reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Kto ma prawo do dodatku kombatanckiego do emerytury

Kto ma prawo do dodatku kombatanckiego do emerytury

Emeryt, który brał udział w wojnach, działaniach zbrojnych i walczył o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo do dodatku kombatanckiego.

Aby otrzymać dodatek kombatancki emeryt musi być kombatantem. Ustawa o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego dokładnie określa pojęcie kombatanta. Kombatantem jest osoba, która brała udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Emerytowi, który spełnia wyżej wymienione warunki przysługuje prawo do dodatku w wysokości 180,10 zł miesięcznie.

Dodatek kombatancki podlega corocznej waloryzacji, wraz z waloryzacja emerytur i rent.

Zobacz również: Czym jest kwota bazowa i jakie ma znaczenie dla emeryta

Prawo przyznaje prawo do kilku rodzajów dodatków. Może się wiec zdarzyć, że emeryt będzie uprawniony do więcej niż jednego dodatku do swojego świadczenia emerytalnego. Co się dzieje w takim przypadku? Emeryt, który ma prawo do świadczenia pieniężnego i do dodatku kombatanckiego lub świadczenia przysługującego w wysokości tego dodatku, określonych w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, do dodatku określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, do dodatku za tajne nauczanie, do świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud urany i batalionach budowlanych oraz do świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR otrzyma tylko jeden dodatek. Emerytowi będzie przysługiwał tylko jeden dodatek, dodatek wyższy lub wybrany przez niego.

Prawo do dodatku kombatanckiego przysługuje na podstawie decyzji ZUS. Emeryt, który chce otrzymać dodatek sam lub za pośrednictwem swojego przedstawiciela ustawowego składa wniosek w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryt może także przesłać do ZUS wniosek o przyznanie dodatku przez pocztę. Na wydanie decyzji organ na 30 dni, od momentu ustalenia wszystkich okoliczności w sprawie przyznania dodatku. Jeśli emeryt nie otrzyma dodatku, może w ciągu miesiąca, od daty doręczenia mu decyzji złożyć odwołanie do Sądu Okręgowego. Właściwym będzie Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek kombatancki przysługuje na podstawie zaświadczenia Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającego okresy działalności kombatanckiej lub represji.

Podstawa prawna: Art. 15 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn, zm.)

Zobacz również serwis: Emerytury

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama