Autoryzacja dostępu i podpis na dokumencie – atrybuty bezpiecznej firmy

inforCMS
Z roku na rok wzrasta ryzyko wycieku z firm strategicznych informacji. Ważną rolę w systemie ochrony odgrywa szeroko rozumiane zarządzanie dostępem oraz troska o zabezpieczanie i uwierzytelnianie dokumentów. Jak można się lepiej chronić?

Bezpieczeństwo jest obecnie jednym z podstawowych kryteriów korzystania z systemów informatycznych. Potwierdza to badanie firmy Cisco przeprowadzone wśród społeczności 970 posiadaczy certyfikatu CCIE (Cisco Certified Internetworking Expert) z 79 krajów, którzy pracują w firmach z listy Fortune 500 oraz małych i średnich przedsiębiorstwach. Z raportu wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat najważniejsze z punktu widzenia informatyków obszary to wirtualizacja oraz zarządzanie zabezpieczeniami i ryzykiem.

Jakie obszary i w jaki sposób powinny być szczególnie chronione?

Z całą pewnością warto uszczelniać dostęp do newralgicznych dla firmy obszarów: fizycznych – pomieszczeń, budynków oraz cyfrowych – danych zgromadzonych w systemach IT. Istotnym aspektem bezpieczeństwa jest sprawowanie kontroli nad firmowymi dokumentami. Każdy dokument ważny dla firmy powinien być przypisany do konkretnej osoby, podobnie jak każda dokonana na nim zmiana powinna być kojarzona z pracownikiem, który jej dokonał i oznaczona znacznikiem czasu.

Biometryczny dokument identyfikacyjny

Jak wynika z badań firmy Mediarecovery zajmującej się odzyskiwaniem danych, 37 proc. specjalistów od spraw bezpieczeństwa IT obawia się defraudacji i nadużyć dokonywanych przez własnych pracowników. Są to słuszne obawy, gdyż to właśnie pracownicy w 66 proc. incydentów naruszali bezpieczeństwo wewnętrzne. Równie poważna w skutkach jak przestępczość korporacyjna może być beztroska zatrudnionych, gubiących sprzęt lub przesyłających istotne dokumenty jako zwykłe załączniki poczty.

Zobacz: Firma-wieszjak.pl

Dobrym sposobem na zwiększenie ochrony danych może okazać się zastosowanie systemów biometrycznych do kontroli dostępu nie tylko do pomieszczeń, ale też aplikacji informatycznych. Uwierzytelnianie za pomocą rozpoznawania cech biometrycznych gwarantuje, że do stref i systemów chronionych będzie miała dostęp konkretna osoba, a jej tożsamość zostanie potwierdzona ponad wszelką wątpliwość. Rozwiązania takie potrzebne są w bankach i w administracji państwowej w celu ochrony zastrzeżonych informacji, sprawdzają się także w zakładach przemysłowych, w których wydzielone strefy fizyczne czy informatyczne powinny być chronione ze względów bezpieczeństwa. Jednak aby stosować zabezpieczenie biometryczne trzeba w firmie wdrożyć odpowiednie rozwiązanie, które pozwali na pobieranie, gromadzenie, przechowywanie i weryfikowanie danych identyfikacyjnych. System taki niezbędny jest wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność produkcji identyfikatorów biometrycznych, ich użycia lub ich obsługi. Jedną z dostępnych na rynku platform do budowy rozwiązań biometrycznych jest PentaBIDS firmy Pentacomp Systemy Informatyczne S.A.

Zobacz: E-dowód dostępny od 1 lipca 2011 roku

Posiada ona strukturę modułową, co ułatwia dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkującej organizacji. PentaBIDS jako cechy biometryczne wykorzystuje wizerunki twarzy, w tym odwzorowania trójwymiarowe twarzy, oraz rysunek żył nadgarstka lub palca. Są to metody o małej skali błędu, znacznie mniej podatne na czynniki środowiskowe niż odcisk palca, gdyż zabrudzony lub skaleczony palec może spowodować, że użytkownik nie zostanie rozpoznany przez system. „PentaBIDS obsługuje cały proces prowadzący do wydania biometrycznego dokumentu identyfikacyjnego, począwszy od pobierania danych biometrycznych, przez gromadzenie ich w repozytorium, aż do wydania biometrycznej karty identyfikacyjnej lub tokenu biometrycznego, służących użytkownikowi do uwierzytelniania się i autoryzacji dostępu do chronionych pomieszczeń i systemów informatycznych. PentaBIDS składa się z komponentów pozwalających tworzyć w firmie kompleksowe rozwiania. Jest przeznaczone dla tych, którzy chcą uwierzytelniać konkretne osoby, a nie karty dostępu, którymi te osoby się posługują” - mówi Bartłomiej Klinger zastępca dyrektora ds. Technologii i Rozwoju w Pentacomp.

Podpis elektroniczny – zrób to sam

Coraz częściej w firmach pracownicy pracują zdalnie, przesyłając wyniki swojej pracy do firmowej sieci. Nie zawsze są to bezpieczne kanały VPN, nieraz przesyłka wędruje po niezabezpieczonych łączach. Zresztą szyfrowanie dokumentów nie rozwiązuje problemu przypisania ich do konkretnego pracownika. Z kolei wewnątrz firm, szczególnie w dużych organizacjach, także tych rozproszonych, zachodzi potrzeba elektronicznego podpisywania dokumentów, tak by ich obieg był szybki i wszelkie decyzje mogły być podejmowane natychmiast. Jeśli dokumenty krążą w wewnętrznym obiegu i nie wychodzą poza organizację niekoniecznie trzeba kupować i wdrażać kwalifikowany podpis elektroniczny. Można przy pomocy odpowiedniego rozwiązania informatycznego stworzyć sobie podpis do wewnętrznego użytku. Pentacomp już w 2005 roku rozpoczął prace nad takim oprogramowaniem. Obecnie jest to dojrzały produkt – PentaSCAPE – platforma do obsługi infrastruktury klucza publicznego. „Rozwiązanie oferuje wszystko, czego potrzeba do wydawania pracownikom certyfikatów cyfrowych nawet w najmniejszej organizacji. Certyfikaty takie mogą służyć do cyfrowego podpisywania dokumentów czy poczty elektronicznej, szyfrowania danych oraz uwierzytelniania się w systemach informatycznych” dodaje Bartłomiej Klinger. Pentacomp w 2008 roku wdrożył całą platformę PentaSCAPE w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Urząd korzysta z wytwarzanych dzięki niej certyfikatów i podpisów cyfrowych w swoich wewnętrznych procedurach, w tym przy wymianie informacji z innymi jednostkami samorządowymi na terenie województwa małopolskiego.

W 2011r. mają wejść w życie nowe regulacje prawno-organizacyjne związane z projektem pl.ID i wydaje się, że administracja państwowa czy samorządowa, która była naturalnym klientem dla rozwiązań typu PentaSCAPE straci potrzebę ich zakupu. Obywatel będzie miał certyfikat elektroniczny zaimplementowany w swoim dowodzie osobistym, wydawanym przez jeden centralny organ państwowy, a jednostki administracji będą wyposażone w narzędzia do obsługi tego certyfikatu. Dla tego typu rozwiązań będzie jednak miejsce w organizacjach, które wolą stworzyć infrastrukturę zaufanych certyfikatów na własnym terenie i nie chcą korzystać z certyfikatów „urzędowych”.

Platforma PentaBIDS składa się z trzech zintegrowanych i jednocześnie niezależnych strukturalnie podsystemów. Pierwszy z nich, PentaBIDS-ES, wspomaga pracę biur lokalnych i punktów obsługi w zakresie elektronicznej rejestracji wniosków, wydawania oraz unieważniania biometrycznych dokumentów identyfikacyjnych. Umożliwia pobranie i zarejestrowanie danych biograficznych oraz biometrycznych (m.in.: zdjęcia twarzy, rysunku żył, odcisków palców). Drugi o nazwie PentaBIDS-BDPS – odpowiada za graficzną oraz elektroniczną personalizację dokumentów. Oprogramowanie steruje procesem produkcji dokumentów, w tym zaawansowanymi maszynami personalizującymi (drukarki, grawerki laserowe, urządzenia do perforacji obrazów, urządzenia do personalizacji elektronicznej mikroprocesorów itp.) Trzeci: PentaBIDS-BDMS – to centralny rejestr dokumentów biometrycznych. Może obsługiwać dane biometryczne dowolnego typu. Administratorem danych jest zawsze przedsiębiorstwo wdrążające rozwiązania. Należy pamiętać, że cechy fizyczne poszczególnych osób przetworzone w postać cyfrową są pod względem prawnym danymi osobowymi i jako takie podlegają ustawie o ochronie danych osobowych.

O platformie PentaSCAPE

Platforma PentaSCAPE zapewnia pełną infrastrukturę klucza publicznego (PKI), dzięki czemu pozwala stworzyć lokalne Centrum Certyfikacji, wydawać certyfikaty cyfrowe i zaufane znaczniki czasu oraz na bieżąco weryfikować ważność wydawanych poświadczeń cyfrowych. Uwierzytelnianie dostępu, zabezpieczanie danych oraz kanałów komunikacyjnych w PentaSCAPE (Secure Communication and Application Portal Environment) odbywa się z wykorzystaniem indywidualnych certyfikatów cyfrowych użytkowników, zapisanych na kartach mikroprocesorowych oraz certyfikatów cyfrowych wydawanych dla urządzeń będących elementami infrastruktury komunikacyjnej.

Marek Massalski

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...