Rodzaje skarg składanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Joanna Namojlik
rozwiń więcej
Skarga do ETPCz./ Fot. Fotolia
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu to sąd międzynarodowy, którego głównym celem jest ochrona praw i wolności. Czyni to poprzez rozpatrywanie skarg, które są do niego wnoszone.

Dwa rodzaje skarg

Zgodnie z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności wyróżniamy dwa rodzaje skarg wnoszonych do ETPC.

Pierwszym rodzajem są skargi międzypaństwowe, które są wnoszone przez państwo – stronę Konwencji, przeciwko innemu państwu – stronie Konwencji. Występują one bardzo rzadko w praktyce.

Drugim rodzajem skarg, z którymi możemy wystąpić do Trybunału, są skargi indywidualne. Jak sama nazwa wskazuje, są one wnoszone przez indywidualne podmioty – obywateli – przeciwko państwu. W przeciwieństwie do poprzednich, są bardzo często praktykowane.

Należy pamiętać, iż ze skargą nie można wystąpić przeciwko osobie fizycznej.

Skarga indywidualna

Skargę indywidualną można wnieść osobiście lub za pomocą przedstawiciela. Mówiąc o przedstawicielu mamy na myśli adwokata, radcę prawnego, bądź inna osobę, na którą Trybunał wyrazi zgodę.

Występujący ze skargą (czyli skarżący lub jego przedstawiciel), musi posiadać wystarczającą i odpowiednią zdolność rozumienia jednego z języków urzędowych Trybunału – angielskiego lub francuskiego.

W wyjątkowych sytuacjach, z usprawiedliwionych powodów Trybunał może wyrazić zgodę by skarżący posługiwał się językiem ojczystym. Jednak należy mieć na uwadze, że może się to wiązać z obowiązkiem pokrycia kosztów postępowania przez skarżącego.

Polecamy serwis: ETPCz

Sporządzenie skargi

Skargę wnosi się do Trybunału na specjalnym formularzu, który należy dokładnie wypełnić. Formularz składa się z kilku części.

Po pierwsze należy wskazać dane wnoszącego skargę i przedstawiciela – jeśli taki został ustanowiony.

Ponadto skarżący powinien pokrótce przedstawić sprawę, wskazując również daty zaistniałych zdarzeń.

Ważne jest wskazanie konkretnych przepisów Konwencji, które zostały naruszone i stanowią podstawę wnoszonej skargi. Należy również pamiętać o uzasadnieniu.

Jako że warunkiem wniesienia skargi jest wyczerpanie środków odwoławczych w kraju, należy przytoczyć ten fakt, powołując się na ostateczne orzeczenia, wskazując jednocześnie sąd, który je wydał, datę oraz rodzaj orzeczenia.

Zobacz także: Jakie wymogi należy spełnić składając skargę do ETPC?

Po sporządzeniu skargi

Po sporządzeniu skargi należy ją wysłać bezpośrednio do Strasburga. Po jej otrzymaniu Kancelaria Trybunału utrwala stemplem datę. Ma to ogromne znaczenie, ze względu na ograniczony, 6-miesięczny termin wniesienia skargi, którego przekroczenie może stanowić podstawę odrzucenia skargi.

Wszelkie pisma procesowe oraz wszystkie załączone do nich dokumenty należy przesyłać w trzech kopiach.

Polecamy serwis: ETPCz

Podstawa prawna:

Regulamin Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...