reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Ryczałt energetyczny dla emeryta

Ryczałt energetyczny dla emeryta

Emeryt ma prawo otrzymać ryczałt energetyczny, dzięki któremu opłaty za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe mogą został zmniejszone nawet o połowę.

Najnowszy artykuł o ryczałcie energetycznym: Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety

Wniosek o otrzymanie ryczałtu

Ryczałt energetyczny przyznawany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Emeryt, który spełnia wymagania niezbędne do otrzymania ryczałtu składa w dowolnej jednostce ZUS wniosek o ryczałt. Wniosek może złożyć osobiście lub przez swojego przedstawiciela ustawowego. Emeryt może także przesłać wniosek pocztą.

Wraz z wnioskiem o przyznanie ryczałtu emeryt musi dostarczyć wymagane dokumenty. Wymaganymi dokumentami są decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz zaświadczenie organu wojskowego - Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej.

Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania ryczałtu energetycznego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Od decyzji ZUS emerytowi przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Kto ma prawo do ryczałtu

Prawo do ryczałtu energetycznego w wysokości 50% taryfowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe przysługuje kombatantom oraz osobom, które były ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego.

Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto uprawnionymi do ryczałtu energetycznego są żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Ryczałt energetyczny mogą także otrzymać wdowy lub wdowcy po kombatancie. Potrzebują w tym celu zaświadczenia Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającego uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wysokość ryczałtu

Ryczałt energetyczny obliczany jest na podstawie norm ilościowych ustalonych przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Od dnia 1 marca 2010 roku ryczałt energetyczny wynosi 139,16 zł.

Zobacz również serwis: Emerytury

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz. U. z 2001r. Nr 60, poz.622 z późn. zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama