Kto ma prawo do wolności sumienia i wyznania?

Ewa Karaś
rozwiń więcej
Ewa Ryś
rozwiń więcej
Wolność sumienia i religii to swobodny wybór własnego światopoglądu. / inforCMS
Wolność religii i sumienia jest zagwarantowana w Konstytucji. Inaczej nazywana jest wolnością sumienia i wyznania. Zapewnia każdemu możliwość wyboru światopoglądu. Czy zdajemy sobie sprawę, co tak naprawdę oznacza wolność wyznania? 

Wolność sumienia i religii to swobodny wybór własnego światopoglądu. Bez jakiejkolwiek ingerencji ze stron władzy państwowej, ani osób trzecich. Wolność wyznania to prawo do reprezentowanie swojego światopoglądu oraz postępowania w zgodzie z własnym sumieniem.

Z wolności sumienia i wyznania korzystają obywatele polscy, cudzoziemcy i bezpaństwowcy. Mają oni prawo do wolności na równych zasadach.

Elementami wolności sumienia i religii są:

  • swoboda wyboru przekonań,
  • wolność praktyk wykonywanych publicznie i prywatnie,
  • prawo do wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem,
  • prawo do milczenia w sprawie religii,
  • wolność tworzenia zrzeszeń religijnych,
  • wolność tworzenia wspólnych zrzeszeń przez różne związki religijne.

Jak państwo powinno odnieść się do swobody religii i wyznania swoich obywateli. Przede wszystkim państwo powinno zachować neutralność światopoglądową. Ma to swój przejaw w rozdziale Kościoła od państwa. Państwo nie powinno ingerować w działalność związków wyznaniowych. Zakazane jest powierzanie przez państwo związkom wyznaniowym funkcji sprawowanych przez państwo. Związki wyznaniowe nie mogą ingerować w działalność organów państwa.

Zobacz również: Omówienie Konstytucji RP

Państwo powinno zagwarantować związkom pewną pozycję prawną w państwie. Ma obowiązek zapewnić im określony stopień niezależności. Związki muszą mieć swobodę samostanowienia w sprawach własnej religii. Przejawiać się to między innymi w swobodzie wypowiadania publicznie swoich poglądów.

Państwo nie ma prawa oceniać głoszone przez poszczególnych obywateli poglądów.

Polska jest państwem świeckim i neutralnym w sprawach religijnych. Kościoły i związki wyznaniowe są niezależne od państwa. Jednak nie należy ten rozdział przeprowadzać rygorystycznie. Wskazana i dopuszczalna jest współpraca między związkami wyznaniowymi a państwem.

Wolność sumienia i religii w prawie polskim

Wolność sumienia i religii wywodzi się z Konstytucji. Jest także zagwarantowana w umowach międzynarodowych. Mowa to zwłaszcza o Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz o Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

W polskim prawie obok Konstytucji kwestię tą regulują: ustawa o gwarancji wolności sumienia i wyznania. Obowiązują także ustawy określające status poszczególnych związków wyznaniowych uchwalonych na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z przedstawicielami.

Kwestie wzajemnych stosunków pomiędzy Kościołem katolickim a państwem polskim reguluje umowa międzynarodowa pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską. Umowa ta nazywana jest konkordatem. Stanowi część prawa krajowego.

Konstytucja wskazuje na niektóre aspekty wolności religii:

  • prawo do tworzenia związków wyznaniowych,
  • prawo do głoszenia swojej religii,
  • prawo do zrzeszania się w organizacje realizujące cele religijne,
  • prawo rodziców do religijnego wychowania swoich dzieci.

Czy wolność może podlegać ograniczeniom

Każdemu zagwarantowano wolność religii i sumienia. Czy oznacza to, że można korzystać z niej bez żadnych ograniczeń. Odpowiedz brzmi nie. Wolność sumienia i wyznania podlega ustawowym ograniczeniom. Ograniczenia mają na celu ochronę:

  • bezpieczeństwa publicznego,
  • porządku,
  • zdrowia,
  • moralności publicznej,
  • podstawowych praw i wolności innych osób.

Ponadto korzystanie z wolności religii i sumienia nie może polegać na uchylaniu się od obowiązków publicznych nałożonych przez prawo. Zdarza się jednak, że obowiązki takie ulegają modyfikacjom. Najpopularniejszym przykładem tego jest zmiana odbywania służby wojskowej na służbę zastępczą. Obywatel, któremu przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na odbywanie służby wojskowej, może być obowiązany do służby zastępczej.

Kościół i związki wyznaniowe

Kościoły i związki wyznaniowe są w Polsce równouprawnione. Stosunki pomiędzy państwem a Kościołem i związkami wyznaniowymi opierają się na wzajemnym poszanowaniu autonomii. Powinny wzajemnie i niezależnie od siebie współdziałać dla dobra człowieka i dla dobra wspólnego.

Zobacz również: Trybunał Konstytucyjny

Kościołom i związkom wyznaniowym przysługuje prawo do:

  • określenia doktryny religijnej,
  • określania dogmatów i zasad wiary,
  • publicznego sprawowania kultu,
  • nauczania religii w szkołach,
  • udzielania posługi religijnej (w szpitalach, zakładach karnych)
  • ustawiania wewnętrznego prawa,
  • korzystania ze środków masowego przekazu,
  • prowadzenia działalności oświatowo - wychowawczej,
  • prowadzenia działalności charytatywnej.
Prawo
Już 30 emerytów wygrało. ZUS musi przeliczyć im emerytury. Przykładowo o 2800 zł w górę. Kolejni emeryci czekają [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.
11 maja 2025

Emeryt wywalczył ponowne przeliczenie emerytury i podwyżkę o około 2800 zł miesięcznie. Tak znaczna podwyżka wynika z wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2025 r. (sygn. akt VII U 1462/24). Wyrok w wykonaniu innego wyroku - tym razem Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Spór dotyczył ponownego przeliczenia emerytury niesłusznie pomniejszonej o korzyści z emerytury wcześniejszej. Takie pomniejszenie pokrzywdziło co najmniej 150 000 osób w okresie od 2013 r. do dzisiaj.

Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja
10 maja 2025

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy
10 maja 2025

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]
10 maja 2025

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
11 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
11 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

pokaż więcej
Proszę czekać...