Wynajmę mieszkanie za darmo - co się kryje pod tego typu ofertami?

Wynajmę mieszkanie za darmo - co się kryje pod tego typu ofertami? /fot. Fotolia
Oto jeden z przykładów ogłoszenia odnalezionego w sieci: „Studentce wynajmę luksusowe mieszkanie za darmo. Warunki do omówienia. Każdy poszukuje czegoś, a czy możemy sobie pomoc?” Skorzystanie z tego typu propozycji może być bardzo groźne w skutkach. Jednak dużo większym problem są anonse mające ukryte zamiary. Nie ujawnia się w nich „drugiego dna”. Jak się ustrzec przed tego rodzaju ofertami?

Jedną z podstawowych potrzeb jest zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa. Dotyczy ono zarówno ochrony osobistej, np. przed napaścią, jak również zapewnienia miejsca do życia – domu bądź mieszkania. Jednakże od wielu lat ich zakup, czy najem wymaga dużego nakładu finansowego. Nie wszyscy posiadają wystarczającą ilość zasobów, aby dokonać takiego zakupu, bądź najmu.  Problem ten dotyczy przede wszystkim młodych ludzi, np. studentów. Szukają więc oni różnego rodzaju rozwiązań, np. anonsu wynajmu mieszkania za darmo.

Analiza ofert zamieszczonych w sieci – trzy ich rodzaje

Pierwsze z nich, to ogłoszenia z ukrytym znaczeniem. Drugi ich typ, to anonsy mające na celu manipulację  np. wyrażające fałszywą i bezinteresowną chęć pomocy osobie bardzo jej potrzebującej. Trzeci wariant, to ten, w których nadawca bardzo wyraźnie sugeruje zasady wynajmu nieruchomości, bądź proponuje wprost układ „mieszkanie za seks”.            

Oto przykłady ogłoszeń zamieszczonych w sieci:

  1. Dotyczące pierwszej grupy, czyli z ukrytym sensem:

„Ładny pokój w Centrum dla dziewczyny za darmo

Pokój znajduje się na Powiślu, blisko Starówki, w ładnym nowoczesnym mieszkaniu. Dogodne połączenie komunikacyjne w każdym kierunku. Szybki internet, telewizja kablowa. Mieszkanie za absolutną darmochę.”

Odpowiedź, którą otrzymałam na zapytanie:

„Cześć. Warunki w skrócie: jestem właścicielem tego mieszkania, ale nie mieszkam w nim na co dzień. Przebywam w Anglii. Przyjeżdżam do Polski raz na ok. 2 miesiące i mieszkam w tym mieszkaniu przez ok. 2 tygodnie. Chętnie udostępnię  Ci  to mieszkanie, w zamian za dotrzymanie mi towarzystwa w czasie, gdy jestem w Polsce. Jeśli wstępnie jesteś zainteresowana, to napisz proszę dwa słowa o sobie, ile masz lat i co porabiasz? Pozdrawiam.”

„Sympatyczna współlokatorka poszukiwana.

Witam. Mieszkam sam, w mieszkaniu dwupokojowym, z czego jeden, mniejszy pokój jest zamknięty przez właściciela. Szukam fajnej współlokatorki do wspólnego zamieszkania obniżenia kosztów. Pozdrawiam 42 lata.”

Odpowiedź:

„Witaj. Jak napisałem, mieszkam w mieszkaniu dwupokojowym, ale jeden mniejszy pokój jest zamknięty przez właściciela. Do dyspozycji jest większy pokój, kuchnia, przedpokój i łazienka. Można to potraktować jako dużą kawalerkę. Jestem wolny i szukam wolnej kobiety do wspólnego zamieszkania. We dwoje łatwiej, taniej i przyjemniej. Napisz coś więcej o sobie i prześlij mi swoje zdjęcia. Pozdrawiam cieplutko.”

„ Wynajmę mieszkanie młodej dziewczynie

Witam, mam nowe mieszkanie w centrum, w pełni umeblowane. Rzadko w nim bywam. Wynajmę miłej dziewczynie.

Odpowiedź: Mieszkanie jest 2-pokojowe, z dużą oddzielną kuchnią. Wyposażone w zmywarkę, piekarnik, kuchenkę, piekarnik, mikrofalę, sokowirówkę i inne „dogodności” ;)  Łazienka z ogromną wanną z hydromasażem. Mam rodzinę. Moje małżeństwo to już fikcja. Szukam towarzystwa, rozmów i innych…Będziemy się spotykać tylko po wcześniejszym umówieniu się. Odpisz.”

W tego rodzaju propozycjach nadawca zwykle dość szybko przekazuje swoje prawdziwe cele. Jednakże są one zagrożeniem dla osób będących w bardzo trudnej sytuacji finansowej, czy też nie wierzących w siebie i swoje możliwości. Zaczynają one wtedy rozważać takie rozwiązanie, nawet jeśli wcześniej w ogóle nie brały go pod uwagę.

  1. Anonse z drugiej grupy, czyli mające na celu zwieść osobę młodą, jeszcze niedoświadczoną, może infantylną i wierzącą w dobre intencje wszystkich ludzi:

„Wynajmę pokój dziewczynie potrzebującej gratis/ Warszawa

Centrum, wifi, wynajem gratis. Napisz coś o sobie, ewentualnie foto. pozdrawiam.”

Odpowiedź: „Witaj. Rozumiem, że nie chcesz przesłać mi swoich zdjęć. Poprosiłem o nie po to, żeby zobaczyć jaką jesteś osobą i czy się dogadamy.  Sam przeszedłem w życiu trudną drogę, dlatego chcę pomóc młodej, potrzebującej dziewczynie, przygarniając ją do swojego mieszkania. Proponuję spotkanie i omówienie tego bliżej. Jeśli jesteś zainteresowana, podam Ci swój numer tel. żeby umówić się na mieście, a później pojedziemy obejrzeć mieszkanie. Pozdrawiam ciepło.”

„Wynajmę pokój nawet za darmo / Warszawa

Witam, wynajmę pokój w Ząbkach. Jeśli nie posiadasz pieniędzy, to nie szkodzi. Jak zarobisz, to oddasz. Jeśli jesteś zainteresowana - pisz tutaj, a na pewno się dogadamy. Zapraszam”

Odpowiedź:

„Tak, jak napisałem w ogłoszeniu – jeśli nie masz pieniędzy, na pewno się dogadamy. Zależy mi na tym, żeby młodzież się rozwijała w tym kraju. Na pewno łatwiej Ci będzie z mieszkaniem za darmo. A jak się dorobisz, to mi oddasz. Spotkajmy się i porozmawiajmy o szczegółach. Odpisz jeśli Cię to interesuje.”

„Współlokatorkę, free

Hej, mieszkam sam, okolice Metra Ursynów. Szukam dziewczyny chętnej wspólnie mieszkać. Mieszkanie jest spore, kuchnia z jadalnią, duży salon, powywalane ściany, ale ponieważ jedyny wolny pokój zagospodarowany jest na garderobę, to szukam dziewczyny, która w zamian za brak kłopotu mieszkaniowego, będzie gotowa się porozumieć... Mieszkanie w tej opcji za free.”

Odpowiedź:

„Hej. Super, że jesteś zainteresowana. Szkoda, żeby takie duże mieszkanie używała tylko jedna osoba, skoro inni ludzie nie mają gdzie mieszkać. A co do szczegółów, łatwiej będzie mi przekazać Ci wszystkie w trakcie realnego spotkania. Jutro po południu u mnie w mieszkaniu?”

Tego typu propozycje są dużym zagrożeniem dla osób, które w niedawnym czasie wyprowadziły się z domu rodzinnego i zostały pozostawione samym sobie. Zarówno finansowo, jak i emocjonalnie. Nadawcami często są osoby bardzo przebiegłe i potrafiące szybko wyczuć nadmierne zaufanie względem obcych, brak doświadczenia w tego rodzaju sytuacjach społecznych, silną potrzebę otrzymania pomocy, czy też brak ochrony ze strony bliskich. Krok po kroku, używając odpowiednich słów i tonu, wyrażając troskę i chęć podarowania bezinteresownego wsparcia, przekonują zainteresowanego do siebie. Wtedy zaczyna się piekło, z którego czasem bardzo trudno się wydostać. 

  1. Ogłoszenia trzeciej odmiany, czyli mające na celu zasugerowanie propozycji mieszkania za towarzystwo, bądź zaproponowanie wprost zawarcie układu „mieszkanie za seks”:

 „Wynajmę pokój dziewczynie bez opłat / Warszawa

Hej, mam 27 lat. Miły, spokojny chłopak wynajmie pokój dziewczynie za darmo, w zamian za milo spędzony czas. Pozdrawiam”

Odpowiedź:

„Hej. Tak jak w ogłoszeniu, proponuję zamieszkanie ze mną w moim, dwupokojowym mieszkaniu, w zamian za wspólnie spędzony czas. Również w łóżku. Będziesz miała swoje odrębne życie. Potrzebuję jedynie trochę wspólnego czasu i bliskości. Pozdrawiam”

„Wynajmę mieszkanie za sex / Warszawa

Witam Panowie, atrakcyjna kobieta, z własną firmą, proponuje wynajem młodemu i pięknemu mężczyźnie, ekskluzywnego mieszkanie w zamian za seks. Maks 30 lat. Interesuje mnie stały układ.”

Odpowiedź:

„Witaj. Jestem kobietą mającą wysoką pozycję zawodową i społeczną. Posiadam swoją własną, prężnie działającą firmę. Jestem atrakcyjną, zadbaną, 43-letnią singielką. Szukam młodego mężczyzny. Umięśnionego, wysokiego i zadbanego. Oddam Ci, do wyłącznie Twojej dyspozycji, moje drugie, ekskluzywne mieszkanie, w zamian za. Oferuję również wyjazdy i zakup fajnych ubrań. Proponuję stały układ. Jeśli Cię to interesuje, spotkajmy się.„

 „Wynajmę mieszkanie za układ

Wynajmę kawalerkę Pani za układ. Mieszkanie jest po remoncie, umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD, pralka.”

Odpowiedź:

„Witam. Ja mam wolne mieszkanie, Ty masz trochę wolnego czasu i piękne ciało. Potrzebujesz również mieszkanie do zamieszkania w nim. Układ polega na tym, że ja zapewniam Ci lokum – przestronną i wyremontowaną kawalerkę w super lokalizacji i pokrywam wszystkie koszty związane z jej utrzymaniem. Ty nie płacisz nic. W zamian będziemy wspólnie spędzać miło czas kilka razy w tygodniu. Kolacja, wino i seks. Jestem wolny i oczekuję, żebyś Ty była wolna. Pzdr.”

Pozornie mogą być to atrakcyjne propozycje dla osób zdecydowanych na wejście w tego typu układ. Jednakże, nie zdają sobie one sprawy, z jak poważnymi konsekwencjami być może będą musiały zmierzyć się w przyszłości.

Zagrożenia płynące z ofert typu wynajmu mieszkania „za darmo”

W ogłoszeniu każdy może zamieścić co chce. Młode pokolenie nie zdaje sobie sprawy, jak duże koszty może ponieść, wplątując się w tego rodzaju sytuacje. Niezależnie od tego, czy będzie to nieświadome uwikłanie, skuszenie się po zapoznaniu się z bliższymi informacji, czy pozornie świadoma decyzja. Podstawowym zagrożeniem jest narażenie się na agresję oraz na przemoc fizyczną, bądź psychiczną. Inne to: upokorzenia, utrata godności i wolności osobistej, które skutkują często obniżonym poczuciem własnej wartości. Kolejnym może być uzależnienie od alkoholu, narkotyków, bądź innych używek, po które zdarza się sięgać dla pozornego poradzenia sobie z trudnymi emocjami. Częstym następstwem jest stały uszczerbek na zdrowiu psychicznych. Jest nim również niechciana ciąża, a także trudności w stworzeniu zdrowego związku po zakończeniu układu.

Jak się ustrzec?

Każdy marzy o posiadaniu komfortowego mieszkania, bądź domu, czy też o możliwości ich użytkowania. To naturalne i nie ma w tym nic złego, jednak nie za wszelką cenę i nie natychmiast. Jest to złudna nadzieja na dysponowanie swoją wolnością osobistą.  Aby ją osiągnąć, rozum wraz z wolą muszą na jakiś czas stłumić niemożliwe do natychmiastowego spełnienia impulsy, pożądania bądź potrzeby, aby zaspokoić je we właściwym czasie. Paradoksalnie wolność i dojrzałość uzyskuje się poprzez panowanie nad sobą i ponoszenie konsekwencji za swoje decyzje i czyny.

Dostępne są inne rozwiązania. Studenci często podejmują dodatkową pracę, część decyduje się na rozpoczęcie studiów w trybie zaocznym, jednocześnie pracując i zapewniając sobie samodzielne utrzymanie.

Podsumowując, nie istnieje coś takiego, jak bezinteresowne wynajęcie mieszkania „za darmo”. Nie pozwólmy odebrać sobie swojej wolności, godności osobistej i zdrowia.

Autor: Paulina Karpińska

Prawo
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

pokaż więcej
Proszę czekać...