Ruszył Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Pomoc prawna dla ofiar przestępstw. / Fot. Fotolia
Do najbliższej soboty (25 lutego) każdy zainteresowany może zgłosić się po bezpłatną poradę prawną.

Specjaliści dyżurować będą w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem na terenie całego kraju.

Tegoroczna, organizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, edycja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest już 12. Dzisiaj zainaugurowała ją konferencja prasowa, w której udział wzięli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michał Królikowski, Zastępca Prokuratora Generalnego - Marzena Kowalska, Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych - Maciej Bobrowicz, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, przedstawiciele Policji i kuratorów.
- Ta coroczna inicjatywa ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem – powiedział dzisiaj wiceminister sprawiedliwości.
Od kilku lat Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje działania zmierzające do stworzenia ogólnokrajowego systemu pomocy ofiarom przestępstwem oraz opracowania i propagowania najlepszych praktyk w zakresie ochrony osób pokrzywdzonych.
- Naszym osiągnięciem jest utworzenie na terytorium Polski sieci Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które prowadzone są przez istniejące od wielu lat organizacje pozarządowe - zaznaczył Michał Królikowski.
 
Ośrodki te przede wszystkim udzielają bezpłatnej informacji prawnej i pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym przestępstwem, prowadzą bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstw i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej. Ośrodki mają za zadanie, we współpracy z organami samorządowymi, tworzenie sieci pomocy ofiarom przestępstw na terenie danego województwa oraz angażowanie wolontariuszy do działań na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem w charakterze ich opiekunów.
Do 2010 r. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw był organizowany w sądach. Tegoroczna formuła jest kontynuacją zeszłorocznej. W czasie „Tygodnia”, w dniach  20-25 lutego, zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

 
W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w sobotę w godz. 10.00-13.00.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Ministerstwo Sprawiedliwości, przy organizacji Tygodnia Pomocy, od dłuższego czasu z powodzeniem ściśle współpracuje z Policją, samorządem adwokackim i radcowskim, Prokuraturą Generalną, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Biurem Rzecznika Praw Dziecka, Krajową Radą Kuratorów Sądowych oraz Krajową Radą Komorniczą.
- Dlatego też, dzięki zaangażowaniu się w obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw tych podmiotów, dyżury pełnione w ośrodkach będą miały charakter interdyscyplinarny – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej ofiarom przestępstw udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, posiadający specjalistyczną wiedzę w zakresie postępowania przygotowawczego funkcjonariusze Policji oraz kuratorzy i komornicy.
Prawnik.pl poleca: Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.
Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, zrodziła się w Ministerstwie Sprawiedliwości w 2000 r.  Jest związana z obchodzonym - także w Polsce - w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Prawo
Już 30 emerytów wygrało. ZUS musi przeliczyć im emerytury. Przykładowo o 2800 zł w górę. Kolejni emeryci czekają [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.
11 maja 2025

Emeryt wywalczył ponowne przeliczenie emerytury i podwyżkę o około 2800 zł miesięcznie. Tak znaczna podwyżka wynika z wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2025 r. (sygn. akt VII U 1462/24). Wyrok w wykonaniu innego wyroku - tym razem Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Spór dotyczył ponownego przeliczenia emerytury niesłusznie pomniejszonej o korzyści z emerytury wcześniejszej. Takie pomniejszenie pokrzywdziło co najmniej 150 000 osób w okresie od 2013 r. do dzisiaj.

Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja
10 maja 2025

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy
10 maja 2025

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]
10 maja 2025

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
11 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
11 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

pokaż więcej
Proszę czekać...