Emerytura częściowa

Aleksandra Pajewska
rozwiń więcej
Emerytura częściowa to świadczenie ubezpieczonych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego. /fot. Fotolia
Emerytura częściowa została wprowadzona do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w 2013 roku jako rekompensata dla osób, które muszą pracować dłużej. Przyznawanie emerytury częściowej rozpocznie się w kwietniu 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o to świadczenie?

Emerytura częściowa to możliwość dla ubezpieczonych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego a spełnili łącznie dwa następujące warunki. Po pierwsze legitymują się dużym stażem ubezpieczeniowym, który wynosi odpowiednio co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Po drugie osiągnęli określony wiek, niższy niż powszechny wiek emerytalny (67 lat). Obniżony wiek wynosi co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Wysokość świadczenia

Częściowe świadczenie wynosi 50% kwoty docelowej emerytury i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury. Nie jest bowiem objęte gwarancją otrzymania świadczenia w minimalnej wysokości. Istnieje więc ryzyko by ubezpieczony otrzymywał emeryturę częściową jednak w wysokości niższej niż świadczenie minimalne. Nie ma w takiej sytuacji prawa ubiegania się o dopłatę z budżetu państwa. Ponadto każda otrzymana wypłata spowoduje obniżenie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym, zostanie od niego odliczona. Przyczyni się to do redukcji docelowego świadczenia. W związku z niską kwotą emerytury częściowej może być ona pobierano pomimo trwania stosunku pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem. Nie podlega ona zawieszeniu ani zmniejszeniu także z tytułu osiągania przychodów, niezależnie od ich źródła.

Emerytura częściowa mężczyzn

Od 2014 roku o takie świadczenie mogą ubiegać się mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i jednocześnie legitymują się łącznie 40 latami składkowymi i nieskładkowymi. Dotyczy to osób urodzonych po 31 marca 1949 roku, czyli tych, które osiągnęły wiek 65 lat i 6 miesięcy.

Świadczenie emerytalne przyznawane jest na wniosek ubezpieczonego składany do ZUS. Pisma w tej sprawie można będzie składać od kwietnia 2014 roku.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Emerytura częściowa kobiet

Od 2021 roku prawo do ubiegania się o emeryturę częściową uzyskają także kobiety. Obejmie to panie urodzone po 31 grudnia 1958 roku, czyli te w wieku co najmniej 62 lat i 1 miesiąca. Ustawodawca różnicuje uprawnionych do emerytury częściowej ze względu na kryterium wieku. To kobiety stanowią grupę uprzywilejowaną. By otrzymać świadczenie muszą osiągnąć niższy o 3 lata niż mężczyźni wiek i pozyskać krótszy o 5 lat staż.

Po spełnieniu wymagań stażowych (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz wiekowych ubezpieczony otrzyma wypłatę świadczenia już od miesiąca, w którym o nie wystąpił.

Emerytura częściowa rolników

Uprawnionymi do wcześniejszej emerytury są obok pracowników i przedsiębiorców także rolnicy. Konstrukcja emerytury częściowej wypłacanej z KRUS jest jednak odmienna od tej wypłacanej z ZUS. KRUS bazuje bowiem na systemie zdefiniowanych świadczeń, które korzystają z wysokiego wsparcia państwa. Dotacja z budżetu państwa wynosi 90%. Dlatego też pobieranie emerytury częściowej nie wpłynie negatywnie na wysokość docelowej emerytury rolnika. Nie spowoduje obniżenia kapitału emerytalnego. O świadczenie z KRUS może ubiegać się mężczyzna, który od 25 roku życia opłaca składki i w okresie od rozpoczęcia ich opłacania do złożenia wniosku o emeryturę częściową nie miał ani jednego dnia przerwy w płaceniu na rzecz KRUS. Długi staż ubezpieczeniowy musi zostać należycie udokumentowany.

Konstrukcja emerytury częściowej wypłacanej z KRUS jest inna od tej wypłacanej z ZUS. KRUS bazuje na systemie zdefiniowanych świadczeń, które korzystają z dotacji z budżetu państwa.

Powszechny wiek emerytalny

Jeśli ubezpieczony osiągnie powszechny wiek emerytalny, wówczas na jego wniosek emerytura częściowa ulega zamianie na emeryturę. W przypadku braku takiego pisma wypłata emerytury częściowej może być kontynuowana.

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna: ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...