Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie uruchomiona

NFZ uruchomiło całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
NFZ uruchomiło całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Można z niej korzystać przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Szumowski: uruchamiamy całodobową infolinię NFZ o koronawirusie

Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w środę odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Minister Szumowski poinformował, że w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa. "Natomiast na pewno takie przypadki w ciągu najbliższego czasu będą" – zaznaczył.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Szef KPRM przekonywał, że na razie nie ma przesłanek do odwoływania imprez masowych, a władze będą na bieżąco reagować na rozwój sytuacji. Dodał, że obecnie niebezpieczeństwem jest "chaos informacyjny i dezinformacja. I na ten obszar również kładziemy duży nacisk".

Dworczyk powiedział też, że w budżecie państwa – w rezerwie ogólnej – na wszelkie działania prewencyjne i związane z leczeniem chorych na koronawirusa, jeśli będzie taka konieczność, zarezerwowano 200 mln zł.

Ministrowie poinformowali też o postępowaniu wobec osób, które powracają z miejsc, gdzie choroba zakaźna COVID-19 zbiera żniwo. Apelowali o zachowanie spokoju i przypominali o tym, jak należy postępować.

Minister zdrowia poinformował, że uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Dodatkowo też pasażerowie wszystkich połączeń międzynarodowych Polskich Kolei Państwowych, powracający do kraju, będą informowani o tym, jak mają postępować, gdy mają jakiekolwiek wątpliwości co do swego stanu zdrowia.

Działania podejmowane będą też na szczeblu administracji rządowej. W środę w godzinach popołudniowych odbędzie się telekonferencja z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ. Podczas rozmowy sprawdzany będzie m.in. związany z koronawirusem stan wdrożenia zalecanych procedur w szpitalach.

"Będziemy sprawdzać i update'ować (uaktualniać – PAP) stan informacji o przygotowaniach sprzętowych, ale również będziemy kontrolować stan wdrożenia procedur na wypadek wystąpienia koronawirusa i (sprawdzać) czy dyrektorzy szpitali mają opanowane te informacje, które były przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, i czy faktycznie są one przełożone na działania praktyczne w jednostkach szpitalnych" – powiedział Szumowski i dodał, że uruchomiona została możliwość dodatkowego wyposażenia szpitali w środki ochrony osobistej.

W czwartek we wszystkich urzędach wojewódzkich odbędą się spotkania w obecności przedstawicieli NFZ-u z dyrektorami szpitali po to, aby rozmawiać o procedurach związanych z koronawirusem, o ich wdrażaniu i prowadzeniu akcji informacyjnych. Rozpocznie się też akcja informacyjna na szeroką skalę, skierowana do obywateli i do wszystkich agend państwowych zaangażowanych w te przygotowania. W czwartek też minister edukacji narodowej zaprosił do siebie wszystkich kuratorów.

"Tam również nastąpi omówienie aktualizacji procedur postępowania w sytuacjach, kiedy jest podejrzenie, że jakieś dziecko bądź nauczyciel mogą być zarażeni, albo mieli kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem" – dodał Dworczyk.

Z kolei na piątek premier Mateusz Morawiecki wezwał do siebie wszystkich wojewodów na odprawę w obecności ministra zdrowia i innych ministrów zaangażowanych w działania związane z zaistniałą sytuacją.

Minister zdrowia naświetlił też sprawę z praktycznego punktu widzenia pracodawcy i pracownika. Zapewnił, że osobom, które trafią z uzasadnionym podejrzeniem zarażenia na oddział szpitalny lub objęte będą – zgodnie z procedurami – kwarantanną, przysługuje zwolnienie i rekompensata z ZUS z powodu nieobecności w pracy. Pytany był również, czy pracodawca może odesłać osobę z takim podejrzeniem do domu.

"Formalnie podstaw prawnych (...) nie znam, ale nie jestem ekspertem prawa pracy. Natomiast mamy stanowisko pani prezes (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertrudy) Uścińskiej w zakresie podejrzenia zakażenia wirusem. Jeśli to podejrzenie potwierdzone, czyli osoba trafia na oddział, to przysługuje jej z tytułu nieobecności w pracy zwolnienie i rekompensata z ZUS, również jeżeli to się nie potwierdzi, ale była zgodnie z procedurami objęta kwarantanną, również rodzicowi dziecka, które ma takie podejrzenie lub jest objęte kwarantanną, przysługuje świadczenie z ZUS" – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Uczulał też na to, że jeśli ktoś wrócił np. z Włoch i przypuszcza, że miał konktat z osobą chorą na nowy wirus, lecz nie ma żadnych objawów, to wtedy obowiązuje kwarantanna domowa. "14 dni powinniśmy spędzić w domu, obserwując siebie i patrząc, czy nie wystąpią objawy" – dodał.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ ozk/ dst/ wni/ lt/ dka/ joz/

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Prawo
Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

pokaż więcej
Proszę czekać...