Zakazy w razie skazania za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej (art. 41a)

Opracował: Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Sąd nakłada na skazanego wskazane obowiązki fakultatywnie na okres od roku do 15 lat.
Sąd może orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej; obowiązek lub zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu.

Wskazany środek karny został dodany do Kodeksu karnego w 2005 roku w wyniku nowelizacji kodeku karnego. Rozwiązanie jakie zawiera i potencjalne sposoby oddziaływania na sprawcę zostały zaczerpnięte z ustawodawstw innych państw, w tym amerykańskiego. Ich główną funkcją jest funkcja ochronna a także wychowawcza. Przepis ten znajduje szczególnie zastosowanie w przypadku przestępstw związanych z przemocą w rodzinie.

Analizowany przepis wskazuje, że sąd może orzec wobec sprawcy obok kary głównej dodatkowo następujące nakazy/zakazy:

1. obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach (np. obowiązek powstrzymania się człowieka uzależnionego od hazardu od przebywania w kasynach)

2. zakaz kontaktowania się z określonymi osobami (np. zakaz kontaktu ojca maltretującego dzieci z nimi)

3. zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu (w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej). Obowiązek ten może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czas.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Sąd nakłada na skazanego wskazane obowiązki fakultatywnie na okres od roku do 15 lat. Mogą być one orzekane w różnej konfiguracji tj. mogą być orzekane pojedynczo, wybiórczo obok siebie (równolegle) lub mogą być orzeczone wszystkie razem (np. ojciec maltretujący seksualnie dzieci może dostać nie tylko zakaz kontaktowania się z nimi, ale także zakaz opuszczania miejsca pobytu bez zgody sądu).

Od powyżej wskazanej reguły co do tego, że orzeczenie wskazanych obowiązków jest fakultatywne istnieją wyjątki, tj. sytuacje w których ich zastosowanie jest obligatoryjne. Ma to miejsce w przypadku:

  • nałożenia na sprawcę jednego (lub kilku) z obowiązków/zakazów jest obowiązkowe jeżeli został on skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego
  • sąd może orzec wobec sprawcy jeden z obowiązków/zakazów na zawsze jeżeli sprawca ponownie zostanie skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego

Zobacz serwis: Sprawy karne

Należy zwrócić uwagę na to, że wbrew wrażeniu jakie można odnieść co do pozornej jedynie możliwości egzekucji i wymuszenia realizacji obowiązków nałożonych przez sąd (przestrzegania zakazów) takich jak realizacja zakazu przebywania w określonych miejscach (np. w kasynie, pubie) to istnieją dwa rozwiązania prawne które mogą wzmacniać ich wykonywanie:

Po pierwsze, w myśl przepisu art. 75 p. 2 Kodeksu karnego w przypadku orzeczenia kary z warunkowym jej zawieszeniem sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1 albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych. Oznacza to, że już samo łamanie nałożonego obowiązku może być samodzielną podstawą do orzeczenia wykonanej kary. Przykładowo uporczywe nachodzenie żony przez męża który ma zakaz zbliżania się do niej z powodu skazania za fizyczne znęcanie się nad nią może być powodem do tego aby karę zawieszoną wobec niego “odwiesić” tj. sąd w takiej sytuacji może zarządzić wykonanie orzeczonej kary.

Po drugie, istnieje przepis art. 244 Kodeksu karnego który penalizuje nie przestrzeganie orzeczonych środków karnych, wskazując wprost na to, że „kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów lub obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Nie przestrzeganie nałożonych przez sąd obowiązków wskazanych w powyższym przepisie może prowadzić do odpowiedzialności karnej danej osoby, co może prowadzić do jej skazania na pozbawienie wolności, niezależnie od tego jaką karę uprzednio sąd zarządził uprzednio wobec danej osoby wraz z środkiem karnym. Przykładowo jeżeli lekarz dostał zakaz wykonywania zawodu oraz karę grzywny za swoje przestępstwo, to nie przestrzeganie przez niego orzeczonego zakazu jest odrębnym przestępstwem I może być skazany za nie, w tym na karę do 3 lat pozbawienia wolności (zgodnie z brzmieniem przepisu art. 244 KK.

Realizację orzeczonych zakazów można również egzekwować za pomocą doraźnych interwencji policyjnych – przykładowo poprzez wezwanie patrolu w celu egzekucji zakazu kontaktu męża z byłą żoną, awanturującego się pod jej drzwiami, poprzez wyproszenia (ewentualne wyprowadzenie) takiej osoby sprzed drzwi, z klatki byłej małżonki.

Zobacz: Darmowe porady prawne

Podstawa prawna: Art. 41a Kodeksu karnego

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...