz: Adopcja dziecka przez drugiego współmałżonka

Adopcja międzynarodowa jako ostateczność

Co do zasady dziecko powinno wychowywać się w kraju, którego jest obywatelem.Dopiero kiedy nie jest możliwe zapewnienie mu opieki w ojczyźnie, może zostać ono zaadoptowane przez obcokrajowców. Dokumentem zawierającym uregulowania dotyczące ochrony interesów dziecka jest Konwencja o prawach dziecka . Mieści ona szereg ograniczeń i warunków zaistnienia tego rodzaju więzi pomiędzy osobami pochodzącym z różnych systemów prawnych. Wszystko to jednak w myśl idei nadrzędnej tego dokumentu – dobru dziecka. Sygnatariusze Konwencji zobowiązuję się do:
- dbania o stworzenie gwarancji, aby sytuacja dziecka adoptowanego do innego kraju i jego poziom życia były, co najmniej takie same jak w przypadku adopcji krajowej,
- podejmowania wszelkich kroków pozwalających na wyeliminowanie sytuacji, w których osoby zaangażowane przy adopcji zagranicznej mogłyby uzyskiwać z tego powodu niestosowne korzyści finansowe,
- zawierania umów i porozumień wielostronnych i dwustronnych zapewniających umieszczenie dziecka w innym kraju za pośrednictwem kompetentnych władz i organów.

To wszystko po to, aby zminimalizować odsetek nielegalnych adopcji jakich wciąż jest bardzo wiele i zapewnić już raz dotkniętemu przez los dziecku, bezpieczeństwo.


Włoski tata dla małego Jasia


Coraz więcej rodzin zagranicznych adoptuje także małych Polaków. Są to zazwyczaj te dzieci, które z powodu różnego rodzaju chorób nie mają szans na adopcje w kraju. Dla przykładu można podać, iż 2006 roku 202 rodziny zagraniczne postanowiły zaopiekować się 311 naszymi rodakami. 214 dzieci z Polski znalazło rodziców włoskich, 25 francuskich, 22 amerykańskich, 20 holenderskich, 15 szwedzkich, 7 niemieckich, 6 szwajcarskich, 1 belgijskich i jeszcze 1 kanadyjskich.


Modne dziecko ? 


„Madonna sfrustrowana postępowaniem adopcyjnym Afrykańczyka z Malawi zainteresowała się Indiami, zamierza wybrać dziecko, gdy tylko zakończy promocję nowej płyty.” „Nicol Kidman nie chcą być gorsza od sowich hollywoodzkich znajomych i postanowiła przygarnąć sierotę z Wietnamu.” „Królowa adopcji Angelina Jolie adoptowała kolejne dziecko. Tym razem jej wybór padł na Wietnam.”
Gwiazdy pozujące do zdjęć ze swoimi dziećmi z różnych zakątków świata mogą bulwersować. Z drugiej jednak strony to także dzięki nim wiele sierot ma szansę na zaznanie domowego ciepła nawet, jeśli jego mamą nie zostanie akurat Angelina Jolie. Z całą jednak pewnością dobrą stroną całego tego „zamieszania” wokół adopcji dzieci z Wietnamu czy Katanii jest to, że o problemie sieroctwa w krajach biednych zaczyna się mówić. Co więcej zaczyna się także rozumieć, że to świat zachodu może im pomóc.

Zobacz także:

Adopcja zagraniczna

Zgoda anonimowa na adopcję


K. Bagan-Kurluta, Przysposobienie międzynarodowe dzieci, Białystok 2009, s. 9-10
Dz.U. 1991 nr 120 poz. 526

Prawo
To była jedna z najgłośniejszych afer III RP. Sprawa Amber Gold wraca na wokandę
30 kwi 2024

Sprawa Amber Gold, jednej z najgłośniejszych afer III RP, wraca na wokandę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Sąd Apelacyjny w Warszawie ma rozstrzygnąć, czy państwo zapłaci odszkodowania poszkodowanym.

Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

pokaż więcej
Proszę czekać...