Dodatek dla emerytów stulatków

Ewa Ryś
rozwiń więcej
Dodatek dla stulatka przyznawany jest z urzędu, po ukończeniu przez emeryta stosownego wieku.
Wiek 100 lat życia to słuszny wiek. W związku z tym emerytom, którzy ukończyli 100 lat życia przysługuje specjalny dodatek przyznawany w urzędu. Może on podwoić otrzymywaną emeryturę.

Emeryt ma prawo do następujących dodatków, świadczeń i ekwiwalentów, które mogą w znaczny sposób zwiększyć ich świadczenie emerytalne:

  • dodatek pielęgnacyjny,
  • dodatek za tajne nauczanie,
  • dodatek kombatancki,
  • dodatek kompensacyjny,
  • świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników
  • świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy,
  • świadczenie dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych,
  • ryczałt energetyczny,
  • świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych,
  • ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kopalni,
  • ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych,
  • dodatek dla 100-latka.

Zobacz także:Kiedy emerytowi przysługują dodatki do emerytury

Dodatek z tytułu ukończenia 100 lat

Emeryci, którzy ukończyli 100 lat życia, mają zwiększane świadczenie emerytalno o tak zwany dodatek z tytułu ukończenia 100 lat życia. Co ważne jest on przyznawany i wypłacany niezależnie od wypłacanej już emerytury oraz przysługujących do tych świadczeń dodatków z innego tytułu.

Dodatki do emerytury przyznawane są na podstawie wniosków składanych przez emerytów. Jednak w przypadku dodatku z tytułu ukończenia 100 lat, nie ma takiego wymogu. Dodatek z tego tytułu przyznawany jest z urzędu, po ukończeniu przez emeryta stosownego wieku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom, które osiągnęły sto lat życia, przyznaje świadczenie honorowe w wysokości odpowiadającej kwocie bazowej, obowiązującej w dniu jego przyznania. Świadczenie to jest przyznawane niezależnie od pobieranej emerytury.

Dodatek ten jest czasem wyższy niż emerytura otrzymywana przez 100-letniego emeryta. W związku z tym świadczenie to znacznie podnosi dochód emeryta. Dodatek ten stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Świadczenie honorowe nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do świadczenia z tytułu osiągnięcia 100 lat życia, wypłacanego przez inny organ rentowy, na przykład KRUS.

Zobacz dział: Dodatki do emerytury

Prawo
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
22 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić
22 maja 2025

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

pokaż więcej
Proszę czekać...